تعریف هوش مالی و راهکارهایی برای تقویت آن

هوش مالی و بهبود آن

مدیریت صحیح پول کار ساده‌ای نیست. ضریب هوش مالی فرد چیزی است که به مدیریت هوشمند پول کمک می‌کند و معمولاً به‌عنوان IQ مالی از آن یاد می‌شود. در این مقاله، برخی از راهکارهایی را که هر فردی می‌تواند برای بهبود ضریب هوش مالی خود پرورش دهد، بررسی می‌کنیم.

ممکن است در ابتدا این‌طور به نظر نرسد، اما ضریب هوش مالی بالا می‌تواند مزایای زیادی برای یک فرد به همراه داشته باشد. درحالی‌که هرکس ایده‌های زیادی در مورد امور مالی خود و نحوه مدیریت آن دارد، اما همه در حصول اطمینان از اینکه نه‌تنها در کسب درآمد؛ بلکه در پس‌انداز و چندبرابر کردن آن نیز عالی هستند، بسیار موفق نیستند. اینجاست که IQ مالی اهمیت پیدا می‌کند. چقدر در مورد مدیریت پول می‌دانید؟ بر اساس یک نظرسنجی اخیر، بسیاری از ما فکر می‌کنیم که بیشتر ازآنچه واقعاً می‌دانیم، می‌دانیم. یادگیری مفاهیم کلیدی مالی می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیمات آگاهانه‌تری بگیرید و نتایجتان را بهبود ببخشید.

باتوجه‌به تفاوت وضعیت مالی افراد، وقتی در مورد مدیریت مالی صحبت می‌شود، باید توجه داشت که هیچ مدل مالی برای همه یکسان نیست. مطمئناً، ممکن است تاکنون چیزهای زیادی از دوستان یا افراد مختلف آموخته باشید، اما ممکن است مدلی که در مورد آن آموخته‌اید برای وضعیت مالی کنونی شما، مناسب نباشد. اینجاست که اهمیت داشتن هوش مالی مشخص می‌شود. زیرا که به شما کمک می‌کند تا عاقلانه خرج کنید، به‌اندازه کافی پس‌انداز و برای آینده خود برنامه‌ریزی کنید.

اگر روش قابل‌اعتمادی برای ارزیابی هوش مالی خود ندارید، دو نکته وجود دارد که باید به آنها توجه کنید: عادات مالی و دانش شما از مفاهیم اساسی مالی.

برای بهبود ضریب هوشی مالی چه کنیم؟

سواد مالی برای همه جنبه‌های زندگی مالی شما ضروری است. بدون آن، در پایبندی به بودجه، ‌سرمایه‌گذاری پول یا حتی پرداخت تمام صورت‌حساب‌های خود مشکل خواهید داشت؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که اگر در همه این موارد کارتان را به‌خوبی انجام می‌دهید، احتمالاً ضریب هوش مالی شما بسیار قوی است.

در ادامه می‌توانید عادت‌ها و روش‌هایی که به تقویت هوش مالی کمک کرده و راه رسیدن شما به موفقیت مالی را هموارتر می‌کند مشاهده کنید.

تعهدات خرید را به حداقل برسانید

افرادی که ازنظر مالی باهوش هستند، بار تعهدات را درک می‌کنند و می‌دانند که چگونه بدهی می‌تواند بر ثروت بلندمدت آنها تأثیر بگذارد. ازاین‌رو، آنها تعهدات مالی خود را به حداقل می‌رسانند. بااین‌حال، اگر مجبور به این کار باشند، قبل از تصمیم‌گیری برای خرید، بهترین و پایین‌ترین قیمت را جستجو می‌کنند. اغلب بدهی‌ها از سود حاصل از ‌سرمایه‌گذاری‌های هوشمند پرداخت می‌شوند.

همه‌ی ما در ذهن خود لیستی از مواردی را داریم که گاهی گران‌تر از توان مالی ما هستند و درحالی‌که وسوسه و علاقه به خرید فوری آنها همواره با ما همراه است، برنامه‌ریزی برای خرید آنها پس از پس‌انداز مقدار کافی پول یک نشانه عالی از ضریب هوشی مالی بالا است. باید عادت خودداری از خرید‌های ناگهانی در شما نهادینه شود و به خود بقبولانید که برای خرید چیزهایی که خارج از توان مالی فعلی شماست پس‌انداز کنید.

اهداف مالی بلندمدت و کوتاه‌مدت تعیین کنید

اهداف مالی خود را با یک برنامه جامع کوتاه و بلندمدت مشخص کنید. این کار شمارا در زندگی روزمره متمرکز و باانگیزه نگه می‌دارد.

پس‌انداز کنید

صرفه‌جویی در پول یکی از عادت‌های افراد با بهره هوش مالی بالا است. اهمیتی ندارد که چقدر درآمد دارید، باید بخشی از درآمدتان را هرماه برای پس‌انداز کنار بگذارید.

پس‌انداز پول یکی از جنبه‌های ضروری ساخت ثروت و داشتن آینده مالی مطمئن است. پس‌انداز پول به شما راهی برای خروج از ابهامات زندگی می‌دهد و فرصتی برای لذت بردن از یک زندگی باکیفیت برای شما فراهم می‌کند. کنارگذاشتن مقداری پول به‌صورت سیستماتیک می‌تواند به شما کمک کند تا از بسیاری از موانع و موانع زندگی دور شوید. همچنین می‌تواند شمارا در زمان نیازتان پشتیبانی کند و اطمینان ایجاد کند که خانواده شما در صورت وقوع یک رویداد ناگوار امیدی برای بازگشت دارد.

هزینه‌های خود را ارزیابی کنید

ایده خوبی است که به‌طور دوره‌ای وضعیت مالی خود را ارزیابی کنید، به‌خصوص اگر قصد انجام یک خرید بزرگ مانند ماشین یا خانه جدید را دارید یا اگر تغییرات قابل‌توجهی در درآمد یا هزینه‌های شما وجود دارد. خوشبختانه، بیشتر اطلاعاتی که نیاز دارید در دسترس شماست. هنگامی‌که امور مالی خود را ارزیابی می‌کنید، این مراحل را دنبال کنید تا مطمئن شوید که تصمیمات هوشمندانه‌ای می‌گیرید که شمارا برای آینده آماده می‌کند.

‌سرمایه‌گذاری

‌سرمایه‌گذاری می‌تواند مزایای زیادی برای شما به همراه داشته باشد، مانند کمک به استقلال مالی بیشتر. ازآنجایی‌که پس‌اندازهایی که به‌صورت نقدی نگهداری می‌شوند به‌مرور ارزششان را از دست می‌دهند، سرمایه‌گذاری می‌تواند علاوه بر اینکه حفظ ارزش پول شما کمک کند، حتی دارایی نقدی شمارا نیز افزایش دهد.

در درازمدت، ‌سرمایه‌گذاری می‌تواند اثرات فراز و نشیب هفتگی بازار را هموار و همچنین می‌تواند آینده مالی شمارا امن‌تر کند. اما باتوجه‌به مزایای اصلی سرمایه‌گذاری که احتمالاً در میان‌مدت تا بلندمدت نشان داده می‌شود، قبل از اینکه آماده سرمایه‌گذاری شوید، باید مطمئن شوید شرایط مالی فوری شما در وضعیت مناسبی قرار دارد.

ارزش خالص درآمد خود را بیابید

ارزش خالص درآمد شما تفاوت دارایی‌های شما از بدهی‌های شما است. به زبان ساده، ارزش خالص تفاوت بین آنچه دارید و آنچه مدیون هستید است. اگر دارایی‌های شما بیشتر از بدهی‌های شما باشد، ارزش خالص مثبتی دارید. برعکس، اگر بدهی‌های شما بیشتر از دارایی‌های شما باشد، ارزش خالص منفی دارید.

دارایی خالص شما تصویری از وضعیت مالی شما در این مقطع زمانی ارائه می‌دهد. همچنین می‌تواند به‌عنوان یک هشدار یا زنگ خطر به شما یادآوری کند که از مسیر درست خارج‌شده‌اید. ردیابی ارزش خالص خود در طول زمان، دید وسیع‌تر و معنادارتری از امور مالی شما ارائه می‌دهد.

هوشمند بودن ازنظر مالی برای افراد مختلف معنای متفاوتی دارد. برای برخی ممکن است به معنای ‌سرمایه‌گذاری در سهام و میلیونر شدن باشد. برای دیگران، ممکن است صرفاً به معنای پس‌انداز پول برای زندگی راحت در دوران بازنشستگی باشد. صرف‌نظر از تعریف شما از موفقیت مالی، اصول اساسی وجود دارد که اگر می‌خواهید به آن دست یابید، باید از آنها پیروی کنید. اهمیتی ندارد که سن شما چقدر است برای اینکه بتوانید سرمایه خود را ارتقا دهید باید در جریان آخرین اخبار دنیای مالی باشید.

در این باره بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری:

برچسب های نوشته

مقالات اخیر

نوسانات طلا

راهنمای معاملات در نوسانات طلا

اولین سؤال طبیعی که برای جامعه تجاری مطرح می‌شود این است که مبانی اقتصادی قانع‌کننده پشت معامله در نوسانات کالا چیست؟ نوسانات با نوسانات قیمتی

درخواست تماس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورکشاپ تخصصی

آموزش سواد مالی مدیران