اقتصاد جهانی، هشدار صندوق بین المللی پول در مورد چشم انداز وخیم تر

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی رشد جهانی خود را کاهش داد و تأکید کرد که اقتصادها به طور فزاینده‌ای در برابر گام‌های اشتباه سیاست پولی آسیب‌پذیر هستند و بادهای مخالف ناشی از جنگ در اوکراین و رکود در چین این قضیه را تشدید می‌کند. سطح گسترده ای از قیمت های اساسی مصرف کننده در ایالات متحده به بالاترین حد در 40 سال گذشته رسید. تورم مداوم چشم‌انداز اقتصادی را به گون­ای رقم می­زند که فدرال رزرو به یک استراتژی سیاست پولی قوی پایبند باشد و به افزایش ارزش دلار دامن بزند که این اقدام پیامدهای اقتصادی و مالی برای بقیه جهان خواهد داشت. در ادامه برخی از نمودارهایی که آخرین تحولات اقتصاد جهانی را نشان می­دهند مرور خواهیم کرد :

رشد اقتصاد جهانی

صندوق بین المللی پول نسبت به بدتر شدن چشم انداز اقتصاد جهانی هشدار داد و پیش بینی خود را برای رشد جهانی در سال آینده از 2.9 درصد در جولای به 2.7 درصد کاهش داد و اضافه کرد که احتمال کاهش رشد به کمتر از 2 درصد، 25 درصد است. صندوق بین‌المللی پول در گزارش چشم‌انداز اقتصاد جهانی خود اعلام کرد خطر اشتباه محاسباتی در سیاست‌ها به شدت افزایش یافته است زیرا رشد اقتصادی شکننده است و بازارها نشانه‌هایی از استرس را نشان می‌دهند. حدود یک سوم اقتصاد جهانی در سال آینده با خطر انقباض مواجه است و ایالات متحده، اتحادیه اروپا و چین همگی به رکود خود ادامه می دهند.

شکل1. چشم انداز رشد صندوق بین المللی پول از ابتدای سال 2022 به شدت کاهش یافته است.

رابطه ی تجاری چین و آمریکا

چندین سال بی‌ثباتی زنجیره تأمین، تعداد فزاینده‌ای از شرکت‌های خرده‌فروشی ایالات متحده را مجبور کرده تا بخشی از تولید خود را از چین به آمریکای شمالی منتقل کنند. مشکلات بی وقفه، برخی از مدیران را متقاعد کرده است که زمان آن فرا رسیده است که در کتاب بازی چند دهه گذشته تجدید نظر کنند.

 

شکل2. سهم چین از تجارت کالاهای ایالات متحده نزدیک به کمترین میزان از سال 2008 است

بحران مالی بریتانیا

بریتانیا همچنان درگیر آشفتگی بازار مالی است. نخست وزیر لیز تراس با برکناری صدراعظم خود و  بخشی از بسته­ی کاهش مالیات خود را لغو کرد. اما بلومبرگ اکونومیکس ادعا می­کند که او هنوز باید 24 میلیارد پوند بیشتر جایگرین کند تا بدهی را به مسیری پایدار بازگرداند.

 

شکل3. شرایط بدهی بخش عمومی در بریتانیا

تورم در ایالات متحده

قیمت مصرف کننده در سپتامبر بیش از پیش بینی ها افزایش یافت و به بالاترین حد در 40 سال گذشته رسید و فدرال رزرو را تحت فشار قرار داده تا نرخ های بهره را با شدت بیشتری افزایش دهد تا تورم پایدار را مهار کند.

 

شکل4. تورم اصلی ایالات متحده در سپتامبر به بالاترین میزان از سال 1982 رسید

رشد اقتصادی آلمان

بر اساس پیش‌بینی‌های به‌روزشده دولت آلمان، بحران انرژی اروپا احتمالاً سال آینده برای سومین بار از زمان شروع بحران مالی باعث انقباض در اقتصاد آلمان خواهد شد. تولید ناخالص داخلی در سال 2023 به میزان 0.4 درصد کاهش می یابد زیرا افزایش هزینه های برق تولید صنعتی را کاهش داده و هزینه های مصرف کننده را نیز کاهش می دهد و پیش بینی افزایش 2.5 درصدی در پایان آوریل را تضعیف می ­کند.

شکل5. دولت آلمان شاهد تولید اقتصادی کمتر و تورم بالاتر از پیش بینی قبلی است.

تورم در منطقه اسکاندیناوی

تورم در نروژ و دانمارک ماه گذشته به طور غیرمنتظره ای به بالاترین حد خود در چند دهه اخیر رسید و انتظارات مبنی بر اینکه رشد قیمت در منطقه اسکاندیناوی به اوج خود رسیده است را از بین برد و خطر رکودهای عمیق تر را افزایش داد. نرخ تورم دانمارک در ماه سپتامبر به 10 درصد افزایش یافت و برای اولین بار در چهار دهه گذشته به عدد دو رقمی رسید، در حالی که رشد قیمت در نروژ به 6.9 درصد رسید که سریع ترین رشد قیمت در 34 سال گذشته است.

 

شکل6. سرعت افزایش سطح قیمت­ها در منطقه اسکاندیناوی بیشتر شده است.

 

رشد اقتصادی چین

بلومبرگ اکونومیکس چهار سناریو را برای اقتصاد چین در دهه‌های آینده ترسیم کرده است که نشان دهنده میانگین رشد 4.6 درصدی آن در دهه آینده است. این مدل نشان می دهد که نرخ رشد بالای 5 درصد که در دوره پیش از همه گیری پیش بینی شده بود اکنون به دلیل تأثیر پایدار سیاست های کووید صفر و سرمایه گذاری کمتر به دلیل کاهش تدریجی در بخش املاک و مستغلات دور از دسترس است.

 

شکل7. رشد اقتصادی چین می‌تواند در دهه‌های آینده مسیر­های مختلفی را طی کند.

 

چین برای اولین بار در بیش از دو سال گذشته از یک ابزار بحث برانگیز برای تزریق وجوه به بانک های سیاست گذاری استفاده کرد، در حالی که تسهیل پولی با افزایش نرخ های بهره جهانی محدود شده است پکن برای حمایت از اقتصاد به طور فزاینده ای به وام دهندگان نیمه رسمی متکی است. راه‌اندازی مجدد این ابزار نشان می‌دهد که دولت به دنبال هر راه ممکن برای گسترش منابع مالی برای بانک‌های سیاست‌گذاری است.

 

شکل8. چین پس از یک وقفه دو ساله از ابزار وام بحث برانگیز برای بانک های سیاست­گذار استفاده می کند

انقباض پولی در کره جنوبی

بانک کره نرخ بازخرید هفت روزه خود را نیم درصد افزایش داد و به بالاترین سطح در 10 سال گذشته یعنی 3 درصد رساند. دو عضو هیئت مدیره بانک مرکزی کره جنوبی به این تصمیم رای منفی دادند زیرا نگرانی ها در مورد کند شدن رشد و رکود در بازار املاک باعث افزایش احتیاط در مورد خط مشی بانک مرکزی شد.

شکل9. حدود 90 بانک مرکزی هزینه های استقراض را در سال جاری افزایش داده اند

در این باره بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری:

برچسب های نوشته

مقالات اخیر

کوچینگ چیست؟

احتمالاً تاکنون درباره کوچینگ مطالبی خوانده‌اید یا شنیده‌اید اما اگر می‌خواهید درباره آن بیشتر بدانید این مقاله را تا انتها دنبال کنید. کوچینگ فرآیندی است

نوسانات طلا

راهنمای معاملات در نوسانات طلا

اولین سؤال طبیعی که برای جامعه تجاری مطرح می‌شود این است که مبانی اقتصادی قانع‌کننده پشت معامله در نوسانات کالا چیست؟ نوسانات با نوسانات قیمتی

درخواست تماس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورکشاپ تخصصی

آموزش سواد مالی مدیران