مرکز مشاوره اقتصادی ایرانیان

گزارش هفتگی بازار سهام آمریکا( 30 اکتبر 2022)

با وجود کاهش ارزش سهام آمازون، جمعه سهام پس از اینکه داده های اقتصادی به کند شدن نرخ تورم اشاره کرد، افزایش یافت. میانگین صنعتی داوجونز 828.52 واحد یا حدود 2.6 درصد افزایش یافت و به 32861.80 واحد رسید.

S&P 500 نزدیک به 2.5 درصد افزایش یافت و در 3901.06 بسته شد. نزدک کامپوزیت حدود 2.9 درصد رشد کرد و در 11102.45 بسته شد. به صورت هفتگی، شاخص های اصلی افزایش قابل توجهی داشتند. اولین بار پس از یک دوره پنج هفته ای که در نوامبر 2021 به پایان رسید این چهارمین هفته متوالی مثبت برای داو جونز بود.

شکل1. میانگین صنعتی داوجونز برای چهارمین هفته متوالی رشد کرد.

 شاخص 30 سهام در این هفته در بهترین عملکرد خود از ماه می، تاکنون 5.7 درصد افزایش یافته و همچنین در مسیر بهترین ماه خود از ژانویه 1976 قرار دارد. بازار سهام در این هفته دچار شکست شد زیرا سرمایه گذاران، سهام فناوری را به دنبال نتایج و چشم انداز ضعیف مایکروسافت، آلفابت و متا رها کردند و به سمت سهام حساس اقتصادی هدایت شدند که اگر اقتصاد ایالات متحده بتواند از رکود عبور کند، سود خواهند برد. در عین حال، سرمایه‌گذاران به داده‌هایی که در طول هفته منتشر شد و نشان می‌داد که تورم ممکن است کاهش یابد، امیدوار شده‌اند و این خوش‌بینی در حال افزایش است که فدرال رزرو می‌تواند از روند افزایش ۷۵ واحدی نرخ بهره پس از نشست نوامبر دست بکشد. آمازون پس از انتشار درآمد سه ماهه ضعیف تر از حد انتظار و انتشار دستورالعمل های فروش ناامیدکننده در سه ماهه چهارم، 6.8 درصد سقوط کرد. سهام اپل روز جمعه 7.5 درصد افزایش یافت. این غول فناوری روز پنجشنبه درآمد کمتر از حد انتظار آیفون را گزارش کرد، اما از برآوردهای وال استریت پیشی گرفته بود. جی هتفیلد، مدیر عامل مدیریت سرمایه گفت اپل و سایر شرکت‌های مثبت بازار‌ مانند اینتل، به سرمایه‌گذاران جایگاهی در بخش فناوری اختصاص داده‌اند، و متعاقباً فشاری صعودی به Nasdaq وارد کرده‌اند. او گفت که بازار نیز توسط غول‌های نفتی شورون و اکسون موبیل، به ترتیب حدود 1.2 و 2.9 درصد افزایش یافته است. هر دو شرکت گزارش دادند که به انتظارات پیش بینی شده رسیده اند. بازار پس از افزایش 0.5 درصدی شاخص قیمت مخارج مصرف شخصی در ماه سپتامبر نسبت به ماه قبل و 5.1 درصد نسبت به سال گذشته، افزایش یافت البته که این شاخص همچنان بالا است اما عمدتاً مطابق با انتظارات بود. این تورم مورد ترجیح برای فدرال رزرو است. داده ها نشان می دهد که هزینه های شخصی 0.6 درصد افزایش یافته است.

در این باره بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *