قوانین طلایی برنامه‌ریزی مالی برای مبتدیان

برنامه ریزی مالی

درحالی‌که همه اهمیت برنامه‌ریزی مالی را درک می‌کنند، اما تعداد کمی از افراد می‌توانند امور مالی خود را به‌خوبی برنامه‌ریزی کنند و آن را در جهت دستیابی به اهداف مالی خود اجرا کنند. متأسفانه در مورد برنامه‌ریزی مالی هنوز آگاهی و دانش کافی وجود ندارد.

دلایل رایجی که مردم برنامه‌ریزی مالی انجام نمی‌دهند

  • مردم از این فرایند بی‌اطلاع هستند و اغلب با گزینه‌های مختلف اشتباه گرفته می‌شوند.
  • بسیاری از افراد فکر می‌کنند زمانی که شروع به کسب درآمد X مقدار در ماه کنند، برنامه‌ریزی مالی را شروع می‌کنند، بنابراین تصمیم خود را به تعویق می‌اندازند.
  • بسیاری از مشاوره با یک برنامه‌ریز مالی حرفه‌ای اجتناب می‌کنند.

10 تا از مهم‌ترین قواعد برنامه‌ریزی مالی

مدیریت مالی

افراد، به‌ویژه افرادی که دارای پیشینه غیرمالی هستند، اغلب می‌توانند مدیریت پول را کاری خسته‌کننده بدانند که به تخصص نیاز دارد. هیچ‌چیز نمی‌تواند به این اندازه دورتر از حقیقت باشد. شما فقط به سطح معینی از آگاهی مالی و تعهد نیاز دارید تا در مدیریت پول خود درست عمل کنید.

با صرفه‌جویی در عادت‌ها شروع کنید

مدیریت مؤثر پول با عادات پس‌انداز سالم شروع می‌شود. شما می‌توانید با پس‌انداز منظم و با کنارگذاشتن حداقل 10 درصد از درآمد ماهانه خود شروع کنید.

جلوگیری از انباشت بدهی

قرض‌ها و اعتبارات کوچک و به‌ظاهر بی‌ضرر می‌توانند به‌سرعت از کنترل خارج شوند و در نهایت به بدهی‌های بزرگ تبدیل شوند. در نتیجه، ممکن است خود را در یک تله بدهی دائمی بیابید. ازاین‌رو، از انباشت بدهی خودداری کنید مگر در موارد ضروری.

همچنین صورت‌حساب‌های کارت اعتباری خود را به‌موقع پرداخت و از استفاده از تسهیلات بانکی خودداری کنید.

اهداف عملی تعیین کنید

اهداف مالی خود را به‌عنوان اهداف کوتاه‌مدت یا بلندمدت طبقه‌بندی کنید. به‌عنوان‌مثال، خرید یک وسیله نقلیه می‌تواند یک هدف کوتاه‌مدت و خرید خانه می‌تواند یک هدف بلندمدت باشد. بررسی کنید که چقدر برای رسیدن به این اهداف پول نیاز دارید.

سرمایه‌گذاری

هیچ‌کس تنها با انباشت پس‌انداز ثروتمند یا از نظر مالی مستقل نشده است. درحالی‌که پس‌انداز بخشی جدایی‌ناپذیر از برنامه‌ریزی مالی است، شما همچنین باید عاقلانه سرمایه‌گذاری کنید تا ثروت خود را افزایش دهید. برای سرمایه‌گذاری پس‌انداز خود می‌توانید ابزارهای سرمایه‌گذاری مختلفی را در نظر بگیرید.

در حالت ایده‌آل، سرمایه‌گذاری شما باید تعادل مناسبی بین ریسک و ایمنی داشته باشد. برای این منظور می‌توانید SIP ‌های ماهانه (طرح سرمایه‌گذاری سیستماتیک) را در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و بدهی در نظر بگیرید.

مخارج خود را کنترل کنید

اگر نتوانید پولی از آخرین حقوق خود را تا زمان دریافت حقوق بعدی خود نگه دارید، کنترل هزینه‌های خود را ندارید. این وضعیتی است که احتمال دارد با کسری مالی مواجه شوید.

نکات زیر می‌تواند به شما در کنترل هزینه‌هایتان کمک کند:

یک بودجه ماهانه تهیه کنید و آنها را در سطل‌های جداگانه مانند اجاره، خواربارفروشی، برق جدا کنید. سعی کنید به بودجه پایبند باشید؛ اما همیشه دامنه تغییرات 10-15٪ را حفظ کنید.

درآمدهای خود را در عناوین و زیرعنوان‌های مختلف مانند هزینه‌ها، سرمایه‌گذاری‌ها، اوقات فراغت، صندوق اضطراری و غیره دسته‌بندی کنید.

از خرید اجباری خودداری کنید.

در مقابل خرید چیزهای غیرضروری یا قابل‌اجتناب مقاومت کنید. شما می‌توانید این کار را با ایجاد یک لیست خرید از ضروری‌ترین اقلام تا کم‌اهمیت‌ترین اقلام انجام دهید.

این نکات می‌تواند به شما کمک کند تا تصویر واضحی از نحوه خرج‌کردن پول خود و محل نشتی احتمالی به دست آورید.

فهرست دارایی‌های بدهی را حفظ کنید

حفظ ترازنامه مالی شخصی نیازی به آموزش ندارد. می‌توانید با جداکردن دارایی‌هایتان از بدهی‌هایتان، آماده‌سازی آن را شروع کنید. به عبارت ساده، اموال ملموسی که در اختیار دارید دارایی شماست و پولی که به کسی مدیون هستید بدهی شماست.

دارایی شما شامل، اما نه محدود به موجودی بانکی، سرمایه‌گذاری‌ها، ارزش دارایی شما و غیره است. در مقابل، انواع وام‌ها، تسهیلات کارت اعتباری، پرداخت اجاره، پرداخت قبوض آب و برق و غیره، بدهی‌های شما هستند.

هنگامی که ترازنامه مالی شخصی خود را تهیه کردید، باید به طور پیوسته در جهت کاهش بدهی‌ها و افزایش دارایی‌های خود تلاش کنید.

برای پول مازاد خود برنامه‌ریزی درست داشته باشید

ممکن است در مواقعی از طریق دریافت پرداخت‌های معوقه، پاداش‌ها، پاداش‌های نقدی و غیره، پول نقد اضافی دریافت کنید.

بااین‌حال، این مسئله می‌تواند منجر به خرج بیش از حد شود. اگر برنامه قبلی برای چنین پول نقدی مازادی داشته باشید، می‌توانید از چنین هزینه‌های اضافی جلوگیری کنید.

می‌توانید از پول مازاد خود برای دستیابی به اهداف کوتاه‌مدت از پیش تعریف شده یا حتی اهداف بلندمدت خود استفاده کنید. این کار می‌تواند به شما کمک کند تا از خرید چیزی که هدف شما نبوده جلوگیری کنید.

ازآنجایی‌که وجه نقد مازاد به‌طورکلی در بودجه ماهانه شما لحاظ نمی‌شود، ممکن است آن را بر اساس ریسک‌پذیری خود سرمایه‌گذاری کنید.

یک سبد سرمایه‌گذاری ایجاد کنید.

گزینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری مانند سهام، بدهی، پول نقد، املاک و مستغلات، طلا و غیره را بررسی کنید. ریسک هر یک از این گزینه‌های سرمایه‌گذاری را ارزیابی کنید. توانایی ریسک‌پذیری خود را نیز مشخص کنید. سپس گزینه‌های سرمایه‌گذاری مناسب را برای شروع ساخت سبد خود انتخاب کنید.

برنامه‌ریزی برای بازنشستگی را شروع کنید

جوانان اغلب برنامه‌ریزی برای بازنشستگی را به تعویق می‌اندازند؛ زیرا فکر می‌کنند زمان کافی برای فکرکردن در مورد آن دارند. بااین‌حال، برنامه‌ریزی بازنشستگی به طور ایدئال باید از اولین درآمد شما شروع شود.

در سنین جوانی، افراد مسئولیت‌های کمتری دارند و این مسئله برنامه‌ریزی برای بازنشستگی را آسان می‌کند.

مدیریت بدهی

عملاً سخت است که در تمام طول زندگی خود بدون بدهی باقی بمانید. ممکن است در برخی مواقع نیاز به قرض گرفتن برای اهداف مختلف داشته باشید. بااین‌حال، اگر ندانید که چگونه بدهی خود را عاقلانه مدیریت کنید، می‌توانید دستیابی به بسیاری از اهداف زندگی خود را از دست بدهید.

  • با تهیه لیستی از همه وام‌دهندگان خود و میزان بدهی شما به آنها شروع کنید.
  • برنامه پرداخت به وام‌دهندگان خود را آماده کنید.
  • اگر مجبور به پرداخت به چندین وام‌دهنده هستید، می‌توانید با پرداخت بدهی با بالاترین نرخ بهره شروع کنید.
  • پس از دریافت حقوق، پرداخت بدهی را در اولویت خود قرار دهید.
  • همچنین می‌توانید با گرفتن یک وام برای پرداخت چندین بدهی، بدهی‌های خود را تجمیع کنید و سپس به پرداخت آن وام ادامه دهید.

خطرات خود را پوشش دهید

هیچ برنامه‌ریزی نمی‌تواند فرد را از خطرات پیش‌بینی‌نشده مانند ازدست‌دادن اموال و جان محافظت کند. هر رویداد ناگوار می‌تواند خانواده و وابستگان یک فرد را در آینده‌ای مبهم مالی به خطر بیندازد؛ بنابراین، داشتن پوشش مالی کافی برای کاهش اثرات چنین حوادث ناخواسته در آینده ضروری است.

بیمه عمر

شما می‌توانید بیمه عمر بخرید تا بتواند پوشش مناسبی را برای خانواده شما در زمانی که شما فوت شده‌اید فراهم کند.

بیمه سلامت

هزینه مراقبت‌های پزشکی و بستری در بیمارستان در حال افزایش است و انتظار می‌رود که در سال‌های آینده افزایش یابد. در نتیجه، هر اورژانس پزشکی به طور بالقوه می‌تواند پس‌انداز شما را تخلیه کند.

سخن آخر

برنامه‌ریزی مالی جدا از اینکه به شما کمک می‌کند تا مدیر بهتری در امور مالی خود شوید، همچنین می‌تواند به شما کمک کند زودتر از حد انتظار از نظر مالی مستقل شوید. ابزارهای مالی زیادی برای انتخاب در مراحل مختلف وجود دارد که می‌تواند در برنامه‌ریزی مالی برای مبتدیان و همچنین متخصصان مفید باشد. بسیاری از شرکت‌ها چنین ابزارهای مالی را ارائه می‌دهند؛ بنابراین توصیه می‌شود که احتیاط کنید و قبل از هر تصمیم سرمایه‌گذاری دررابطه‌با هر محصول مالی، مشاوره حرفه‌ای مستقل را جویا شوید.

در این باره بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری:

برچسب های نوشته

مقالات اخیر

نوسانات طلا

راهنمای معاملات در نوسانات طلا

اولین سؤال طبیعی که برای جامعه تجاری مطرح می‌شود این است که مبانی اقتصادی قانع‌کننده پشت معامله در نوسانات کالا چیست؟ نوسانات با نوسانات قیمتی

درخواست تماس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورکشاپ تخصصی

آموزش سواد مالی مدیران