ریسک ژئواکونومیک در سرمایه‌گذاری فولکس‌واگن برای خودروهای الکتریکی و هیبریدی

شرکت­ خودروسازی فولکس‌واگن که در حال حاضر بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان است از سال 2018 میلادی تا پایان سال 2021 میلادی 300 میلیون دلار در شرکت کوانتوم اسکیپ که یک استارت­آپ در حوزه فناوری باتری­های لیتیوم است سرمایه‌گذاری کرده است. این دو شرکت امیدوار هستند که به‌زودی فناوری باتری­های  لیتیوم جامد کوانتوم اسکیپ مراحل پایانی آزمایش خود را در  آلمان  پشت  سر بگذارد و به‌این‌ترتیب آماده بهره­برداری شده تا فولکس‌واگن  بتواند آنها را در نسل جدید خودروهای  خود استفاده کند. علت سرمایه­‌گذاری گسترده فولکس‌واگن در زمینه  باتری­های لیتیوم جامد به سبب آن است که تحقیقات شرکت کوانتوم اسکیپ نشان داده است که عملکرد سلول‌­های نمونه اولیه این نوع باتری در مقایسه با سلول­‌های باتری­های لیتیوم -یونی بهبود خیره­‌کننده 80 درصدی را از خود به نمایش  گذاشته‌­اند. فولکس‌واگن آلمان امیدوار است که با استفاده از  این فناوری جدید بتواند عملکرد پیشرانه­‌های الکتریکی خود را که قرار است به‌صورت گسترده در عملیات بازنگری استراتژی تولید فولکس‌واگن مورداستفاده قرار گیرد بهبود بخشیده و به‌این‌ترتیب به برترین شرکت خودروساز الکتریکی  جهان تبدیل گردد.

هم‌زمان با فرایند تحقیق و توسعه مشارکتی فولکس‌واگن با شرکت کوانتوم اسکیپ، این شرکت خودروسازی آلمان مبلغ  2.2  میلیارد دلار برای ایجاد یک کارخانه جدید خودروسازی در  حومه برلین  سرمایه­‌گذاری کرده است تا بتواند در کنار خطوط جدید تولید این شرکت در شهر ولفسبورگ عملیات گسترده تولید خودروهای الکتریکی خود را تسریع نماید. هدف‌گذاری فولکس‌واگن  این است که با عملیاتی شدن تولید در این کارخانه محصولات آن از  ابتدای  سال 2026 میلادی وارد بازار  شود. علاوه بر این، فولکس‌واگن در هماهنگی با اتحادیه کارگری آلمان قرار  شده است که 800 میلیون دلار را نیز  صرف توسعه فناوری‌­های جدید کند.

این سرمایه‌گذاری‌های فولکس‌واگن در مقابل برنامه جاه­‌طلبانه فولکس‌واگن برای سرمایه­‌گذاری 73 میلیارد یورویی در فناوری‌های آینده­‌نگرانه حمل‌ونقل الکتریکی، خودروهای هیبریدی و بهره­‌برداری از هوش مصنوعی برای خودروهای خودران که تا سال 2025 تکمیل خواهد شد رقم ناچیزی به نظر می­‌رسد. در  این دوره سرمایه­‌گذاری ۵ساله شرکت فولکس‌واگن 35 میلیارد یورو را صرف توسعه فناوری خودروهای تمام الکتریکی خود خواهد کرد و هم‌زمان بیش از 11 میلیارد دلار را نیز برای توسعه و تولید  خودروهای هیبرید هزینه خواهد نمود. علاوه بر این، فولکس‌واگن 15 میلیارد دلار را  نیز برای گسترش همکاری با سه غول خودروسازی چین  یعنی جک، فاو و سایک موتور خواهد نمود تا با همکاری یکدیگر تولید مشترک خودروهای تمام‌الکتریکی را در  چین که بزرگ‌ترین بازار خودروی جهان است پیگیری نمایند. این همکاری راهبردی به این چهار شرکت خودروسازی اجازه آن را خواهد داد تا 15 مدل مختلف از خودروهای الکتریکی و هیبریدی فولکس‌واگن را برای عرضه به بازار چین تولید  کنند.

طبق استراتژی ۱۰ساله فولکس‌واگن، این ‌شرکت در نظر دارد که تا سال 2030 میلادی 26 میلیون خودروی الکتریکی را برای عرضه در بازارهای اروپا، آمریکای شمالی و چین تولید نماید. علاوه بر این خودروهای الکتریکی فولکس‌واگن قصد دارد که 7 میلیون خودروی هیبریدی را نیز به این سه بازار عرضه کند. برای تحقق این اهداف فولکس‌واگن نیازمند  سرمایه­‌گذاری در زیرساخت­‌هایی است که به این شرکت اجازه بدهد تا به جایگزینی سوخت‌های فسیلی با سوخت­‌های پاک  نماید. برای همین منظور فولکس‌واگن1میلیارد یورو را در آلمان صرف ساخت یک کارخانه جدید برای تولید باتری­‌های لیتیوم خواهد کرد که به‌احتمال زیاد در آن کارخانه باتری لیتیوم جامد توسعه داده شده توسط شرکت کوانتوم اسکیپ تولید خواهد شد. افزون بر این فولکس‌واگن با دو شرکت بزرگ کتل و گوشن  های‌تک چین یک قرارداد همکاری میان مدرن را امضا کرده است که به این  شرکت اجازه می­‌دهد تا سال 2025 میلادی هرسال باتری­های لیتیومی با ظرفیت کلی 150 گیگاوات ساعت را برای استفاده در خودروهای الکتریکی و هیبریدی خود  تولید کند.

این استراتژی فولکس‌واگن برای چرخش تولید از سمت خودروهای درون­سوز  به خودروهای الکتریکی  و هیبریدی نشان‌دهنده آغاز یک تحول بزرگ در صنایع خودروسازی جهان است. شرکت فولکس‌واگن در سال 21 تحت نام برندهای فولکس‌واگن، پورشه، آئودی، اشکودا، سئات، بنتلی و لامبورگینی در مجموع حدود 10 میلیون خودرو تولید کرده است که این شرکت را به بزرگ‌ترین خودروساز جهان تبدیل می­‌کند. تلاش فولکس‌واگن برای کنار زدن دو شرکت تسلا و بی وای دی در رقابت برای تصاحب بازار نوظهور خودروهای الکتریکی و تغییر در نگرش جهانی مردم جهان برای حفظ محیط‌زیست به‌آرامی شرکت­‌های بزرگ دیگری نظیر جنرال موتورز، تویوتا، استلانتیس و… را به سمت این حقیقت جذب کرده است که آینده صنعت خودروی جهان در دست موتورهای الکتریکی و در مرحله بعد موتورهای هیبریدی خواهد بود و همین مسئله باعث آغاز یک‌روند گسترده جهانی برای سرمایه­‌گذاری در زمینه موتورهای پاک شده است. علاوه بر این اصلاحات ساختاری که در سیاست‌­های محیط­‌زیستی اتحادیه اروپا، چین و البته آمریکا روی داده است حکایت از آن دارد که این کشورهای صنعتی به سمت دست‌یابی به هدف کربن صفر در سال 2060 میلادی در حال حرکت هستند. همین مسئله باعث خواهد شد که در افق 10 سال آینده حداقل بین 20 تا 30 درصد محصولات خودرویی جهان دیگر متکی به سوخت­های فسیلی نباشند و تا سال 2040 میلادی خودروهای الکتریکی حداقل 60 درصد از سهم بازار حمل‌ونقل جهان را به خود اختصاص دهند.

این موضوع نشان‌دهنده آن است که در چهار دهه آینده آهنگ رشد تقاضا برای نفت خام بسیار  کند خواهد شد و در عوض بر میزان تقاضا برای انرژی­‌های پاک افزوده می­‌گردد. این تغییر مصرف در انرژی خیلی سریع­‌تر در اتحادیه اروپا و سپس در شرق آسیا و آمریکای شمالی به وقوع خواهد پیوست و به این ترتیب حجم بازار انرژی­‌های فسیلی در این مناطق کاهش خواهد یافت. با تغییر الگوی مصرف انرژی در صنعت حمل‌ونقل و الکتریکی­‌سازی صنعت خودروی جهان، احتمال قریب‌به‌یقین آن است که در این مدت بازار بنزین و سوخت دیزل در اروپا، شرق آسیا و آمریکای شمالی بیش‌ازپیش کوچک شده و تولیدکنندگان نفت خام جهان برای تولیدات خود بیش‌ازپیش برای دستیابی به بازارهای انرژی کشورهای درحال‌توسعه یا اقتصادهای نوظهوری نظیر هند، برزیل، آفریقای جنوبی و ترکیه رقابت کنند. بااین‌وجود، شواهدی وجود دارد که این بخش از کشورها در ده سال آینده به‌صورت جدی به بازنگری در سیاست­‌های زیست­‌محیطی خود بپردازند و آن‌ها نیز سرمایه­‌گذاری گسترده بر روی منابع انرژی پاک را آغاز  کنند. این امر به معنای آن است که در نیم‌قرن آینده انرژی­‌های فسیلی جذابیت خود را از دست خواهند داد و تولیدکنندگان انرژی فسیلی ناچار خواهند بود که برای تأمین هزینه­‌های خود، محصولات خود را احتمالاً در یک بازار رقابتی که در آن رشد قیمت منفی خواهد بود به فروش برسانند.

بنابراین، برنامه­‌های گسترده فولکس‌واگن برای سرمایه­‌گذاری در زمینه تولید خودروهای الکتریکی و هیبریدی را باید به‌عنوان نوک قله یخ تحولی در نظر گرفت  که در حال دگرگون کردن الگوی مصرف انرژی در صنعت  حمل‌ونقل جهان است. امروزه صنعت حمل‌ونقل 25 درصد از کل انرژی جهان را مصرف می­‌کند که بخش عمده آن از طریق مصرف انرژی­‌های فسیلی تأمین می‌­شود. با تحول صنعت خودروسازی سهم صنعت حمل‌ونقل جهان در مصرف انرژی­‌های فسیلی تا سال 2060 میلادی کاهش خواهد یافت. این مسئله بازار انرژی­‌های فسیلی را ممکن است با مازاد عرضه مواجه کند که نتیجه آن برای اقتصاد کشورهای تولیدکننده نفت ویران­‌کننده خواهد بود. به‌عبارت‌دیگر، شواهد موجود نشان‌دهنده آن است که روند الکتریکی سازی صنعت خودرو بزرگ‌ترین ریسک ژئواکونومیکی است که در پیش روی اقتصادهای نفتی جهان نظیر ایران قرار گرفته است. در نتیجه ضرورت آن  وجود دارد تا برای پرهیز از تحمیل هزینه ژئواکونومیک بر کشور ایران هر چه سریع‌تر اقتصاد کشور خود را با تحولات کنونی جهان وفق داده تا در آینده بتواند تحولات عظیمی را که در بازار انرژی جهان در حال رخ‌دادن است بدون تحمل هیچ زیانی پشت سر بگذارد و به یک عضو مؤثر و مفید در نظام اقتصادی جهان تبدیل شود.

در این باره بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری:

برچسب های نوشته

مقالات اخیر

نوسانات طلا

راهنمای معاملات در نوسانات طلا

اولین سؤال طبیعی که برای جامعه تجاری مطرح می‌شود این است که مبانی اقتصادی قانع‌کننده پشت معامله در نوسانات کالا چیست؟ نوسانات با نوسانات قیمتی

درخواست تماس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورکشاپ تخصصی

آموزش سواد مالی مدیران