بازار کالا در چشم انداز 2022

افزایش قیمت ها منعکس کننده اثرات جنگ در اوکراین و همچنین رشد مداوم تقاضا و محدودیت های مختلف در عرضه بود. برای اکثر کالاها، انتظار می رود قیمت ها در سال 2022 به طور قابل توجهی بالاتر از سال 2021 باشد و در میان مدت همچنان بالا بماند. چشم انداز بازارهای کالا به شدت به طول مدت جنگ در اوکراین و شدت اختلالات در جریان کالا بستگی دارد، با این ریسک که قیمت کالاها برای مدت طولانی تری بالاتر باشد.

 

روسیه و اوکراین صادرکنندگان بزرگ بسیاری از کالاها هستند

به ویژه، این دو کشور برای انرژی، کودها و برخی از دانه ها و فلزات مهم هستند. به عنوان مثال، روسیه بزرگترین صادرکننده گاز طبیعی، نیکل و گندم در جهان است، در حالی که اوکراین بزرگترین صادرکننده روغن تخمه آفتابگردان است. این کالاها به ویژه پس از شروع جنگ در اوکراین افزایش شدیدی را تجربه کردند.

قیمت نفت خام به بالاترین سطح خود از سال 2013 رسیده است

قیمت نفت خام برنت در مارس 2022 به طور متوسط 116 دلار در هر بشکه بود که بالاترین سطح از سال 2013 است. جنگ در اوکراین باعث اختلال در صادرات نفت روسیه شده است. چندین کشور از جمله کانادا، بریتانیا و ایالات متحده برنامه هایی را برای ممنوعیت یا توقف تدریجی واردات نفت از روسیه اعلام کردند، در حالی که بسیاری از بازرگانان از خرید نفت روسیه اجتناب کردند. پیش بینی می شود قیمت نفت در سال 2022 به طور متوسط 100 دلار در هر بشکه باشد و در سال 2023 اندکی به 92 دلار در هر بشکه کاهش یابد.

تولید نفت اوپک پلاس زیر هدف باقی مانده است

تولید در میان گروه تولیدکنندگان نفت اوپک پلاس در سه ماهه اول 2022 افزایش یافت، با این حال، تقریباً 1.4 میلیون بشکه در روز کمتر از هدف این گروه در مارس 2022 بود. علاوه بر کسری طولانی مدت در نیجریه و آنگولا، تولید در روسیه پس از شروع جنگ کاهش یافت. در حالی که برخی از کشورهای اوپک پلاس ظرفیت تولید مازادی دارند، به ویژه عربستان سعودی و امارات، نشانه هایی وجود دارد که بسیاری از اعضا در حال حاضر در ظرفیت تولید هستند.

در مارس 2022، قیمت گاز طبیعی اروپا تقریباً هفت برابر بیشتر از مارس 2021 بود، در حالی که در مدت مشابه قیمت زغال سنگ آفریقای جنوبی سه برابر شد و هر دو قیمت به بالاترین حد خود رسیدند. بیشتر این افزایش در نتیجه اختلالات مورد انتظار در صادرات گاز طبیعی و زغال سنگ روسیه بوده است، با این حال، افزایش قیمت ها پیش از این پس از کووید-19، در بحبوحه افزایش تقاضا و عرضه محدود، بود. افزایش قیمت گاز طبیعی و زغال سنگ نیز هزینه کودها را افزایش داده است زیرا از آنها به عنوان نهاده در تولید کود استفاده می شود.

قیمت مواد غذایی در ماه مارس افزایش یافت

شاخص کل قیمت کالاهای غذایی بانک جهانی در سه ماهه اول 2022 (Q/Q) 14 درصد افزایش یافت و تقریباً 20 درصد بیشتر از یک سال قبل است. اختلالات تجارت و هزینه‌های بالای نهاده‌ها به افزایشی دامن زد که قیمت برخی از کالاهای غذایی را به بالاترین حد خود رساند و به‌ویژه قیمت گندم را افزایش داد. کمبود تولید نیز نقش کلیدی ایفا کرد، به ویژه در گندم و سویا، به دلیل  عملکرد پایین در آمریکای جنوبی. افزایش قیمت کود یکی از نگرانی های اصلی قیمت مواد غذایی در سال آینده است.

قیمت برخی از فلزات به بالاترین حد خود رسیده است

قیمت فلزات به صورت گروهی 13 درصد در سه ماهه اول سال 2022 افزایش یافت . قیمت برخی از فلزات در ماه مارس در بحبوحه نگرانی ها در مورد اختلال در عرضه به بالاترین حد خود رسید، در حالی که موجودی انبارها به سطوح پایین تاریخی رسیده است. جنگ در اوکراین یک نیروی محرکه اصلی در پشت حرکت قیمت آلومینیوم و نیکل بوده است، در حالی که قیمت های بالای انرژی بر آلومینیوم و روی تأثیر گذاشته است. روسیه تولیدکننده مهمی در برخی فلزات از جمله آلومینیوم و نیکل است. این فلزات ورودی های کلیدی فناوری های تجدیدپذیر مانند پنل های خورشیدی و توربین های بادی هستند. در نتیجه، افزایش بیشتر قیمت یا اختلال در عرضه این فلزات می تواند انتقال انرژی را پرهزینه تر کند.

در این باره بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری:

برچسب های نوشته

مقالات اخیر

نوسانات طلا

راهنمای معاملات در نوسانات طلا

اولین سؤال طبیعی که برای جامعه تجاری مطرح می‌شود این است که مبانی اقتصادی قانع‌کننده پشت معامله در نوسانات کالا چیست؟ نوسانات با نوسانات قیمتی

درخواست تماس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورکشاپ تخصصی

آموزش سواد مالی مدیران