مرکز مشاوره اقتصادی ایرانیان

طلا به زیر 1700 دلار در فدرال رزرو هاوکیش، مس خوشبینانه سقوط کرد

گزارش طلا برای روز سه شنبه 19 مهر

قیمت طلا روز سه‌شنبه پس از افت شدید سیگنال‌های تندرو از سوی فدرال رزرو، بالاتر از پایین‌ترین سطح سالانه خود قرار گرفت، در حالی که قیمت مس با این امید که تقاضای چین علی‌رغم بادهای معکوس اقتصادی اخیر دوام بیاورد، افزایش یافت.

هر اونس طلا با 0.1 درصد افزایش به 1669.76 دلار رسید، در حالی که هر اونس طلا با 0.1 درصد افزایش به 1676.75 دلار در هر اونس رسید. هر دو ابزار در روز دوشنبه نزدیک به 2 درصد سقوط کردند که بدترین افت آنها در بیش از دو هفته گذشته است.

لائل برینارد، نایب رئیس فدرال رزرو روز دوشنبه بر نیاز به سیاست های پولی محدود کننده تاکید کرد و گفت که آسیب اقتصادی افزایش نرخ های اخیر هنوز احساس نشده است.

وی افزود که بانک تنها زمانی از افزایش نرخ بهره کاهش می‌یابد که «اطمینان از کاهش تورم وجود داشته باشد» و هیچ علامتی مبنی بر اینکه بانک مرکزی قصد دارد موضع جنگ‌طلبانه خود را ملایم‌تر کند، نمی‌دهد.

نظرات او دلار را تقویت کرد و باعث فروش شدید در اکثر طبقات دارایی شد. آنها همچنین از فشار بیشتر بر طلا خبر می دهند، زیرا افزایش نرخ های بهره باعث افزایش هزینه فرصت نگهداری فلز زرد در سال جاری شد.

با تشدید مناقشه روسیه و اوکراین، تقاضای پناهگاه امن نیز از دلار حمایت شد. از سوی دیگر، طلا، جدا از روزهای اولیه مناقشه، امسال شاهد خرید پناهگاه امن کمی بوده است.

قیمت شمش از بالاترین سطح سالانه به شدت کاهش یافته است زیرا افزایش نرخ بهره باعث کاهش تقاضای فلزات شده است. به غیر از فدرال رزرو، بانک های مرکزی بزرگ در اروپا و آسیا نیز چرخه ای را برای مبارزه با تورم سرسام آور آغاز کرده اند.

انتظار می‌رود این امر بر چشم‌انداز کوتاه‌مدت طلا و سایر فلزات گرانبها تاثیر بگذارد.

در میان فلزات صنعتی، مس روند را کاهش داد و در روز دوشنبه 1.5 درصد رشد کرد، زیرا خریدار اصلی چین دوباره از تعطیلات یک هفته ای خارج شد.

معاملات آتی مس روز سه‌شنبه پس از شروع قوی هفته در حدود 3.4410 دلار در هر پوند ثابت بود.

تقاضای مس چین در سال جاری علیرغم کاهش رشد اقتصادی ثابت مانده است، زیرا مصرف کنندگان محلی از کاهش اخیر قیمت مس برای ایجاد ذخایر خود استفاده کردند.

مس در سال جاری به دلیل ترس از اینکه کند شدن رشد اقتصادی در سراسر جهان بر تقاضا تأثیر بگذارد، به شدت کاهش یافته است. اما تاکنون، تقاضا در بزرگترین واردکننده مس جهان، چین، نشانه های کمی از کاهش را نشان داده است.

انتظار می‌رود داده‌های تجاری چین که اواخر این هفته منتشر می‌شوند، بر واردات مس این کشور تأثیر بگذارد.

در این باره بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *