تحولات اقتصادی جاری در آلمان

شرایط کنونی اقتصاد

تعدادی از تحلیل های اقتصادی ، سال 2022 را به عنوان سال ریکاوری و بهبود  برای اقتصاد آلمان پس از همه گیری ویروس کرونا پیش بینی می کنند. اثرات اقتصادی همه گیری جهانی کووید-19 در آلمان آن اندازه که  قبلاً انتظار می رفت شدید نبوده است.  حمایت همه جانبه و سریع دولت فدرال از شرکت ها از ابتدای بحران تا به امروز موثر بوده است و از سرگیری فعالیت های اجتماعی و اقتصادی با رفع محدودیت ها، اقتصاد را تحریک کرده است.

وضعیت در صنایع خدماتی به‌طور قابل‌توجهی امید بخش بوده  به‌ویژه در بخش‌های خرده‌فروشی و صنعت گردشگری از تحولات مثبت خبر داده شده است. همچنین به دلیل افزایش تقریبا 10 درصدی صادرات آلمان  در سال 2021، صنعت آلمان می‌تواند روی سفارشات و تقاضای جهانی کالاهای آلمانی حساب ویژه­ای باز کند.

بااین‌حال، درگیری‌های روسیه و اوکراین بر سطح اطمینان به‌ویژه در صنعت آلمان تأثیر نامطلوب گذاشته است. تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه تأثیر منفی بر اقتصاد داخلی و مصرف خواهد داشت. اختلالات زنجیره تأمین و افزایش قیمت‌ها چشم‌انداز رشد کوتاه‌مدت را کاهش می‌دهد.

انتظارات اصلاح شده

بر اساس داده‌های منتشر شده توسط وزارت امور اقتصادی و اقدام اقلیمی فدرال (BMWK)، تولید ناخالص داخلی آلمان در سال 2021 به میزان 2.9 درصد رشد کرد و  در سال 2020 به میزان 4.6 درصد کاهش یافت. قبل از شروع جنگ در اوکراین، دولت آلمان  رشد 3.6 درصدی  را برای سال 2022 انتظار داشت که این پیش‌بینی اخیراً به 2.2 درصد اصلاح شده است.

پیش‌بینی‌های انجام شده توسط کمیسیون اروپا (EC) نیز اصلاح شده است. این اتفاق منجر به کاهش قابل‌توجه پیش‌بینی‌های تولید ناخالص داخلی برای اکثریت  کشورهای عضو اروپا شد. کمیسیون اروپا همچنین به پیشرفت‌های اقتصادی در آلمان همان‌طور که در بالا ذکر شد، اشاره می‌کند؛ اما  نسبت به تأثیر جنگ اوکراین بر اقتصاد تردید دارد. کمیسیون اروپا، میزان رشد اقتصادی آلمان را در حدود 1.6 درصد پیش­ بینی می­ کند.

 

توسعه قابل‌انتظار اقتصاد آلمان تا اواخر سال 2023

توسعه قابل‌انتظار رشد تولید ناخالص داخلی در بعضی کشورهای اروپایی

 

چشم ­انداز­های سرمایه ­گذاری­ مستقیم خارجی

آلمان به دلیل رکود شدید اقتصاد جهانی ناشی از همه ­گیری کووید -19، در سال 2022 کاهش 9 درصدی  در پروژه‌های سرمایه­گذاری مستقیم خارجی  را تجربه کرد. خوشبختانه،  آلمان در  سال 2021 در این زمینه شاهد بازگشت بزرگی بود و به گزارش سایت  تجارت و سرمایه‌گذاری آلمان، میزان سرمایه­ گذاری مستقیم خارجی  7 درصد  رشد را ثبت کرد به‌طوری‌که  تعداد پروژه‌های سبز را به 1806 رساند. شهرت آلمان به‌عنوان بهشت امن سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، به حفظ ثبات خود در یک محیط ناپایدار کمک کرده است. در سال‌های 2020 و 2021، آلمان اکثر پروژه‌های حوزه سبز در اروپا را دریافت کرد. شهرت این کشور به‌عنوان جذاب‌ترین مکان تجاری اروپا به حفظ رکود در محدوده‌ها و ایجاد نتایج بهتر از آنچه قبلاً انتظار می‌رفت کمک کرده است.

در این باره بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری:

برچسب های نوشته

مقالات اخیر

نوسانات طلا

راهنمای معاملات در نوسانات طلا

اولین سؤال طبیعی که برای جامعه تجاری مطرح می‌شود این است که مبانی اقتصادی قانع‌کننده پشت معامله در نوسانات کالا چیست؟ نوسانات با نوسانات قیمتی

درخواست تماس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورکشاپ تخصصی

آموزش سواد مالی مدیران