چگونه طلا می‌تواند به سرمایه‌گذاران در یک اقتصاد ناهموار کمک کند؟

خرید طلا در دوران برای سرمایه‌گذارانی که در شرایط سخت اقتصادی به دنبال آرامش هستند، فرصت منحصربه‌فردی است.
نقش طلا در دوران رکود

زمانی که روش‌های مختلف سرمایه‌گذاری کم‌ارزش شده باشند، سرمایه‌گذاری روی خرید طلا می‌تواند انتخاب امنی باشد. تقریباً همیشه در مواقعی که رکود اقتصادی رخ می‌دهد، قیمت طلا نیز افزایش می‌یابد. زیرا سرمایه‌گذارانی هستند که قصد دارند به اوراق بهادار خود تنوع ببخشند و بیشتر ریسک کنند. در نهایت تقاضا توسط این افراد نیز بیشتر خواهد شد.

افراد زیادی در تلاش‌اند تا در بازار سهام غیرقابل‌پیش‌بینی، سرمایه‌گذاری کنند. بازاری که اغلب تحت‌تأثیر وقایع مختلف قرار می‌گیرد. زیان‌های بازار سهام میلیون‌ها پس‌انداز بازنشستگی را تا کنون از بین برده است.

بنابراین، جای تعجب نیست که سرمایه‌گذاران به دنبال هر مزیت بالقوه‌ای که بتوانند در این محیط اقتصادی به دست آورند، هستند. یکی از مسیرهای منحصربه‌فرد اما بالقوه سودمند، تهیه طلا است. طلا را می‌توان هم به‌صورت فیزیکی خریداری کرد و هم در بورس کالا بر آن سرمایه‌گذاری کرد. صحبت و مشاوره با یک متخصص و مشاور اقتصادی در مورد طلا می‌تواند به شما کمک کند تا از ثروت خود مراقبت کنید.

تاثیرات رکود
www.moshaverr.com

اثرات رکود  بر بازار سهام و ارزها

در دوران رکود همه چیز از ارزها و بازارهای سهام گرفته تا املاک و مستغلات و دارایی‌ها از ارزش خود را از دست می‌دهند. در زمان رکود، افراد معمولاً سهام خود را می‌فروشند و به پول نقد تبدیل می‌کنند. اما خود پول نقد نیز در دوران رکود اقتصادی ارزش خود را از دست می‌دهد.

طلا منبع محدودی دارد، اما پول، تنها یک‌تکه کاغذ و قابل‌چاپ است. مشکل آنجاست که این امر به‌سرعت ارزش هر محصول و خدماتی را افزایش می‌دهد که به تورم معروف است. بسیاری از کشورها  این مسئله را دیر آموختند. مانند آلمان در دهه 1920 که  با چاپ بیش از حد پول باعث تورم شدیدی در کشورش شد. و اقتصاد کشور را به ویرانی برد به‌طوری‌که حتی در تهیه کالاهای اساسی نیز مشکل داشتند.

به همین دلیل که طلا منبع محدودی دارد، در شرایط بحرانی عملکرد خوبی نشان می‌دهد. خلاف پول نقد، طلا ارزش خود را حفظ می‌کند. کمبود و ماهیت فلز گران‌بهای آن جذابیتی پایدار دارد. در پایان یک دوره رکود، شخصی که طلا خریده است احتمال ضرر خود را کاهش داده یا حتی درآمد نیز کسب کرده است.

قیمت طلا در دوران رکود
www.moshaverr.com

آیا قیمت طلا همیشه در رکود اقتصادی بالا می‌رود؟

قیمت طلا به طور مداوم در مواقع رکود اقتصادی پیشرفت کرده است. بنابراین این یک سرمایه‌گذاری ‌ویژه در مواقع مشکلات اقتصادی است. همچنین سرمایه‌گذاری روی شمش طلا می‌تواند سبد سهام شما را متنوع کند. و همین‌طور باید گفت که از امنیت خوبی در برابر سایر سرمایه‌گذاری‌ها برخوردار است.

در مورد طلا باید این نکته را نیز در نظر داشت که خلاف صندوق‌های معامله شده با بورس طلا و سهام معدن طلا، طلای فیزیکی غیرقابل‌ردیابی است. یعنی توسط دولت‌ها و بانک‌های مرکزی کنترل نمی‌شود.

چگونه طلا می‌تواند به سرمایه‌گذاران در یک اقتصاد ناهموار کمک کند

با پیش‌بینی اینکه در شرایط فعلی با ناهمواری اقتصادی مواجه هستیم، طلا از ارزش بیشتری برای سرمایه‌گذاری برخوردار شده است. در ادامه به دو راه اصلی که در حال حاضر می‌تواند به سرمایه‌گذاران کمک کند اشاره کرده‌ایم.

طلا پوششی در برابر تورم است

این گزینه می‌تواند مهم‌ترین مزیت خرید طلا باشد. اکنون با ادامه‌پیداکردن تورم، زمان خوبی برای سرمایه‌گذاری در چیزی است که می‌تواند ارزش خود را حفظ کند  و حتی به طور بالقوه آن را بهبود بخشد.

افزایش تورم، علاقه سرمایه‌گذاران به خرید طلا را افزایش می‌دهد. و در نتیجه قیمت آن را نیز به‌واسطه افزایش تقاضا افزایش می‌دهد؛ در مقابل، کاهش تورم یا کاهش انتظارات تورمی برعکس عمل می‌کند. خلاف پول کاغذی یا سایر انواع سرمایه‌گذاری، طلا یک دارایی فیزیکی است که می‌توان آن را ذخیره و معامله کرد.

اگر اخیراً سودی که از سایر سرمایه‌گذاری‌های خود به دست می‌آورید زیاد نیست، گزینه‌های خود برای سرمایه‌گذاری در طلا را بررسی کنید تا ببینید چگونه می‌توانید جبران کنید. بهتر است قبل از افزایش قیمت و گران‌شدن هزینه خرید طلا، همین‌الان اقدام کنید.

وجود طلا در سبد سرمایه‌گذاری
www.moshaverr.com

راهی برای تنوع بخشیدن به پرتفوی

تئوری مالی پرتفوی مفهوم اساسی پوشش ریسک را ایجاد می‌کند. پوشش ریسک رایج‌ترین استراتژی مورداستفاده برای حذف یا کاهش زیان‌های احتمالی دارایی‌های مالی است. پوشش مؤثر پوششی است که تغییرات در قیمت دارایی مالی و تغییرات در ارزش دارایی مالی تحت پوشش را جبران کند. به‌عبارت‌دیگر، این استراتژی، ریسک را کاهش می‌دهد.

روش‌های قدیمی سرمایه‌گذاری اخیراً موفقیت خاصی نداشته است. براین‌اساس، ممکن است زمان آن رسیده باشد که سرمایه‌گذاری‌های خود را کمی گسترش دهید تا شانس موفقیت خود را بیشتر بهینه کنید.

بااین‌حال، این بدان معنا نیست که شما نیاز داشته باشید سرمایه‌گذاری‌های خود را تغییر دهید. حتی اگر 5 درصد از سرمایه‌گذاری خود را به طلا اختصاص دهید، می‌تواند به طور بالقوه‌ای کمک‌کننده باشد. مقدار ناچیزی که به سهام استخراج طلا یا طلای فیزیکی اختصاص داده می‌شود، می‌تواند به کاهش ریسک کلی پرتفوی و افزایش بازده بلندمدت کمک کند.

تقسیم سرمایه در منابع گوناگون برای افزایش بازدهی

به‌جای اینکه تمام پول خود را در سهام و اوراق‌قرضه سرمایه‌گذاری کنید، توزیع آن بین انواع مختلف سرمایه‌گذاری می‌تواند به شما در مدیریت ریسک کمک کند. با سرمایه‌گذاری قسمتی از پولتان در خرید طلا، علاوه بر حفظ سایر سرمایه‌گذاری‌های خود، احتمال سود خود را افزایش خواهید داد.

اگرچه ایجاد سبدهای سرمایه‌گذاری متنوع توصیه می‌شود. اما برای کاهش ریسک و بهبود بازده، دانش کاملی از ابزارهای مختلف سرمایه‌گذاری لازم است.

در طول دهه گذشته، نوآوری‌های مالی متنوع به کالاها، اعم از محصولات کشاورزی، فلزات یا انرژی، اجازه داده است تا به همراه سایر دارایی‌های مالی سنتی، مانند سهام و اوراق‌قرضه، بتوانند بخشی از سبد سرمایه‌گذاری شوند. امروزه کالاها به‌عنوان راهی برای تنوع بخشیدن به ریسک و محافظت در برابر تورم تلقی می‌شوند.

مطالعات نشان داده‌اند که سبد دارای کالاهای متفاوت دارای ریسک کمتری است. زیرا تنوع بیشتری دارد و همچنین بازدهی بالاتری نسبت به سبدی که شامل تنوع نیست، ارائه می‌دهد. علاوه بر این، سرمایه‌گذاری در فلزات گران‌بها، مانند طلا و نقره از نوسانات قیمت سهام محافظت می‌کند.

سخن آخر

خرید طلا برای سرمایه‌گذارانی که در شرایط سخت اقتصادی به دنبال آرامش هستند، فرصت منحصربه‌فردی است. ممکن است برای همه بهترین گزینه نباشد، اما مطمئناً ارزش آن را دارد که در موردش بیشتر فکر کنید، به‌ویژه زمانی که بازده سرمایه‌گذاری‌های سنتی پایین‌تر است.

در مواقع عدم‌اطمینان اقتصادی، مانند آنچه که اکنون تجربه می‌کنیم، سرمایه‌گذاران تمایل خود را برای ریسک از دست می‌دهند و یکی از موقعیت‌های امن موردعلاقه اغلب سرمایه‌گذاری در فلزات گران‌بها است؛ به‌ویژه طلا.

در این باره بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری:

برچسب های نوشته

مقالات اخیر

نوآوری و خلاقیت در کسب و کار

نوآوری و خلاقیت در کسب‌وکار

نوآوری و خلاقیت در کسب‌وکار به طور مستقیم به توسعه و رشد شرکت‌ها کمک می‌کند. درعین‌حال، سازگاری با برند شخصی نیز اهمیت بسیاری دارد. زیرا

سواد مالی

سواد مالی چیست؟

سوادمالی، به‌طورکلی توانایی درک و استفاده درست از مهارت‌های مالی مختلف مثل مدیریت مالی شخصی، بودجه‌بندی و سرمایه‌گذاری است. داشتن سواد مالی به معنای دانستن

وام ودیعه مسکن

وام ودیعه مسکن چیست؟

با بالا رفتن نجومی قیمت خانه در تهران و شهرستان‌ها، مردمی که زمانی برای خرید خانه به سراغ گرفتن وام مسکن می‌رفتند، چند سالی است

درخواست تماس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *