چرا طلا اهمیت دارد؟

در این مقاله، نگاهی به جایگاه طلا در اقتصاد خواهیم انداخت و سعی می‌کنیم دلیل ارزشمند بودن آن و نقشی که طلا امروز می‌تواند در سبد سهام سرمایه‌گذاران ایفا کند را کشف کنیم.

در واقع، طلا هرگز به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری جایگزین مد روز نبوده است که بتواند بحران‌های مالی را پشت سر بگذارد و در برابر فشارهای تورمی محافظت کند.

ما در مورد خطرات و فرصت‌های مالکیت طلا به‌عنوان سرمایه‌گذاری، چگونگی تلاش برای کسب سود سریع در معاملات روزانه آن در بازار کالا، آنچه بر قیمت آن تأثیر می‌گذارد، و چگونگی داشتن طلا در سبد دارایی های خود بحث خواهیم کرد.

طلا به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری

قبل از پرش به بازار طلا، اجازه دهید ابتدا اشتیاق در مورد طلا را کاهش دهیم و در ابتدا دلایلی را بررسی کنیم که چرا سرمایه‌گذاری در طلا دارای برخی مسائل اساسی است.

مشکل اصلی طلا این است که خلاف سایر کالاها مانند نفت یا گندم، استفاده و مصرف نمی‌شود. زمانی که طلا استخراج شد، در دنیا باقی می‌ماند. از طرف دیگر، یک بشکه نفت تبدیل به گاز و سایر محصولاتی می‌شود که در باک بنزین خودرو یا موتورهای جت هواپیما مصرف می‌شود. غلات در غذایی که ما و حیواناتمان می‌خوریم مصرف می‌شود. از سوی دیگر، طلا به جواهرات تبدیل می‌شود، در هنر استفاده می‌شود، در شمش‌هایی که در خزانه‌ها قفل شده‌اند ذخیره می‌شود و برای مصارف مختلف دیگر استفاده می‌شود.

به همین دلیل، بحث عرضه/تقاضا که می‌توان برای کالاهایی مانند نفت و غلات و غیره مطرح کرد، برای طلا چندان مناسب نیست.

غلبه‌ی تاریخ بر مشکل عرضه

طلا از آغاز مجذوب‌کننده‌ی جوامع بشری بوده است. امپراتوری‌ها و پادشاهی‌ها بر سر طلا و مرکانتیلیسم ساخته و نابود شدند. با توسعه جوامع، طلا به‌عنوان یک روش پرداخت رضایت‌بخش پذیرفته شد. به طور خلاصه، تاریخ به طلا قدرتی بیش از هر کالای دیگر روی کره زمین داده است و این قدرت هرگز واقعاً از بین نرفته است. سیستم پولی ایالات متحده تا دهه 1970 بر اساس استاندارد طلا بود. طرف‌داران این استاندارد استدلال می‌کنند که چنین سیستم پولی به طور مؤثری گسترش اعتبار را کنترل می‌کند و انضباط استانداردهای وام‌دهی را اعمال می‌کند، زیرا میزان اعتبار ایجاد شده به عرضه فیزیکی طلا مرتبط است. پس از نزدیک به سه دهه انفجار اعتباری در ایالات متحده که منجر به سقوط مالی در پاییز 2008 شد، بحث کردن با این طرز فکر دشوار است.

از منظر بنیادی، طلا به‌طورکلی به‌عنوان یک محافظ مطلوب در برابر تورم در نظر گرفته می‌شود. کارکرد طلا به‌عنوان یک منبع مطلوب در برابر کاهش ارزش پول عمل می‌کند.

سرمایه‌گذاری در طلا

ساده‌ترین راه برای به‌دست‌آوردن طلا از طریق بازار سهام است که از طریق آن می‌توانید در شمش طلا یا سهام شرکت‌های استخراج‌کننده طلا سرمایه‌گذاری کنید. سرمایه‌گذاری در شمش طلا اهرمی را که از سرمایه‌گذاری در سهام استخراج طلا به دست می‌آورید، ارائه نمی‌دهد. با افزایش قیمت طلا، استخراج‌کنندگان می‌توانند درآمد را به طور تصاعدی افزایش دهند. فرض کنید یک شرکت استخراج دارای سود 200 دلاری است که قیمت طلا 1000 دلار است. اگر قیمت 10 درصد افزایش یابد و به 1100 دلار در هر اونس برسد، سود استخراج‌کنندگان طلا تا 300 دلار افزایش می‌یابد – 50 درصد افزایش.

البته، مسائل دیگری نیز در مورد سهام معدن طلا وجود دارد، از جمله ریسک سیاسی (ازآنجایی‌که بسیاری از آنها در کشورهای جهان سوم فعالیت می‌کنند) و دشواری حفظ سطح تولید طلا.

متداول‌ترین راه برای سرمایه‌گذاری در طلای فیزیکی از طریق صندوق سرمایه‌گذاری بورسی سهام طلا (GLD) SPDR است که به‌سادگی طلا را نگه می‌دارد. هنگام سرمایه‌گذاری در ETF، به ارزش خالص دارایی (NAV) توجه کنید، زیرا خرید می‌تواند در مواقعی با حاشیه زیادی از NAV فراتر رود، مخصوصاً زمانی که بازارها خوش‌بین هستند.

فهرستی از شرکت‌های استخراج طلا شامل Barrick Gold Corp. (ABX)، Newmont Corp. (NEM) و AngloGold Ashanti Ltd. (AU) و غیره است. سرمایه‌گذاران منفعل که خواهان قرارگرفتن در معرض زیاد با استخراج‌کنندگان طلا هستند، ممکن است VanEck Vectors Gold Miners ETF (GDX) را در نظر بگیرند که شامل سرمایه‌گذاری در تمام استخراج‌های بزرگ می‌شود.

ملاحظات سرمایه‌گذاری جایگزین

درحالی‌که طلا شرط خوبی برای تورم است، اما مطمئناً تنها مورد نیست. کالاها به‌طورکلی از تورم سود می‌برند، زیرا قدرت قیمت‌گذاری دارند. نکته کلیدی هنگام سرمایه‌گذاری در مشاغل مبتنی بر کالا این است که به سراغ تولید کننده(های) ارزان‌قیمت بروید. سرمایه‌گذاران محافظه کارتر بهتر است اوراق بهادار محافظت شده در برابر تورم مانند TIPS را در نظر بگیرند. تنها چیزی که نمی‌خواهید این است که بیکار بنشینید، درحالی‌که تورم ارزش دلار شما را از بین می‌برد.

چه چیزی در راه است؟

وقتی صحبت از سرمایه‌گذاری در طلا می‌شود، نمی‌توانید تأثیر روانی آن بر انسان‌ها را نادیده بگیرید. فلز گران‌بها همیشه در زمان ترس و عدم اطمینان سرمایه‌گذاری قابل قبولی بوده است.

منبع:

https://www.investopedia.com/articles/economics/09/why-gold-matters.asp

در این باره بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری:

برچسب های نوشته

مقالات اخیر

کوچینگ چیست؟

احتمالاً تاکنون درباره کوچینگ مطالبی خوانده‌اید یا شنیده‌اید اما اگر می‌خواهید درباره آن بیشتر بدانید این مقاله را تا انتها دنبال کنید. کوچینگ فرآیندی است

نوسانات طلا

راهنمای معاملات در نوسانات طلا

اولین سؤال طبیعی که برای جامعه تجاری مطرح می‌شود این است که مبانی اقتصادی قانع‌کننده پشت معامله در نوسانات کالا چیست؟ نوسانات با نوسانات قیمتی

درخواست تماس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورکشاپ تخصصی

آموزش سواد مالی مدیران