ارزش ذاتی چیست؟

ارزش ذاتی یکی از مباحث مطرح شده در تحلیل بنیادی است که به سنجش ارزش حقیقی یک دارایی می‌پردازد. این ارزش را می‌توان با استفاده از مدل‌های پیچیده‌ مالی یا قیمت فعلی معامله سهام محاسبه کرد. در این مقاله شما را با مفهوم ارزش ذاتی آشنا خواهیم کرد:

فرض کنید سهام شرکتی در 100 دلار معامله می‌شود. بعد از انجام تحقیقات مفصل درباره این شرکت، به این نتیجه می‌رسید که ارزش حقیقی سهام آن 150 دلار است. به عبارتی دیگر شما ارزش ذاتی این شرکت را 150 دلار تعیین می‌کنید. این تخمین بسیار مهم است؛ زیرا معامله‌گران علاقه‌مند هستند  سهام‌هایی را خریداری کنند که در حال حاضر با قیمتی کمتر از ارزش ذاتی خود معامله می‌شوند.

اما نکته مهم این است که در واقعیت، زمان برابری ارزش ذاتی سهام با قیمت آن برای هیچ‌کس مشخص نیست. ممکن است این برابری در بلندمدت رخ دهد. این نتیجه به یکی از فروض مهم تحلیل بنیادی می‌انجامد. در بلندمدت، بازار سهام نشان‌دهنده عوامل بنیادی است. البته بلند‌مدت ممکن است روز‌ها یا سال‌ها به طول بینجامد.

تحلیلگران معمولاً قیمت سهام را با استفاده از محاسبات ریاضی و با استفاده از روش‌های زیر به دست آورند:

  •  روش نرخ بازگشت
  • روش تنزیل جریان نقدی
  • روش مقایسه با شرکت‌های رقیب

محاسبه مدل‌های ریاضی تااندازه‌ای دشوار است برای همین بعضی از معامله‌گران از گزارش‌های تهیه شده توسط شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات تحلیل بنیادی استفاده می‌کنند.

جهت مشاوره اقتصادی و سرمایه‌گذاری، تشکیل سبد سرمایه‌گذاری پرسود و همچنین آموزش نحوه درست ورود و سرمایه‌گذاری مطمئن در بازارهای مالی با ما از طریق سایت  https://moshaverr.com   و یا شماره‌تلفن: 88721921-021 در تماس باشید.

در این باره بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری:

برچسب های نوشته

مقالات اخیر

نوآوری و خلاقیت در کسب و کار

نوآوری و خلاقیت در کسب‌وکار

نوآوری و خلاقیت در کسب‌وکار به طور مستقیم به توسعه و رشد شرکت‌ها کمک می‌کند. درعین‌حال، سازگاری با برند شخصی نیز اهمیت بسیاری دارد. زیرا

سواد مالی

سواد مالی چیست؟

سوادمالی، به‌طورکلی توانایی درک و استفاده درست از مهارت‌های مالی مختلف مثل مدیریت مالی شخصی، بودجه‌بندی و سرمایه‌گذاری است. داشتن سواد مالی به معنای دانستن

وام ودیعه مسکن

وام ودیعه مسکن چیست؟

با بالا رفتن نجومی قیمت خانه در تهران و شهرستان‌ها، مردمی که زمانی برای خرید خانه به سراغ گرفتن وام مسکن می‌رفتند، چند سالی است

درخواست تماس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *