میانگین متحرک (MA) چیست؟

میانگین متحرک یا MA یکی از متداول‌ترین اندیکاتورهای تحلیل‌تکنیکال می‌باشد که پایه و اساس بسیاری از ابزارهای معاملاتی را تشکیل می‌دهد. در ادامه توضیحاتی در مورد میانگین متحرک و انواع آن ارائه خواهیم‌ کرد:

 میانگین به معنای جمع‌کردن چند داده و تقسیم آن به تعداد آنها است. به عبارتی شما در هنگام میانگین گرفتن حد وسط مجموعه‌ای از داده‌ها را محاسبه می‌کنید که حاصل آن می‌تواند اطلاعات آماری خوبی جهت تصمیم‌گیری‌های آینده، در اختیار تحلیلگر قرار دهد.

در اندیکاتور میانگین متحرک، قیمت‌ها به‌عنوان داده‌ها عمل می‌کنند و بر اساس دوره زمانی تعریف شده میانگینی از قیمت‌های گذشته محاسبه کرده و آن را در قالب خطی بر روی نمودار قیمت نمایش می‌دهد؛ براین‌اساس اندیکاتور میانگین متحرک یک اندیکاتور دنباله‌روی روند است که حرکتی شبیه به حرکت نمودار قیمت را نمایش ‌می‌دهد.

میانگین متحرک ساده (Simple Moving Average):

 میانگین متحرک ساده،  ساده‌ترین حالت محاسبه میانگین است که در آن قیمت‌ها در دوره زمانی مشخصی با یکدیگر جمع می‌شوند و بر تعداد دوره تقسیم می‌گردند. انتخاب نوع قیمت به عهده معامله‌گر است و بر اساس استراتژی معاملاتی خود می‌توانید از قیمت‌های باز، بسته، پایانی و حتی بالاترین و پایین‌ترین قیمت نیز استفاده نمایید. یکی از نقدهایی که بر میانگین متحرک ساده وارد است، تفاوت قائل نشدن این روش بین قیمت‌های گذشته و قیمت‌های اخیر است. به عبارتی اگر میانگین ساده ۸۰ روز اخیر را محاسبه کنیم هیچ تفاوتی بین قیمت روز اول و روز هشتادم وجود ندارد.

میانگین متحرک نمایی (Exponential Moving Average): 

این روش که با مخفف EMA نمایش داده می‌شود  باهدف رفع مشکل میانگین ساده طراحی شد به صورتی که در آن اهمیت بیشتری به قیمت‌های انتهای دوره داده شده است. به‌عبارت‌دیگر در محاسبه میانگین به روش نمایی، قیمت‌های اخیر تأثیر بیشتری در محاسبات خواهند داشت و این روش برای تحلیلگران از محبوبیت بیشتری برخوردار شده است.

کاربرد میانگین متحرک:

۱- تعیین روند نمودار: یکی از کاربردهای اندیکاتور میانگین متحرک تعیین روند نمودار است. میانگین متحرک این قابلیت را دارد تا به دو طریق روند نمودار را تشخیص دهد. اولین روش بررسی جهت حرکتی میانگین متحرک است، به‌عنوان‌مثال زمانی که خط نمودار متحرک در جهت بالا حرکت می‌کند روند صعودی است.
دومین روش استفاده از دو میانگین متحرک کوتاه‌مدت و بلندمدت است؛ برای مثال مادامی که میانگین متحرک کوتاه‌مدت بالای میانگین متحرک بلندمدت در حال حرکت باشد روند صعودی را شاهد هستیم.

۲- نمایش حمایت و مقاومت‌های پنهان: میانگین متحرک می‌تواند نقش حمایت و مقاومت پنهان را در سهم ایفا کند و در نواحی قیمتی که نمودار قیمت نشانه‌هایی از بازگشت را سیگنال نمی‌دهد اقدام به برگشت نماید. برای استفاده از این کاربرد می‌بایست حتماً از دوره‌ای استفاده شود که کاملاً برای نمودار مناسب و بهینه باشد.

جهت مشاوره اقتصادی و سرمایه‌گذاری، تشکیل سبد سرمایه‌گذاری پرسود و همچنین آموزش نحوه درست ورود و سرمایه‌گذاری مطمئن در بازارهای مالی با ما از طریق سایت  https://moshaverr.com   و یا شماره‌تلفن: 88721921-021 در تماس باشید.

در این باره بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری:

برچسب های نوشته

مقالات اخیر

کوچینگ چیست؟

احتمالاً تاکنون درباره کوچینگ مطالبی خوانده‌اید یا شنیده‌اید اما اگر می‌خواهید درباره آن بیشتر بدانید این مقاله را تا انتها دنبال کنید. کوچینگ فرآیندی است

نوسانات طلا

راهنمای معاملات در نوسانات طلا

اولین سؤال طبیعی که برای جامعه تجاری مطرح می‌شود این است که مبانی اقتصادی قانع‌کننده پشت معامله در نوسانات کالا چیست؟ نوسانات با نوسانات قیمتی

درخواست تماس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورکشاپ تخصصی

آموزش سواد مالی مدیران