مرکز مشاوره اقتصادی ایرانیان

ورود خانواده سلطنتی ابوظبی به بازار اعتبار خصوصی

شرکت سرمایه گذاری یکی از اعضای برجسته خانواده سلطنتی ابوظبی در حال ورود به بازار 1.3 تریلیون دلاری اعتبار خصوصی در جهان است و با Alpha Wave Global درایالات متحده برای اعطای وام به شرکت های متوسط مشارکت می کند. بر اساس بیانیه ای، Chimera Capital، بخشی از یک امپراتوری تجاری تحت نظارت شیخ طحن بن زاید، در حال آماده سازی 2 میلیارد دلار برای استقرار وام به شرکت های خصوصی است. این وام ها دارای تضمین بالا خواهند بود، به این معنی که پرداخت بدهی وام دهنده در صورت ورشکستگی شرکت وام گیرنده، در اولویت قرار دارد. بدهی با نرخ شناور نیز به یک معیار گره خورده است، بنابراین هزینه بدهی همراه با نرخ پایه افزایش می یابد. این شرکت همچنین قصد دارد در سطح جهانی از طریق ساختار صندوق باز سرمایه گذاری کند. ارتباط با آلفا ویو که از قضا یک صندوق سرمایه گذاری 10 میلیارد دلاری را مدیریت می کنند و شرکت های خصوصی را نیز هدف قرار می دهد رابطه بین این دو شرکت را  روشن تر می کند. تمرکز این مشارکت تا کنون عمدتاً در بخش‌های فین‌تک، هوش مصنوعی و علوم زندگی بوده است و تمرکز زیادی بر بازار هند داشته است. بر اساس داده های Preqin، این نشانه دیگری از رشد در بازار اعتبار خصوصی است که در پنج سال گذشته بیش از دو برابر شده است. در حالی که بازارهای بین المللی نسبت به انقباض پولی تهاجمی فدرال رزرو برای مبارزه با تورم محتاط شده بودند، شرکت های خصوصی اعتباری سهم بازار را از بانک ها تصاحب کردند.

شرکت بلک استون هفته گذشته یک وام خصوصی 2.6 میلیارد دلاری، یکی از بزرگترین وام های تاریخ برای بازار، به رهبری Sixth Street Partners و Goldman Sachs Group Inc. برای تامین مالی خرید واحد فناوری های آب و هوایی شرکت Emerson Electric Co اعطا کرد. سرمایه‌گذاران در سطح جهان همچنان به سمت بازاری جذب می‌شوند که وام‌هایی با تضمین ارشد ارائه می‌کند، که می‌تواند بازدهی دو رقمی را در ایالات متحده ایجاد کند و در عین حال در بالای ساختار سرمایه باشد. مدیریت دارایی چرچیل اخیراً یک صندوق 12 میلیارد دلاری برای سرمایه‌گذاری وام به شرکت‌های آمریکایی جمع‌آوری کرد و  Neuberger Berman با وجود این که 5 میلیارد برای سرمایه گذاری در نظر داشت رقم  8.1 میلیارد دلار در صندوقی مشابه سرمایه گذاری کرد. این سرمایه‌گذاری همچنین به تلاش‌های ابوظبی می‌افزاید، شهری که در بین معدود شهرهای جهان است که بیش از یک تریلیون دلار سرمایه مستقل را مدیریت می‌کند تا اقتصاد خود را متنوع کند. این امارت نفت‌خیز مجموعه‌ای از وسایل نقلیه، از شرکت سرمایه‌گذاری Mubadala گرفته تا صندوق رشد ابوظبی ADQ دارد که نشان می دهد اقتصاد این کشور فراتر از بازار هیدروکربن ها در حال گسترش است. شیخ طحنون، مشاور امنیت ملی امارات متحده عربی و برادر رئیس جمهور این کشور واقع در خلیج فارس، ریاست بسیاری از این سرمایه گذاری ها را بر عهده دارد. بازه سود او از رویال گروپ، شرکت مادر Chimera Capital، تا صندوق ثروت ADQ، گروه 42 و بزرگترین بانک امارات، First Abu Dhabi Bank را شامل می شود.

اعتبار خصوصی چیست؟

اعتبار خصوصی به نوعی اعطای وام اشاره دارد که دارای ویژگی های زیر است:

  • توسط وام دهنده ای غیر از بانک ارائه می­شود
  • وام متناسب با نیازهای خاص وام گیرنده اعطا می شود

وام معمولاً مستقیماً بین وام دهنده و وام گیرنده مذاکره می شود و متناسب با نیازهای خاص وام گیرنده تنظیم می شود. برای مثال، برخلاف اوراق قرضه شرکتی، اعتبار خصوصی در بازارهای عمومی معامله نمی شود. اغلب پس از سه تا هفت سال سررسید می شود (سررسید بازپرداخت می شود) و دارای نرخ بهره شناور (متغیر) است. در نتیجه، بدهی‌های خصوصی اغلب تنها یا بادوام‌ترین راه‌حل تأمین مالی برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط است که نیاز به تأمین مالی خود دارند تا ساختار انعطاف‌پذیری داشته باشند.

در این باره بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *