مشاوره اقتصادی برای سازمان ها و نهاد ها

خدمات مشاوره اقتصادی برای کسب‌وکارها، سازمان‌ها و جوامع تجاری اهمیت بیشتری دارد. زیرا اقتصاد به طور فزاینده‌ای جهانی شده است و هر روز قوانین و مقررات جدیدی معرفی می‌شوند.

تفاوتی ندارد یک کسب‌وکار استارتاپی باشد که برای کالاها یا خدمات خود بازارهای جهانی جدید پیدا می‌کند. و یا سازمان بین‌المللی که در تعامل با یک دولت نیاز به مطالعه تأثیرات اقتصادی دارد، به‌هرحال گرفتن مشاوره و نظر اقتصادی ضروری است.

مشاوران اقتصادی با منابع و تجربه کافی خود به دنبال این هستند. تا اطمینان حاصل کنند که نه‌تنها اطلاعات قابل‌اعتماد موردنیاز خود را هنگام تصمیم‌گیری صحیح تجاری و اقتصادی، بلکه هنگام تعامل با سهام‌داران مختلف از جمله سطوح مختلف دولت در بازار جهانی امروز، پشتیبانی لازم را نیز دریافت می‌کنید.

عموماً مشاوران اقتصادی باتجربه و دانش خود به شما کمک می‌کنند که برای انجام خرید‌های استراتژیک بزرگ، انواع سرمایه‌گذاری‌های و برنامه‌ریزی‌های مالی خود تصمیمات درستی بگیرید.

دانش و تجربه مشاوران اقتصادی

دانش این افراد در اختیار طیف گسترده‌ای از سازمان‌ها، از کسب‌وکارهای کوچک گرفته تا شرکت‌های بزرگ و همچنین بسیاری از جوامع اقتصادی و همچنین افراد عادی قرار می‌گیرد و باتوجه‌به اینکه هر مشتری منحصربه‌فرد است به همین دلیل استراتژی‌ها و توصیه‌های خود را بر مبنای نیاز متفاوت افراد و سازمان‌ها تنظیم می‌کنند.

تجربه بعضی از اقتصاددانان گاها در بیش از یک حوزه تحلیل اقتصادی به آنها امکان می‌دهد. با طیف گسترده‌ای از تعاملات روبرو شوند و راه‌حل سریعی حتی برای مسائل بخصوص پیچیده ارائه کنند.

در یک محیط تجاری رقابتی که نیازمند پیش‌بینی و تحلیل پیچیده در طیف گسترده‌ای از مسائل است. رهبران شرکت‌ها و مؤسسات برای ارائه مشاوره‌های تخصصی موردنیاز برای اتخاذ تصمیم‌های شایسته و آگاهانه اغلب به مشاوران اقتصادی تکیه می‌کنند. اگرچه مشاوران اقتصادی در واقع وظایف اقتصادی سنتی مانند گزارش در مورد روندهای بازار و انجام تجزیه‌وتحلیل کمی شاخص‌های اقتصادی را انجام می‌دهند. دامنه کار یک مشاور طیف وسیع‌تری از مسائل را در بر می‌گیرد.

یکی از عرصه‌های اولیه برای مشاوره اقتصادی، دعاوی خصوصی و عمومی است. شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی اغلب خود را درگیر دعاوی حقوقی می‌بینند که نیازمند شهادت متخصص در حوزه‌های مالی و تحلیل اقتصادی است. در چنین مواردی، شهادت کارشناسان نقش کلیدی در تعیین نتیجه این اختلافات پیچیده و اغلب فنی دارد.

مشاوره اقتصادی به سازمان ها و نهاد ها

ساختار و زمینه فعالیت شرکت‌های مشاوره اقتصادی

به‌طورکلی، شرکت‌های مشاوره اقتصادی، معمولاً در زمینه‌های اقتصاد و تجارت، تأسیس می‌شوند. هدف از تأسیس این شرکت‌ها این است که می‌خواهند دانش خود را با ارائه تحقیقات و مشاوره به شرکت‌های خصوصی و بخش عمومی در مورد موضوعات مرتبط با حوزه تخصصی خود، در دنیای واقعی به کار ببرند. این شرکت‌های کوچک معمولاً فقط از چند نفر تشکیل می‌شوند. شامل خود مشاوران که در این سرمایه‌گذاری شریک هستند، همراه با فردی که خدمات دفتر شرکت را انجام می‌دهد.

در این مورد می‌توان یک مشاور اقتصادی را مثال زد که در تجزیه‌وتحلیل اوراق بهادار مالی تخصص دارد. شاکیانی نیز شامل سرمایه‌گذاران نهادی از ضررهای عمده به پرتفوی خود شاکی هستند. در این مثال شاکی به دنبال مشاوره از یک متخصص برای اثبات تقلب از طرف مبدع یک اوراق بهادار با عملکرد ضعیف است و متخصص هنگام تجزیه‌وتحلیل اوراق بهادار می‌تواند موقعیتی ایجاد کند که از ارزش‌گذاری صحیح سهام حمایت کند. یا برعکس می‌تواند از طریق تجزیه‌وتحلیل دارایی موردنظر نشان دهد که ناشر اوراق بهادار ارزش را اشتباه ارائه کرده است. ماهیت تحقیق مشاور در این مورد به این بستگی دارد که آیا مشاور توسط شاکی به کار گرفته شده است یا متهم.

شرکت‌های مشاوره اقتصادی بزرگ‌تر، کارشناسان را به‌عنوان اعضای کارکنان خود به طور تمام‌وقت استخدام می‌کنند. یا در برخی موارد صرفاً برای خدمات پشتیبانی از آنها استفاده می‌کنند. ازآنجایی‌که شرکت‌های بزرگ‌تر به تعداد بیشتری از متخصصان دسترسی دارند و می‌توانند از آنها پشتیبانی بگیرند. توانایی ارائه خدمات گسترده‌تری نیز به مشتریان دارند. شرکت‌های مشاوره اقتصادی با این اندازه اغلب کارشناسانی را در زمینه‌هایی مانند، اوراق بهادار، شیوه‌های تجاری و آسیب‌های مربوط به دارایی‌های معنوی، مراقبت‌های بهداشتی، نیروی کار و فناوری جذب می‌کنند.

خدمات شرکت های مشاوره اقتصادی
Closeup of male hand with pen using calculator on financial charts

خدمات شرکت‌های مشاور اقتصادی برای سازمان‌ها و مؤسسات

پیش‌تر در مورد انواع شرکت‌های مشاوره اقتصادی، زمینه فعالیت و ساختار کلی آن‌ها توضیح دادیم. در ادامه خدمات این شرکت‌ها را که برای سازمان‌ها و مؤسسات ارائه می‌کنند، برمی‌شماریم:

  • طراحی ساختار و شیوه عملکرد بهینه برای کسب‌وکارهای جدید یا ارائه برنامه برای بازسازی زیرساخت‌های مالی.
  • استراتژی‌های ترویج سرمایه‌گذاری و ترویج تجارت
  • تجزیه‌وتحلیل و موقعیت‌یابی رقابتی
  • ارائه استراتژی‌های حفظ و گسترش کسب‌وکار
  • ارائه راه‌حل‌های عبور از بحران‌های مالی ناشی از مسائل مربوط به سیاست، از جمله تجارت جهانی
  • تجزیه‌وتحلیل داده‌ها برای درک نحوه عملکرد سازمان در طیف وسیعی از پیامدها و انواع مشکلات و استفاده از تکنیک‌های آماری نوآورانه برای مقایسه نتایج با سایر سازمان‌های رقیب.
  • استفاده از منابع و داده‌های دنیای واقعی و تکنیک‌های تحلیلی برای ارزیابی بررسی انواع روش‌های حل آسیب، سپس انتخاب بهترین گزینه و ارائه راه‌حل برای مشکلات و آسیب‌های اقتصادی موجود در سازمان.
  • توسعه مدل‌های اقتصادی برای تخمین مقرون‌به‌صرفه بودن پیاده‌سازی یک روش یا استراتژی جدید.

خدمات مشاوران اقتصادی برای رشد کسب‌وکار

وقتی به‌عنوان مدیر یک سازمان یا شرکت تصمیم گرفتید که باید کسب‌وکارتان رشد کند، سؤال بعدی این است: چگونه؟ تعداد زیادی از استراتژی‌های متفاوت برای کمک به رشد سازمان و جود دارد. از دنبال‌کردن بازارهای جدید گرفته تا ایجاد محصولات جدید و خرید. بسیاری از شرکت‌ها ترکیب منحصربه‌فرد خود را از استراتژی‌ها ایجاد می‌کنند. آنچه مهم است این است که رویکردی را انتخاب کنید که برای برنامه استراتژیک کلی شما مناسب باشد.

گسترش کسب‌وکار مسیر پرتلاطم و سختی است که تلاش قابل‌توجهی می‌طلبد. در ابتدای راه باید روش‌های متفاوتی را امتحان کنید و این به معنای پرداختن به فروش و بازاریابی نیز هست. این مسیر نیازمند درک مالیات و انطباق شرکت‌ها است و  نیاز به تعامل روزانه با مشتریان دارد.

همچنین باید شرایط بازار را در نظر بگیرید. به‌عنوان‌مثال، اگر شرکت‌های احتمالی به دلیل شرایط اقتصاد چالشی، ارزش کمتری داشته باشند، ممکن است خرید استراتژی خوبی باشد.

همچنین بسیار مهم است که درباره استراتژی خود با یک مشاور مالی صحبت و بازخورد دریافت کنید. تا مطمئن شوید که دیدگاه‌های شما با یک متخصص امور اقتصادی همخوانی دارد و بدانید که استراتژی انتخابی شما چگونه بر امور مالی شما تأثیر می‌گذارد.

سخن آخر

 همان‌طور که جامعه با معرفی محصولات و فن آوری‌های جدید به بازار، روزبه‌روز پیچیده‌تر می‌شود. مشاوره اقتصادی نیز به رشد خود ادامه خواهد داد. تقاضا برای تجزیه‌وتحلیل و تحقیق باکیفیت در تمام جنبه‌های اقتصادی، بسیار مهم خواهد بود. از شرکت‌های دارویی که با  تضاد با یکدیگر بر سر نقض حق ثبت اختراع هستند. تا توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری که به تجزیه‌وتحلیل بازار برای تضمین سرمایه‌های مخاطره‌آمیز نیاز دارند، تخصص ارائه شده توسط مشاوران اقتصادی برای موفقیت همه این تلاش‌ها حیاتی است.

در این باره بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری:

برچسب های نوشته

مقالات اخیر

نوسانات طلا

راهنمای معاملات در نوسانات طلا

اولین سؤال طبیعی که برای جامعه تجاری مطرح می‌شود این است که مبانی اقتصادی قانع‌کننده پشت معامله در نوسانات کالا چیست؟ نوسانات با نوسانات قیمتی

درخواست تماس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورکشاپ تخصصی

آموزش سواد مالی مدیران