مرکز مشاوره اقتصادی ایرانیان

یکه تازی دلار نسبت به طلا

اینکه بگوییم طلا امسال با مشکل مواجه شده است، دور از حقیقت نیست. همانطور که نمودار زیر نشان می دهد، قیمت فلز زرد از بالای 2000 دلار به زیر 1700 دلار کاهش یافت (تا 20 سپتامبر). این کاهش در طول بالاترین تورم از زمان رکود تورمی بزرگ در دهه 1970 رخ داد.

 

یکی از بادهای مخالفی که به شدت در بازار طلا می وزد، index قوی دلار بوده است. همانطور که نمودار زیر نشان می دهد، واحد پول آمریکا از اواسط سال 2021 افزایش یافته است. شاخص کل دلار آمریکا از 110.5 در ژوئن 2021 به 124 در حال حاضر یا بیش از 12 درصد افزایش یافت.

 

در نمودار زیر تأثیر ارزش دلار نسبت به تورم مشاهده می کنید

 

 

همانطور که نمودار زیر نشان می دهد، دلار اکنون در برابر پوند انگلیس، یورو و ین ژاپن به بالاترین سطح خود در دهه های اخیر نزدیک شده است (لطفاً توجه داشته باشید که برای ثبات، نمودار نرخ مبادله را به عنوان ارزش دلار به ارزهای خارجی نشان می دهد). که رشد بیشتر ایندکس دلار نشان از قدرت بالای خرید این ارز نسبت به سایر ارزها دارد.

 

با این حال، این لزوما نشان دهنده عظمت دلار نیست، بلکه نشان دهنده این واقعیت است که ارزهای دیگر حتی بدتر بوده اند. همانطور که سرمایه گذاران می گویند، دلار “کم زشت ترین لیوان در یک مسابقه زیبایی” است. ببینید، فدرال رزرو در مبارزه با تورم به طرز وحشتناکی به تعویق افتاد، اما در مقایسه با سایر بانک های مرکزی بزرگ، مانند بانک مرکزی اروپا و بانک مرکزی ژاپن، این یک شاهین بزرگ است که به سرعت برای مبارزه ایستاد. به یاد داشته باشید که نرخ ارز همه چیز در مورد ارزش های نسبی است. به عنوان مثال، تورم در منطقه یورو در دسامبر 2021 از 5 درصد گذشت و تاکنون به حدود 9 درصد افزایش یافته است، اما بانک مرکزی تا ژوئیه 2022 نرخ بهره خود را افزایش نداد.

 

واکنش سریع‌تر و قاطع‌تر فدرال رزرو باعث افزایش واگرایی در سیاست‌های پولی و نرخ‌های بهره (نگاه کنید به نمودار زیر) بین دلار و یورو شد که باعث تقویت ارزش اولی شد. مکانیسم ساده بود: نرخ‌های بالاتر در آمریکا باعث جذب پول از سراسر جهان شد و از آنجایی که سرمایه‌گذاران دارایی‌های دلاری می‌خرند، ارزش دلار افزایش یافته است.

 

تا اینجای کار خیلی خوبه. حال سوال این است که دلار قوی چه معنایی برای اقتصاد جهانی دارد؟ چالش ها و مسائل! چرا؟ خوب، شاید به این دلیل که حدود 30 درصد از کل درآمدهای شرکت های S&P 500 در خارج از کشور به دست می آید، دلار قوی تر، ارزش دلار این فروش ها را کاهش می دهد. یا شاید به این دلیل که بسیاری از دولت ها و شرکت ها بدهی های بین المللی به دلار دارند؟

 

از این رو، هر چه دلار قوی تر باشد، بدهی قابل بازپرداخت بیشتر است. بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول، 60 درصد از کشورهای کم درآمد در معرض یا در معرض خطر بالای مشکلات بدهی دولت قرار دارند. شرایط مالی سخت تر در ایالات متحده و دلار قوی تر تنها می تواند فشار بر کشورهای دارای بدهی خارجی را افزایش دهد. دلار واحد پول آمریکاست، اما مشکلات بازارهای نوظهور. مصر، پاکستان و سریلانکا قبلاً از صندوق بین‌المللی پول درخواست کمک کرده‌اند – و ممکن است دیگران نیز از آن پیروی کنند.

 

لطفاً توجه داشته باشید که حدود نیمی از تجارت بین‌المللی به دلار صورت می‌گیرد، به این معنی که واردکنندگان نه تنها به دلیل تورم و اختلالات زنجیره تامین، بلکه به دلیل قوی‌تر شدن دلار نیز با هزینه‌های بالاتری مواجه هستند.

 

ارزش دلار برای بازار طلا چه معنایی دارد؟ ناگفته نماند که افزایش اخیر ارزش دلار بر قیمت طلا تاثیر گذاشته است. اگر دلار قوی نبود، طلا خیلی بهتر بود. در واقع، در سال جاری، فلز زرد با اندازه گیری دلار آمریکا حدود 6 درصد از ارزش خود را از دست داد، اما 6.2 درصد به یورو و 9.3 درصد در پوند انگلیس افزایش یافت. بنابراین، شاید عملکرد طلا ناامید کننده نبوده باشد، اما به سادگی دلار آمریکا درخشیده است، و شاید طلا یک محافظ تورم باشد، به هر حال (اما در ارزهای دیگری غیر از دلار آمریکا).

 

این امید را ایجاد می کند که وقتی دلار ضعیف شود (به عنوان مثال، به دلیل شروع رکود و چرخش فدرال رزرو، یا به دلیل پایان جنگ در اوکراین)، طلا در نهایت شروع به صعود خواهد کرد. به نظر می رسد که بیشترین بخش از حرکت صعودی در دلار در حال حاضر پشت سر ماست.


دلار قوی همچنین می تواند باعث ایجاد تلاطم اقتصادی شود که می تواند به نفع فلز زرد باشد. با این حال، شرط نمی‌بندم که بحران‌های مالی در بازارهای نوظهور باعث ایجاد تقاضای امن برای طلا شود. سرمایه گذاران فلزات گرانبها به کشورهای دیگر به جز ایالات متحده یا اروپای غربی اهمیت زیادی نمی دهند.


یک پوشش نقره ای واقعی برای گاوهای نر طلا وجود دارد: یکی از دلایل افزایش ارزش دلار. چرخه انقباض فدرال رزرو تنها یک محرک است، اما یکی دیگر از منابع ورودی امن است. سرمایه گذاران به سمت دلار آمریکا حرکت کرده اند نه به دلیل قوی بودن آن، بلکه به دلیل آشفتگی اقتصادی و ریسک رکود. اگر چنین باشد، طلا می‌تواند در نقطه‌ای (شاید زمانی که فدرال رزرو مجدداً سیاست‌های غیرقابل قبولی را در پیش بگیرد) همگام با دلار آمریکا حرکت کند.

در این باره بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *