پنج راه برای آموزش پس‌ اندازکردن پول به فرزندانتان

آموزش پس‌اندازکردن پول

پس‌انداز پول یکی از مهم‌ترین جنبه‌های ثروت‌آفرینی و داشتن یک‌پایه مالی مطمئن است. بااین‌حال بسیاری از ما اهمیت صرفه‌جویی در پول را از طریق آزمون‌وخطا و مهم‌تر از آن تجربه آموخته‌ایم.آموزش پس‌ اندازکردن پول به فرزندانتان در مدرسه از کم اهمیت ترین موضوعات است.

در مدرسه، واقعاً در مورد اهمیت پس‌انداز به ما آموزش داده نمی‌شود.

بسیاری از ما بعدها متوجه می‌شویم که به‌عنوان بزرگسال، چگونه باید با درآمد مالی خود رفتار کنیم. باید در مورد سرمایه‌گذاری‌های کودک، از جمله بحث در مورد ضررها، سودها و اشتباهات گفت‌وگوی مداومی وجود داشته باشد.

برای توانمندسازی و آماده‌کردن نسل بعد با آموزش اهمیت پس‌انداز از سنین پایین به کودکان شروع کنید. اگر پدر یا مادر هستید، در اینجا شش راه برای آموزش پس‌انداز پول به فرزندانتان آورده شده است.

آموزش پس‌ اندازکردن پول

با یک قلک شروع کنید

وقتی بچه‌های شما جدیدترین و بهترین اسباب‌بازی یا یک کتاب داستان جدید می‌خواهند، به آنها بگویید که باید برای آن پس‌انداز کنند. برای هر یک از خریدهای مورد نظرشان یک قلک به آنها بدهید و هر هفته یک کمک‌هزینه کوچک به آنها بدهید که آنها تشویق به پس‌اندازکردن شوند.

قلک می‌تواند راهی عالی برای آموزش پس‌ اندازکردن پول به فرزندانتان باشد، این‌گونه به آنها یک راه آسان برای انجام این کار می‌دهید. به فرزندان خود بگویید که هدف این است که قلک را با پول و سکه پر کنند، تا جایی که جایی نماند. نشان دهید که قلک برای پس‌انداز پول برای آینده است و هر چه بیشتر پس‌انداز کنند، پولشان بیشتر خواهد شد.

به‌عنوان‌مثال، اگر هفته‌ای پنج دلار به فرزندتان می‌دهید، آن را با اسکناس‌های یک دلاری به او بدهید. آنها می‌توانند تمام پول نقد خود را برای یک خرید پس‌انداز کنند، یا می‌توانند برای اهداف پس‌انداز مختلف در “قلک‌های” مختلف از آن نگهداری کنند.

برای تشویق به پس‌انداز برای اهداف کوتاه‌مدتشان، تصویری از اسباب‌بازی یا کالای موردنظر خود را روی قلک قرار دهید تا یادآوری بصری از آنچه که برای به‌دست‌آوردن آن پس‌انداز می‌کنند داشته باشند.

افتتاح حساب بانکی برای کودکان

یک حساب بانکی باز کنید

وقتی قلک پر شد، فرزندتان را به بانک ببرید تا برای او حساب پس‌انداز باز کنید. از آنها بخواهید شمارش کنند که قرار است چقدر پول واریز شود، تا بتوانند درک فیزیکی از مقدار پولی که دارند داشته باشند. عدد نهایی را به آنها نشان دهید و این علاقه را تقویت کنید.

اگر آنها بفهمند که پول تا زمانی که به آن دست نزنند، در طول زمان افزایش می‌یابد، این کار می‌تواند منبع بزرگی از انگیزه برای فرزندان شما باشد.

یک جدول زمانی ایجاد کنید

برای کودکان، درک مفاهیم پول و زمان ممکن است سخت باشد. تحقیقات نشان داده است که تأثیر یک ساعت آموزش مالی بعد از حدود پنج ماه از بین می‌رود. به‌منظور ثبت آموزش در ذهن کودکان، این آموزش باید به‌موقع و مداوم باشد. اگر می‌دانید فرزندتان هرسال مبلغی پول برای تولدش دریافت می‌کند، لحظه صحبت درباره بودجه‌بندی درست قبل از دریافت آن چک است.

یکی از راه‌های تداوم و ماندگاری دروس مالی در ذهن کودکان، ایجاد یک جدول زمانی است تا فرزندتان بتواند زمان رسیدن به هدف خود را تجسم کند.

فرض کنید هفته‌ای پنج دلار به او می‌دهید و کودکتان می‌خواهد پنجاه دلار پس‌انداز کند. اگر او صددرصد از کمک‌هزینه خود را پس‌انداز کند، در ده هفته یا تقریباً سه ماه به هدف خود می‌رسد.

با گرفتن یک کاغذ بلند و یک نشانگر شروع کنید. 0 دلار در یک طرف و 50 دلار در طرف دیگر داشته باشید. برای زمانی که به 25%، 50% و 75% از هدف خود می‌رسند، نقاط بازرسی روی کاغذ ایجاد کنید.

هر بار که مبلغی پس‌انداز می‌شود، خطی بکشید که نشان می‌دهد تاکنون چقدر پس‌انداز شده است. به فرزندان خود اجازه دهید بدانند که در هر نوبت چک‌کردن این لیست جوایز کوچکی دریافت خواهند کرد. جوایز کوچک می‌تواند بچه‌ها را به ادامه راه تشویق کند.

آموزش با مثال

کودکان با مثال یاد می‌گیرند، بنابراین بهترین راه برای آموزش پس‌انداز به فرزندتان این است که خودتان پول پس‌انداز کنید. قلک خود را داشته باشید و به طور مرتب وجوهی را در آن قرار دهید. وقتی برای خرید خارج از خانه هستید، به فرزندان خود نشان دهید که چگونه قیمت‌های مختلف را تشخیص دهند و توضیح دهید که چرا خرید یک کالا نسبت به کالای دیگر منطقی‌تر است.

این پیام را مجدداً تکرار کنید که هر بار که حقوق خود را دریافت می‌کنید، بخشی از آن را پس‌انداز می‌کنید تا به آمادگی برای آینده کمک کند. به فرزندان خود در مورد اینکه چرا و چگونه برای تحصیلات دانشگاهی آنها پس‌انداز می‌کنید آموزش دهید.

حرف زدن درباره مسائل مالی با نوجوانان
Homeschooling math and family finances. Dad helping his son to plan a budget.

با آن‌ها صحبت کنید

یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که در مورد پول و اهمیت پس‌انداز صحبت کنید. لازم نیست پول ترسناک یا تابو باشد. از بحث‌های مالی به‌عنوان لحظاتی قابل‌آموزش استفاده کنید. یک سؤال معصومانه مانند “آیا ما ثروتمند هستیم؟” را می‌توان به‌گونه‌ای پاسخ داد که بر ارزش‌های خانوادگی مانند سخت‌کوشی و هزینه‌های مسئولانه تأکید کند.

بگذارید فرزندانتان بدانند که می‌توانند کمک‌هزینه‌ای داشته باشند و به آنها بگویید که این به آنها بستگی دارد که برای چیزهایی که واقعاً می‌خواهند پس‌انداز کنند. علاوه بر این، نشان دهید که اگر پس‌انداز کنند، پول آنها در طول زمان چقدر می‌تواند رشد کند.

همچنین درباره تفاوت بین نیازها و خواسته‌ها صحبت کنید و به فرزندان خود بگویید که همیشه آماده صحبت در مورد پول و راه‌های جدید پس‌انداز هستید. از آنها بپرسید که برای چه چیزی می‌خواهند پس‌انداز کنند و می‌خواهند آینده‌شان چگونه باشد. پرسیدن سؤالات خوب می‌تواند آنها را به دوراندیشی و داشتن رابطه مثبت با پول وادار کند. به آنها اجازه دهید بدانند که شما همیشه آماده گفتگو در مورد پول هستید، با این کار آنها  تشویق می‌شوند که برای ادامه یادگیری سؤالات خود را بپرسند.

سخن آخر

آموزش پس‌ اندازکردن پول به بچه‌ها ممکن است کار سختی به نظر برسد. اما با استفاده از نکات گفته شده، می‌توانید درک فرزندتان از پول را با روش‌های سرگرم‌کننده و قابل‌دسترس افزایش دهید. این سرمایه‌گذاری در دانش است که همواره بهترین نتیجه را به همراه دارد. هر چه زودتر بتوانید فرزندان خود را با پس‌اندازکردن و سرمایه‌گذاری آشنا کنید، آنها آینده موفق‌تری را در زمینه مالی برای خود می‌سازند.

در این باره بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری:

برچسب های نوشته

مقالات اخیر

نوسانات طلا

راهنمای معاملات در نوسانات طلا

اولین سؤال طبیعی که برای جامعه تجاری مطرح می‌شود این است که مبانی اقتصادی قانع‌کننده پشت معامله در نوسانات کالا چیست؟ نوسانات با نوسانات قیمتی

درخواست تماس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورکشاپ تخصصی

آموزش سواد مالی مدیران