مرکز مشاوره اقتصادی ایرانیان

نکات کلیدی که باید قبل از سرمایه‌گذاری در مورد طلا بدانید

نکاتی در مورد طلا

طلا مدت هاست که به عنوان یک ارز جهانی در نظر گرفته می‌شود. و به عنوان زبان مشترک مبادله بین کشورها عمل می‌کند. امروزه، این فلز براق همچنان نقش بسیار محوری در سراسر جهان دارد. طلا به عنوان یک ذخیره ارزش، پوششی در برابر افزایش و کاهش تورم و همچنین به عنوان ابزاری برای تنوع بخشیدن به  سرمایه‌گذاری  سرمایه‌گذاران است. به همین جهت است که خود را به عنوان یک دارایی مالی چندوجهی تثبیت کرده است. اگرچه طلا می‌تواند بسیار پرنوسان باشد اما اغلب به عنوان یک پناهگاه امن در زمان‌های آشفتگی اقتصادی تلقی می‌شود.

ارزش  سرمایه‌گذاری‌ها می‌تواند کاهش یا افزایش یابد. اگر شما در مورد  سرمایه‌گذاری مطمئن نیستید، می‌توانید از یک مشاور اقتصادی حرفه‌ای راهنمایی بگیرید. در ادامه متن سعی کردیم تا شما را بیشتر با این دارایی پر ارزش آشنا و نکات مهمی که قبل از  سرمایه‌گذاری در آن باید بدانید بازگو کنیم.

شمش طلا
www.moshaverr.com

طلا چیست؟

طلا برای هزاران سال یکی از گرانبهاترین کالاهای بشر بوده است. اولین بار به شکل قطعاتی در کف رودخانه‌های سراسر جهان یافت شد. و بنابراین یکی از اولین فلزاتی بود که توسط اجداد ما مورد استفاده قرار گرفت.

طلا یک کالای فیزیکی نادر، بسیار چکش‌خوار، غیرقابل تخریب و استخراج آن دشوار می‌باشد. به دلیل چگالی بالای آن، ذخیره و حمل و نقل آن نسبت به سایر فلزات آسان است. همه این ویژگی‌ها آن را به یک فلز منحصر به فرد و یک محصول  سرمایه‌گذاری بسیار پرطرفدار تبدیل می‌کند. ثبات بلندمدت قیمت طلا و نقش تاریخی آن به عنوان یک پناهگاه امن و ذخیره ارزش، مزیت مشخصی را در نظر بسیاری از  سرمایه‌گذاران نسبت به تعداد زیادی از دارایی‌های  سرمایه‌گذاری دیگر به آن بخشیده است.

در ادامه، پنج نکته کلیدی را که هر  سرمایه‌گذار باید در مورد طلا بداند، توضیح می‌دهیم.

1- طلا اغلب رفتار متفاوتی نسبت به سایر دارایی‌ها دارد.

ارزش طلا تمایلی به حرکت در راستای سایر دارایی‌ها مانند سهام یا دارایی‌های دیگر ندارد. و اغلب در هنگام سقوط بازارهای سهام افزایش می‌یابد. این فقدان همبستگی با سایر دارایی‌ها می‌تواند آن را زمانی که به عنوان بخش کوچکی از یک سبد متوازن نگهداری می‌شود، به یک تنوع‌بخش مفید تبدیل کند.

2- طلا بدون ریسک نیست.

 سرمایه‌گذاران اغلب طلا را به عنوان یک “پناهگاه امن” در دوره‌های عدم اطمینان می‌بینند. اما عوامل متعددی می‌توانند بر قیمت آن تاثیر بگذارند. این عوامل شامل عرضه و تقاضا، وضعیت اقتصاد جهانی و عدم اطمینان سیاسی است. که همه به این معنی است که طلا می‌تواند یک  سرمایه‌گذاری بسیار بی ثبات باشد. بنابراین، اگر مطمئن نیستید که آیا این نوع  سرمایه‌گذاری برای شما مناسب است. باید به دنبال مشورت با یک مشاوره مالی حرفه‌ای باشید.

ذخیره طلای فیزیکی
www.moshaverr.com

3- نگه داشتن طلای فیزیکی می‌تواند راهی گران قیمت باشد.

اتخاذ رویکرد مستقیم برای داشتن طلا، به عنوان مثال خرید شمش یا سکه، یکی از راه‌های  سرمایه‌گذاری در این فلز گرانبها است اما باید هزینه‌های ذخیره‌سازی و بیمه را در نظر بگیرید که می‌تواند گران باشد و در صورتیکه مایل به انجام این هزینه‌ها و همچننی بیمه سرمایه خود نیستید باید ریسک سرقت یا خطرات دیگر را بپذیرید.

4- می‌توانید بدون داشتن مالکیت فیزیکی روی طلا  سرمایه‌گذاری کنید.

یکی از راه‌های سرمایه‌گذاری در طلا بدون داشتن مالکیت فیزیکی، انتخاب یک صندوق تخصصی و سرمایه‌گذاری در بورس کالا است. مانند سایر صندوق‌های قابل معامله در بورس، مانند ETC ها، (ETC) یکی از ابزار‌های مالی جدید هستند که به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهند که به جای خرید و نگهداری کالا، اوراق آن را خریداری کنند.

قیمت لحظه‌ای قیمت فعلی در بازار است که در آن می‌توانید طلا را برای بصورت فوری بخرید یا بفروشید. از طرف دیگر، می‌توانید یک صندوق سرمایه‌گذاری با مدیریت فعال خریداری کنید که با سرمایه‌گذاری در طیف گسترده‌ای از شرکت‌های استخراج و معادن طلا، به کاهش ریسک‌ها کمک می‌کند. این صندوق‌ها کمتر با حرکت قیمت طلا مرتبط هستند. و تحت تأثیر عوامل گسترده تری که بر ارزش شرکت‌هایی که صندوق در آنها  سرمایه‌گذاری می‌کند تأثیر می‌گذارد، هستند.

کاربرد طلا در فناوری نانو
moshaverr.com

تقاضای جهانی برای خرید طلا به چهار بخش اصلی تقسیم می‌شود:

  • جواهرات: در حالی که حدود 50 درصد از تقاضای جهانی را شامل می‌شود، سهم آن در طول سال‌ها کاهش یافته است.
  • سرمایه‌گذاری: این نوع  سرمایه‌گذاری با افزایش 235 درصدی حجم سالانه طلای خریداری شده توسط  سرمایه‌گذاران در 30 سال گذشته، بیشترین رشد را تجربه می‌کند.
  • بانک‌های مرکزی: بانک‌های مرکزی بین المللی در سال‌های اخیر بخش مهمی از تقاضا را تشکیل داده اند.
  • همچنین طلا به عنوان عنصر کلیدی در فناوری نانو استفاده می‌شود

در حالی که تقاضا برای جواهرات هنوز 50 درصد تقاضای جهانی طلا را تشکیل می‌دهد، سهم آن در ده سال گذشته رو به کاهش بوده است. از سوی دیگر تقاضای  سرمایه‌گذاری از سال 2001 به طور متوسط 15 درصد در سال افزایش یافته است. این روند با ورود تعداد فزاینده‌ای از کشورها به بازار آزاد و توسعه اشکال جدید مرتبط با طلا تشویق شده است.

جستجوی  سرمایه‌گذاران خصوصی برای مدیریت ریسک خوب و تنوع بهتر پرتفوی  سرمایه‌گذاری آنها نیز در این علاقه برای  سرمایه‌گذاری در طلا تاثیرگذار بوده است.

چرا باید در طلا  سرمایه‌گذاری کنیم؟

برای درک کامل مزایای طلا در یک سبد  سرمایه‌گذاری، ابتدا باید به عواملی که باعث علاقه  سرمایه‌گذاران می‌شود نگاه کرد.

تقاضا برای  سرمایه‌گذاری طلا از سال 2001 به طور متوسط 15 درصد در سال افزایش یافته است. این را می‌توان به عوامل متعددی نسبت داد، از جمله:

  • دوره‌های مختلف رشد اقتصادی و بحران‌های جاری.
  • ورود کشورهای جدید و در نتیجه تقاضای تازه به بازار آزاد.
  • در دسترس بودن گسترده محصولات  سرمایه‌گذاری مانند ETF ها، که به تغییر نظر حتی بدبین ترین  سرمایه‌گذاران در مورد طلا کمک کرده است.
  • بهبود مدیریت ریسک برای  سرمایه‌گذاران طلا
  • افزایش آموزش  سرمایه‌گذاران در مورد اهمیت تنوع بیشتر پرتفوی  سرمایه‌گذاری آنها.

بهترین زمان برای خرید طلا چه زمانی است؟

دانستن زمان خرید یکی از سوالات ابدی برای هر  سرمایه‌گذار است. ساده ترین پاسخ این است که بگوییم زمانی که در استراتژی  سرمایه‌گذاری شما منطقی باشد باید خرید کنید. به عبارت دیگر، اگر استراتژی شما شامل تنوع بخشیدن به سبد سهام خود برای جلوگیری از ریسک بالا است. احتمالاً باید قبل از شروع نوسان بازارها، خرید را در نظر بگیرید. از سوی دیگر، اگر می‌خواهید روی طلا به عنوان ذخیره ارزش  سرمایه‌گذاری کنید، باید منحنی تورم را نیز بررسی کنید تا بدانید بهترین زمان برای خرید طلا چه زمانی است.

سخن آخر

اگرچه طلا برای  سرمایه‌گذاری کوتاه مدت یه دارایی پرنوسان است. و می‌تواند ریسک بالایی را ب همراه داشته باشد، با اینحال در بلند مدت یک دارایی مطمئن برای  سرمایه‌گذاری شناخته می‌شود. سرمایه‌گذاران اغلب در دوره‌های بی‌ثباتی اقتصادی یا سیاسی به‌عنوان پوششی در برابر عدم قطعیت به سمت طلا می‌روند. با این حال، طلا به خودی خود در کوتاه مدت می‌تواند بسیار ناپایدار باشد. بنابراین مهم است که قبل از سرمایه‌گذاری متوجه شوید که چه چیزی باعث تغییر قیمت طلا می‌شود و ریسک‌های مربوط به آن را بدانید.

در این باره بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *