کاهش تولید اوپک پلاس می تواند قیمت نفت را به بالای 100 دلار برساند

اوپک پلاس، گروهی متشکل از 24 تولیدکننده نفت اوپک و غیراوپک، روز چهارشنبه هفته قبل کاهش شدید تولید را در تلاش برای تسهیل بهبود قیمت نفت اعلام کرد. این اقدام برای حمایت از اقتصاد جهانی علیرغم درخواست واشنگتن برای افزایش تولید نفت صورت گرفت. عربستان سعودی، عضو اصلی اوپک و دومین تولیدکننده بزرگ نفت در جهان، اعلام کرد که کاهش تولید 2 میلیون بشکه ای در روز برای مقابله با نرخ بهره بالا در غرب و تضعیف اقتصاد ضروری است. این کاهش ها که قرار است در ماه نوامبر اجرایی شود، توسط دولت بایدن با عنوان کوته نگری توصیف شد. قبل از اعلام این خبر، بازارها آماده کاهش تولید در محدوده 500000 بشکه در روز تا 2 میلیون بشکه در روز بودند. این تصمیم یک حرکت غافلگیرکننده اوپک پلاس است که در سال 2020 در بحبوحه همه‌گیری ویروس کرونا، تولید را به میزان 10 میلیون بشکه در روز کاهش داد. از آن زمان، این گروه به تدریج کاهش‌ها را آرام کرده است، اگرچه برخی از کشورهای عضو برای تحقق سهمیه‌های خود تلاش کردند. در واکنش به کاهش های غیرمنتظره، کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد  در حالی که اقتصاد جهانی با تداوم تأثیر منفی تهاجم پوتین به اوکراین دست و پنجه نرم می کند، بایدن از تصمیم کوته فکرانه اوپک پلاس برای کاهش سهمیه های تولید ناامید شده است،. این بیانیه می افزاید که بایدن به وزارت انرژی دستور داده است که 10 میلیون بشکه اضافی از ذخایر استراتژیک نفت در ماه آینده تولید کند. کاخ سفید گفت: با توجه به اقدام امروز، دولت بایدن همچنین با کنگره در مورد ابزارها و اختیارات اضافی برای کاهش کنترل اوپک بر قیمت انرژی مشورت خواهد کرد.

کاخ سفید کاهش تولید اعلام شده را یک اقدام ژئوپلیتیکی و بی احترامی به بایدن می داند که در تلاش است درآمد روسیه و قیمت نفت خام را پیش از انتخابات میان دوره ای در نوامبر کاهش دهد. کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید گفت: این اعلامیه به این معنی است که اوپک پلاس به وضوح با روسیه همسو می شود. کریس مورفی، سناتور دموکرات نیز معتقد است که کاهش تولید اشتباه بوده است و اکنون زمان آن فرا رسیده است که ایالات متحده همکاری خود با عربستان سعودی، رهبر واقعی اوپک پلاس را مورد ارزیابی مجدد قرار دهد. تام مالینوفسکی، نماینده ایالات متحده، قانونی را ارائه کرد که بر اساس آن نیروهای آمریکایی از عربستان سعودی و امارات متحده عربی (امارات متحده عربی) خارج می شوند. او در توییتی گفت: اگر سعودی ­ها از کنترل خود بر بازارهای نفت برای ضعیف کردن اقتصاد ما و کمک به دشمنانمان استفاده می کنند من دلیلی نمی بینم که از میادین نفتی سعودی دفاع کنیم و پیام ما باید این باشد: اگر می خواهید در کنار پوتین باشید، از پوتین بخواهید که از شما دفاع کند و در این زمینه موفق باشید.

پیش از اعلام این خبر، گلدمن ساکس، غول بانکی وال استریت، ملاحظات اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت را مورد ارزیابی قرار داد و گفت که این اقدام به دلیل افت قابل توجه قیمت نفت در پی اوج های اخیر و عدم انعطاف عرضه به دلیل ظرفیت مازاد پایین و فعالیت ضعیف شیل توجیه پذیر است. این بانک در یادداشتی به مشتریان، دیدگاه صعودی خود را برای نفت با توجه به مسائل ساختاری چند ساله در بازار نفت که ذاتاً باعث روند صعودی قیمت نفت هستند، تکرار کرد. این اقدام می­تواند باعث جذب سرمایه‌گذارانی ‌شود که به دنبال سیاست­های فدرال رزرو  در مورد نرخ بهره بر روی دلار آمریکا سرمایه­ گذاری کرده ­اند.

هفته گذشته، گلدمن چشم انداز قیمت نفت خود را در سال 2023 با استناد به تقاضای ضعیف و تقویت دلار کاهش داد، با این حال، باد مخالف فعلی عرضه جهانی دیدگاه صعودی بلندمدت این بانک را تقویت کرده است. علیرغم کاهش پیش بینی ها برای قیمت نفت، تحلیلگران موضع صعودی بلندمدت خود را در مورد قیمت نفت با توجه به عدم تعادل عرضه و تقاضا تکرار کرده اند. گلدمن همچنین گفت که اگر اقتصاد جهانی با سرعت کمتر از حد انتظار در سال آینده رشد کند، کاهش قیمت‌ها را محدود خواهد کرد. این بانک افزود: چنین اقدامی تا حدودی خروج عمده سرمایه گذاران نفتی را که منجر به عملکرد ناکافی سرمایه های بنیادی و سایر دارایی های چرخه ای شده است­، جبران می کند.

استراتژیست های کامودیتی جی پی مورگان نیز نسبت به قیمت نفت خوش بین هستند و بار دیگر بر این عقیده خود   تأکید کردند که نفت در سه ماهه چهارم امسال به بالای 100 دلار در هر بشکه باز خواهد گشت. جی پی مورگان گفت: با وجود ترس از ظرفیت اقتصاد جهانی، ترازهای ما همچنان نشان می دهد که مازادهای مشاهده شده در تابستان از اکتبر به کمبود تبدیل می شود.

به طور کلی پس از کاهش قیمت نفت از 120 دلار به زیر 80 دلار در هر بشکه در اوایل سال جاری به دلیل ترس از رکود اقتصادی، کشورهای اوپک پلاس به سرعت با کاهش بیشتر عرضه در تلاش برای افزایش قیمت نفت اقدام کردند. تصمیم اوپک پلاس با وجود فشارهای ایالات متحده برای افزایش تولید و کاهش بیشتر قیمت ها، با هدف رفع افت قیمت است. حتی قبل از تصمیم اوپک پلاس، تحلیلگران و مشاوران بازار سهام خواهان افزایش قیمت نفت با توجه به عدم تعادل عرضه و تقاضا بودند.

در این باره بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری:

برچسب های نوشته

مقالات اخیر

نوسانات طلا

راهنمای معاملات در نوسانات طلا

اولین سؤال طبیعی که برای جامعه تجاری مطرح می‌شود این است که مبانی اقتصادی قانع‌کننده پشت معامله در نوسانات کالا چیست؟ نوسانات با نوسانات قیمتی

درخواست تماس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورکشاپ تخصصی

آموزش سواد مالی مدیران