مرکز مشاوره اقتصادی ایرانیان

افت قیمت نفت، ترس از چشم انداز کاهش تقاضا( 14 اکتبر 2022)

قیمت نفت بیش از 3 درصد کاهش یافت زیرا ترس از رکود جهانی و تقاضای ضعیف نفت، به ویژه در چین، کاهش بزرگ عرضه اوپک پلاس را تحت تأثیر قرار داد. نفت خام آمریکا با 3.93 درصد کاهش به 85.61 دلار در هر بشکه رسید و برنت با 3.2 درصد کاهش در روز به 91.80 دلار رسید. در شکل 1 قیمت نفت برنت روزانه نشان داده شده است.

            شکل1. قیمت نفت برنت

 در حالی که اقدامات مقابله با تورم و کاهش تقاضای چین چشم انداز بازار را تضعیف کرده و بخشی از فشار ناشی از کاهش عرضه آتی اوپک پلاس را کمرنگ کرده، نفت در پایان هفته کاهش یافت. بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت به زیر 86 دلار در هر بشکه رسید و این هفته 7.6 درصد کاهش یافت. اندازه گیری تورم ایالات متحده در ماه گذشته به بالاترین حد در 40 سال گذشته رسید و این انتظارات را برانگیخت که فدرال رزرو باید به افزایش نرخ بهره ادامه دهد که می تواند رشد را کاهش دهد و به طور بالقوه به مصرف انرژی آسیب برساند. در شکل1 تغییرات هفتگی معاملات آتی وست تگزاس نشان داده شده است.

قیمت‌ها در این هفته برخی از دستاوردهای ناشی از تصمیم سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش یعنی اوپک پلاس  برای کاهش شدید تولید در ماه نوامبر را کاهش دادند. نفت خام نیز با مشکل مواجه شده است، زیرا تقاضا در چین، بزرگترین واردکننده نفت خام، با فشار دولت بر سیاست کووید-صفر خود کاهش یافته است. کنگره حساس حزب کمونیست در کشور چین که دو بار در دهه برگزار می شود، آخر هفته شروع خواهد شد. اد مویا، تحلیلگر ارشد بازار گفت همه تحلیل­های اصلی تقاضا برای نفت خام بسیار نزولی هستند. تا کنون فصل درآمد و انتظارات تورمی از این ایده حمایت می‌کند که فدرال رزرو باید تا زمانی که اقتصاد را وارد رکود کند، به سخت‌گیری ادامه دهد. در شکل2 تغییرات هفتگی معاملات آتی وست تگزاس نشان داده شده است.

شکل2. تغییرات هفتگی معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت

اگرچه قیمت نفت کاهش یافته است، اما زمان بندی های کلیدی حاکی از کمبود عرضه در بازار است. سوخت دیزلی که توسط کامیون‌ها و حمل‌کنندگان برای حمل کالا استفاده می‌شود، در زمانی که تورم در حال حاضر بالاست، افزایش یافته است. آژانس بین‌المللی انرژی هشدار داده است که کاهش تولید اوپک پلاس می‌تواند اقتصاد جهانی را وارد رکود کند و ایالات متحده عربستان سعودی را به خاطر این تصمیم سرزنش کرده است. جو بایدن گفت هفته آینده اقدامات جدیدی را برای مقابله با قیمت بالای بنزین در آمریکا اعلام خواهد کرد. استیسی موریس، رئیس بخش تحقیقات انرژی در VettaFi گفت پس از پایان هفته گذشته، به نظر می رسد که قیمت نفت در این هفته با معاملات فروش اخبار مواجه شده است. اکنون که شفافیت بیشتری در مورد عرضه پس از نشست اوپک پلاس وجود دارد، نگرانی‌های مربوط به رکود اقتصادی و تأثیر تقاضای مرتبط با آن در کانون توجه باقی خواهد ماند.

در این باره بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *