چشم انداز 300 میلیارد دلاری صادرات اندونزی تا سال 2024

یک وزیر ارشد روز دوشنبه گفت که صادرات اندونزی می تواند به رکورد 280 میلیارد دلار در سال جاری برسد. محموله های فولاد مبتنی بر نیکل پس از ممنوعیت صادرات سنگ نیکل توسط این کشور به شدت افزایش یافته است، در حالی که محموله های دیگر کالاها به دلیل قیمت های بالا افزایش یافته است.

لوهوت پاندجایتان، وزیر هماهنگی امور دریانوردی و سرمایه گذاری، گفت: صادرات ممکن است تا سال 2024 به بیش از 300 میلیارد دلار برسد، زیرا دولت آماده می شود تا صادرات کالاهای دیگر مانند مس، بوکسیت و قلع را برای تشویق سرمایه گذاری در صنایع پایین دستی قرار دهد. بزرگترین اقتصاد آسیای جنوب شرقی بیش از یک سال است که به دلیل افزایش قیمت کالاها که با جنگ در اوکراین تشدید شده است، از رونق صادرات برخوردار بوده است. اندونزی بزرگترین صادرکننده زغال سنگ حرارتی، روغن پالم، قلع تصفیه شده و فروشنده عمده فولاد مبتنی بر نیکل، مس، لاستیک و سایر منابع در جهان است. دولت صادرات سنگ نیکل را در سال 2020 ممنوع کرد، اقدامی که باعث جذب سرمایه گذاری در تأسیسات فرآوری شده است – استراتژی که مقامات از آن به عنوان “پایین دست کردن منابع” یاد می کنند. لوهوت گفت که دولت در حال کار بر روی یک طرح پایین دستی برای توسعه صنعتی است که بوکسیت، مس، قلع و بعداً روغن پالم را به محصولات با ارزش تر تبدیل کند و موفقیت ممنوعیت صادرات نیکل را تکرار کند. لوهوت به رویترز گفت: “صادرات ما در سال گذشته 232 میلیارد دلار بود. امسال شاید 280 میلیارد دلار و شاید تا سال 2024، بتوانیم به 300 میلیارد دلار یا بیشتر برسیم.”

او گفت: «اگر این طرح کارساز باشد، تا سال 2024، رشد اقتصادی ما به صورت تصاعدی خواهد بود و تولید ناخالص داخلی اندونزی می تواند تا سال 2030 به 3.5 تریلیون دلار برسد که تقریباً سه برابر از 1.19 تریلیون دلار فعلی در سال 2021 است. او گفت که محموله های فلزات نیکل در سال جاری نزدیک به 30 میلیارد دلار افزایش می یابد، در حالی که در سال 2021، 21 میلیارد دلار و در سال 2015 حدود 1.4 میلیارد دلار بود. لوهوت گفت که چشم انداز درخشان او ابهامات جهانی از جمله کاهش بالقوه قیمت برخی از کالاها در سال آینده را در نظر گرفته است، اگرچه او اضافه کرد که انتظار می رود قیمت زغال سنگ و روغن پالم در سال 2023 افزایش یابد. او همچنین انتظار داشت که اندونزی تا سال 2024 قادر به تولید باتری خودروهای الکتریکی باشد. با این حال، لوهوت از بیان جزئیات سیاست احتمالی اندونزی برای تنظیم سایر محموله‌های کالا خودداری کرد و گفت که مقامات هنوز در حال بررسی این هستند که آیا از ممنوعیت کامل یا ابزارهای مالیاتی برای جلوگیری از صادرات استفاده کنند یا نه. رئیس جمهور جوکو ویدودو هفته گذشته گفت که دولت هنوز در حال انجام محاسبات در مورد ممنوعیت احتمالی صادرات قلع است و مقامات متعهد هستند که صنعت معدن را به سمت فرآوری داخلی بیشتر هدایت کنند. اتحادیه اروپا از ممنوعیت صادرات سنگ نیکل اندونزی به سازمان تجارت جهانی شکایت کرده است و هیئت مناقشه قرار است گزارشی را در این سه ماهه اعلام کند. رئیس جمهور ماه گذشته گفت که اندونزی احتمالاً در این مناقشه شکست خواهد خورد.

در این باره بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری:

برچسب های نوشته

مقالات اخیر

نوسانات طلا

راهنمای معاملات در نوسانات طلا

اولین سؤال طبیعی که برای جامعه تجاری مطرح می‌شود این است که مبانی اقتصادی قانع‌کننده پشت معامله در نوسانات کالا چیست؟ نوسانات با نوسانات قیمتی

درخواست تماس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورکشاپ تخصصی

آموزش سواد مالی مدیران