گواهی سپرده سکه

گواهی سپرده سکه طلا چیست؟

گواهی سپرده سکه طلا یکی از ابزارهای مالی است که از سال 94 برای افزایش امنیت و آرامش خاطر سرمایه‌گذاران، کشف قیمت رسمی سکه و شفافیت به وجود آمد.
گواهی سپرده اوراقی است که دارنده آن نسبت به دارایی ذکر شده در آن مالکیت دارد.
بنابراین گواهی سپرده سکه طلا یک گواهی است که بیانگر مالکیت صاحب آن به سکه‌های طلایی است که در انباری سپرده‌گذاری شده، پشتوانه این مالکیت هم رسیدی است که پس از تحویل توسط انباردار به سرمایه‌گذار داده می‌شود. به همین دلیل مقدار طلای خریداری شده و مکان انبار در گواهی سپرده سکه طلا باید آورده شود.

چگونه می‌توان گواهی سپرده سکه طلا خرید؟

خرید و فروش گواهی سپرده طلا به دو صورت مستقیم و غیرمستقیم قابل انجام است.
سرمایه گذاری مستقیم به سرمایه‌گذاری گفته می‌شود که خود شما بصورت مستقیم و بدون استفاده از شخص ثالثی سهام مورد نظر خود را خرید و فروش می‌کنید.
سرمایه‌گذاری غیرمستقیم اما نقطه مقابل سرمایه‌گذاری مستقیم است و زمانی اتفاق می‌افتد که شما به واسطه شخصی ثالث سرمایه‌گذاری می‌کنید و مدیریت دارایی خود را به شخص دیگری می‌سپارید. قابل درک‌ترین مثال برای سرمایه گذاری مستقیم بازار بورس و سرمایه‌گذاری غیرمستقیم صندوق‌های سرمایه‌گذاری است.

بنابراین با توجه به مطالب ذکر شده، خرید سپرده سکه طلا به دو روش زیر قابل انجام است:
خرید مستقیم گواهی سپرده سکه طلا از بورس کالا
خرید واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر طلا
خرید گواهی سپرده سکه طلا در بورس کالا
بورس کالا مانند بورس اوراق بهادار بازاری است که در آن یکسری کالای مشخص شده تحت قوانین خاصی خرید و فروش می‌شوند. از جمله کالاهای قابل معامله در بورس کالا می‌توان زعفران، پنبه، زیره و سکه طلا را نام برد.
از سال 1394 خرید و فروش گواهی سپرده سکه طلا در بورس کالا بصورت رسمی آغاز شد. پس جهت خرید و فروش گواهی سپرده طلا بصورت مستقیم باید کد فعال بورسی داشته باشید.
برای دریافت کد بورسی ابتدا باید در سامانه سجام اعتبارسنجی شوید، سپس در یکی از کارگزاری‌ها ثبت‌ نام کرده و کد بورسی دریافت کنید. پس از دریافت کد بورسی با مراجعه حضوری به کارگزار یا بصورت آنلاین به راحتی می‌توانید گواهی سپرده طلا خریداری کنید.
خرید و فروش گواهی سپرده طلا دقیقا مانند سهام است، یعنی باید سفارش خرید یا فروش ثبت کنید و  پس از آن تعداد واحدهای معاملاتی مورد نظر خود را معامله کنید.
زمان معاملات گواهی سپرده سکه طلا در بورس کالا از ساعت 13:00 الی 15:30 می‌باشد و از ساعت 12:30 تا 13 نیز مرحله پیش‌گشایش معاملات انجام می‌شود. سکه‌های مورد معامله در بورس کالا باید مورد تایید انبار باشد. سکه‌های مورد تایید انبار باید همگی سکه تمام بهار آزادی با عیار 22 (درصد خلوص 900 از 1000) و وزن 8.133 گرم باشند.
ارزش هر برگه گواهی سپرده طلا برابر با 0.01 یک سکه طلا است، یعنی برای خرید یک سکه کامل تمام بهار آزادی باید 100 گواهی سپرده بخرید. به عنوان مثال اگر قصد خرید 6 سکه تمام بهار ازادی را دارید، باید 600 گواهی سپرده بخرید. به بیان ساده هر تعداد سکه که قصد خرید آن را دارید ضرب در 100 کنید.
لازم به ذکر است که قیمت سکه در بورس کالا دامنه نوسان 5 درصد دارد.

سکه‌های خریداری شده به کدام انبار سپرده می‌شوند؟

سکه‌های خریداری شده توسط گواهی سپرده طلا در انبار
بورس کالا نگهداری می‌شوند. مکان انبار بورس کالا بسته به اینکه
گواهی سپرده خود را از کدام بانک خریده‌اید، فرق دارد.
امکان خرید گواهی سپرده طلا از بانک های صادرات، رفاه، ملی، صادرات، سامان و آینده وجود دارد.

نکته جالب توجه این است که با استفاده از این ابزار نوین مالی، شما می‌توانید برای آرامش خاطر سکه‌های طلای خود را به یکی خزانه‌های ذکر شده بسپارید و گواهی آن را دریافت کنید یا گواهی سپرده خود را تبدیل به طلای فیزیکی کنید.

دریافت فیزیکی سکه

مالکان گواهی سپرده سکه طلا یک روز پس از خرید سپرده از بورس کالا می‌توانند به خزانه‌داری بانک مربوطه مراجعه کرده و با ارائه گواهی سکه‌های خود را دریافت کنند. ساعات کاری انبارهای تحویل سکه از 8 صبح تا 12 بعد از ظهر است.

تحویل سکه به خزانه

شما حتی می‌توانید سکه‌های خود را که بصورت فیزیکی خریده‌اید به همراه مدارک شناسایی خود به خزانه یکی از بانک‌ها ببرید و در ازای تحوبل آن‌ها پس از یک روزکاری و اعتبارسنجی سکه‌ها، قبض انبار دریافت کنید. پس از دریافت این قبض از طریق کارگزاری یا بصورت آنلاین می‌توانید نسبت به فروش آن اقدام کنید و مبلغ مربوطه پس از یک روز قابل برداشت از حساب خواهد بود.

مزایای خرید گواهی سپرده سکه طلا چیست؟

از جمله مزیت‌های خرید گواهی سپرده طلا موارد زیر را می‌توان نام برد:
از بین رفتن ریسک‌های سرقت، تقلبی بودن سکه فیزیکی و احساس امنیت خاطر
قابلیت خرید و فروش بصورت آنلاین و عدم نیاز به مراجعه حضوری
کامزد کم معاملات بورس کالا نسبت به خرید فیزیکی سکه. خرید فیزیکی سکه در بازار 1 الی 2 درصد کارمزد دارد در حالیکه کارمزد خرید گواهی سپرده طلا از بورس کالا 0.125 درصد است. (یعنی کامزد خرید و فروش با هم 0.25 درصد است.)
معافیت مالیاتی گواهی سپرده‌های طلا
انتقال سرمایه به بازاری قانونی و شفاف
خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری طلا
گفتیم که خرید گواهی سپرده طلا به دو صورت امکان‌پذیر است، بصورت مستقیم و غیرمستقیم. سرمایه‌گذاری مستقیم در سپرده سکه طلا که همان خرید از بورس کالا است، حال به سراغ نحوه سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در گواهی سپرده طلا به وسیله صندوق های سرمایه گذاری می‌رویم.

خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری طلا – گواهی سپرده سکه طلا

صندوق سرمایه‌گذاری یکی از ابزارهای نوین مالی است که پول سرمایه‌گذاران خرد را جمع کرده و توسط تیمی متخصص در حوزه بازارهای مالی بصورت کلان در سهام، اوراق با درآمد ثابت، سپرده‌های بانکی، سپرده‌های طلا و … سرمایه‌گذاری می‌کند.
صندوق‌های سرمایه گذاری طلا 70 الی 95 درصد از دارایی خود را در سپرده گواهی طلا سرمایه‌گذاری می‌کنند و مابقی را به اوراق با درآمد ثابت کم ریسک مانند سپرده‌های بانکی، اوراق مشارکت، اوراق قرضه و … می‌سپارند.
در ایران 4 صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر طلا فعالیت می‌کنند که همه آن‌ها از نوع قابل معامله ETF هستند. منظور از قابل معامله صندوقی است که واحدهای آن در بورس قابل خرید و فروش هستند. صندوق‌های طلا به این دلیل که یک کالا را مورد معامله قرار می‌دهند، در بورس کالا قابل معامله هستند.

در این باره بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری:

برچسب های نوشته

مقالات اخیر

نوآوری و خلاقیت در کسب و کار

نوآوری و خلاقیت در کسب‌وکار

نوآوری و خلاقیت در کسب‌وکار به طور مستقیم به توسعه و رشد شرکت‌ها کمک می‌کند. درعین‌حال، سازگاری با برند شخصی نیز اهمیت بسیاری دارد. زیرا

سواد مالی

سواد مالی چیست؟

سوادمالی، به‌طورکلی توانایی درک و استفاده درست از مهارت‌های مالی مختلف مثل مدیریت مالی شخصی، بودجه‌بندی و سرمایه‌گذاری است. داشتن سواد مالی به معنای دانستن

وام ودیعه مسکن

وام ودیعه مسکن چیست؟

با بالا رفتن نجومی قیمت خانه در تهران و شهرستان‌ها، مردمی که زمانی برای خرید خانه به سراغ گرفتن وام مسکن می‌رفتند، چند سالی است

درخواست تماس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *