چه چیزی باعث افزایش قیمت طلا می‌شود؟

امروزه، طلا نه‌تنها برای مقاصد سرمایه‌گذاری و ساخت جواهرات، بلکه در ساخت وسایل الکترونیکی و پزشکی خاص نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. طلا (تا مارس 2021) بیش از 1700 دلار در هر اونس بود، و درحالی‌که بیش از 300 دلار از سپتامبر 2020 کاهش داشت، همچنان نسبت به سطح زیر 100 دلار که 50 سال پیش مشاهده شده بود، به طور قابل‌توجهی افزایش‌یافته است.

نکات کلیدی

سرمایه‌گذاران مدت‌ها شیفته طلا بوده‌اند و قیمت این فلز در 50 سال گذشته به میزان قابل‌توجهی افزایش‌یافته است. مانند بسیاری از کالاها، عرضه و تقاضا بسیار مهم است، اما طلا نیز ارزش اضافی را حفظ می‌کند. خزانه‌های دولتی و بانک‌های مرکزی یکی از منابع مهم تقاضا برای فلز را تشکیل می‌دهند. تقاضای سرمایه‌گذاری، به‌ویژه از سوی صندوق‌های ETF بزرگ، یکی دیگر از عوامل زیربنایی قیمت طلا است.

طلا گاهی اوقات در مقابل دلار آمریکا حرکت می‌کند، زیرا این فلز بر اساس دلار است و آن را به‌عنوان محافظی در برابر تورم تبدیل می‌کند. عرضه طلا عمدتاً ناشی از تولید معادن است که از سال 2016 کاهش‌یافته است.

ذخایر بانک مرکزی

بانک‌های مرکزی ارزهای کاغذی و طلا را ذخیره می‌کنند. همان‌طور که بانک‌های مرکزی ذخایر پولی خود را متنوع می‌کنند – به‌دوراز ارزهای کاغذی که انباشته کرده‌اند و به طلا تبدیل می‌شوند – قیمت طلا معمولاً افزایش می‌یابد. بسیاری از کشورهای جهان ذخایری دارند که عمدتاً از طلا تشکیل شده است.

بلومبرگ گزارش داد که بانک‌های مرکزی جهانی بیشترین خرید طلا را از زمان کنارگذاشتن استاندارد طلا توسط ایالات متحده در سال 1971 انجام داده‌اند، به‌طوری‌که ارقام سال 2019 نسبت به رکورد ۵۰ساله سال 2018 اندکی کاهش‌یافته است. بر اساس گزارش شورای جهانی طلا، لهستان و چین. در مجموع، دولت‌ها در سال 2019 در مجموع 650 تن طلا خریداری کردند که نسبت به 656 تن طلا در سال 2018 کاهش نسبتاً کمی داشت و همچنان به بالاترین حد خود در 50 سال گذشته نزدیک است.

ارزش دلار آمریکا

قیمت طلا به‌طورکلی باارزش دلار آمریکا رابطه معکوس دارد؛ زیرا این فلز بر اساس دلار است. اگر همه چیز برابر باشد، دلار آمریکا قیمت طلا را پایین‌ و تحت کنترل‌ نگه می‌دارد، درحالی‌که دلار ضعیف‌تر احتمالاً قیمت طلا را از طریق افزایش تقاضا افزایش می‌دهد (زیرا زمانی که دلار ضعیف‌تر باشد می‌توان طلای بیشتری خریداری کرد.).

در نتیجه، طلا اغلب به‌عنوان پوششی در برابر تورم تلقی می‌شود. تورم زمانی است که قیمت‌ها افزایش می‌یابد و به همان ترتیب با کاهش ارزش دلار، قیمت‌ها افزایش می‌یابد. با افزایش نرخ تورم، قیمت طلا نیز افزایش می‌یابد.

تقاضای جهانی جواهرات و صنعتی

بر اساس گزارش شورای جهانی طلا، در سال 2019، جواهرات تقریباً نیمی از تقاضای طلا را تشکیل می‌دادند که در مجموع بیش از 4400 تن بود. هند، چین و ایالات متحده مصرف‌کنندگان بزرگ طلا برای جواهرات از نظر حجم هستند. 7.5 درصد دیگر تقاضا به فناوری و استفاده‌های صنعتی برای طلا نسبت داده می‌شود، جایی که از آن در ساخت وسایل پزشکی مانند استنت‌ها و لوازم الکترونیکی دقیق مانند واحدهای GPS استفاده می‌شود.

بنابراین، قیمت طلا می‌تواند تحت‌تأثیر نظریه اولیه عرضه و تقاضا باشد. با افزایش تقاضا برای کالاهای مصرفی؛ مانند جواهرات و لوازم الکترونیکی، قیمت طلا می‌تواند افزایش یابد.

حفاظت از ثروت

در دوران عدم اطمینان اقتصادی، همان‌طور که در دوران رکود اقتصادی مشاهده می‌شود، افراد بیشتری به دلیل ارزش پایدار طلا به سرمایه‌گذاری روی طلا روی می‌آورند. طلا اغلب به‌عنوان “پناهگاه امن” برای سرمایه‌گذاران در زمان‌های آشفته در نظر گرفته می‌شود. هنگامی که بازده مورد انتظار یا واقعی اوراق قرضه، سهام و املاک کاهش می‌یابد، علاقه به سرمایه‌گذاری طلا می‌تواند افزایش یابد و قیمت آن را افزایش دهد. طلا می‌تواند به‌عنوان پوششی برای محافظت در برابر رویدادهای اقتصادی مانند کاهش ارزش پول یا تورم استفاده شود. علاوه بر این، طلا به‌عنوان محافظت در طول دوره‌های بی‌ثباتی سیاسی نیز در نظر گرفته می‌شود.

تقاضای سرمایه‌گذاری

طلا همچنین شاهد تقاضای صندوق‌های قابل معامله در بورس است که فلز را نگه می‌دارند و سهامی را منتشر می‌کنند که سرمایه‌گذاران می‌توانند بخرند و بفروشند. SPDR Gold Trust (GLD) بزرگ‌ترین است و دارای بیش از 1078 تن طلا در مارس 2021 است. در کل، طبق شورای جهانی طلا، خرید طلا از وسایل نقلیه سرمایه‌گذاری مختلف در سال 2019، 1271.7 تن بوده است که بیش از 29 درصد از طلا را نشان می‌دهد.

تولید طلا

بازیگران اصلی در استخراج طلا در سراسر جهان عبارت‌اند از: چین، آفریقای جنوبی، ایالات متحده، استرالیا، روسیه و پرو. تولید طلای جهان بر قیمت طلا اثر می‌گذارد که نمونه دیگری از عرضه تأمین تقاضا است. تولید معدن طلا تقریباً 3260 تن در سال 2018 بود که از 2500 تن در سال 2010 افزایش داشت.

بااین‌حال، علی‌رغم افزایش در یک بازه ده‌ساله، تولید معدن طلا از سال 2016 تغییر قابل‌توجهی نداشته است. یک دلیل این است که “طلای آسان” قبلاً استخراج شده است. معدنچیان اکنون برای دسترسی به ذخایر طلای باکیفیت باید عمیق‌تر حفاری کنند. این واقعیت که دسترسی به طلا چالش‌برانگیزتر است، مشکلات بیشتری را ایجاد می‌کند: معدنچیان در معرض خطرات بیشتری قرار می‌گیرند و اثرات زیست‌محیطی افزایش می‌یابد. به طور خلاصه، برای دست آوردن طلای کمتر هزینه بیشتری دارد. اینها به هزینه‌های تولید معدن طلا می‌افزاید و گاهی اوقات منجر به افزایش قیمت طلا می‌شود.

اصل مطلب

ما مدت‌هاست که شیفته طلا بوده‌ایم و احتمالاً ادامه خواهد داشت. امروزه تقاضا برای طلا، میزان طلا در ذخایر بانک مرکزی، ارزش دلار آمریکا و تمایل به نگهداری طلا به‌عنوان پوششی در برابر تورم و کاهش ارزش پول، همگی به افزایش قیمت این فلز گران‌بها کمک می‌کنند.

 

 

 

منبع:

https://www.investopedia.com/financial-edge/0311/what-drives-the-price-of-gold.aspx

در این باره بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری:

برچسب های نوشته

مقالات اخیر

نوسانات طلا

راهنمای معاملات در نوسانات طلا

اولین سؤال طبیعی که برای جامعه تجاری مطرح می‌شود این است که مبانی اقتصادی قانع‌کننده پشت معامله در نوسانات کالا چیست؟ نوسانات با نوسانات قیمتی

درخواست تماس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورکشاپ تخصصی

آموزش سواد مالی مدیران