صرف نظر گروه G7 از اعمال سقف قیمت بر نفت روسیه

به نظر می رسد رهبران گروه 7 از اعمال سقف قیمتی بر نفت روسیه برای محروم کردن روسیه از بزرگترین منبع درآمدی خود، در عرض چند هفته چشم پوشی کرده اند. رهبران اقتصادهای پیشرو جهان پیش از این در نشست وزرای دارایی G7 در 2 سپتامبر وعده داده بودند که این سقف را به اجرا بگذارند و این طرح در 5 دسامبر اجرایی خواهد شد. اما آخرین بیانیه G7 اظهار نظر کلی را در مورد “ادامه همکاری برای تضمین امنیت انرژی و مقرون به صرفه بودن در سراسر G7 و فراتر از آن” ارائه کرد.
اشاره مختصر G7 منعکس کننده تردیدهایی در داخل اتحادیه اروپا، به ویژه آلمان، در مورد منطق این طرح است و اینکه چگونه می تواند در کنار طرح اتحادیه اروپا مبنی بر اعمال سقف برای قیمت گاز کار کند. این نگرانی وجود دارد که روسیه تمام صادرات انرژی را به هر کشوری که سقف قیمت را اعمال می کند ممنوع کرده و منجر به افزایش قیمت نفت و فشار شدید روسیه بر اروپا شود. نشست روز سه‌شنبه G7 در ابتدا برای بحث در مورد سقف قیمت و الحاق دونباس تشکیل شده بود، اما تمرکز آن با حمله موشکی این هفته روسیه به زیرساخت‌های اوکراین تغییر کرد. سه کشور آمریکا، بریتانیا و کانادا قبلا واردات نفت روسیه را متوقف کرده اند و اتحادیه اروپا در ماه مه موافقت کرد که واردات نفت خام روسیه از طریق دریا را از 5 دسامبر و تمام محصولات پالایش شده روسیه را از 5 فوریه ممنوع کند. جریان خط لوله قرار بود برای مدتی از این تحریم ها معاف شود تا به آلمان و لهستان زمان داده شود، اما روسیه از قبل سه پنجم فروش نفت خام خود را از طریق دریا به اروپا از دست داده بود. سقف قیمت G7 در عمل در کنار ممنوعیت واردات اتحادیه اروپا قرار می گیرد، اما به کشورهای اتحادیه اروپا اجازه می دهد در صورتی که نفت با قیمت ثابت یا کمتر از آن فروخته شود، نفت را به کشورهای ثالث حمل کنند. آلمان نگران است که روسیه بر اساس اقدامات اخیر خود، تهدید خود را مبنی بر عدم تأمین انرژی برای کشورهایی که محدودیت اعمال می کنند، عملی کند. همچنین فکر می¬کند که سایر واردکنندگان نفت روسیه مانند هند، چین و ترکیه بعید به نظر می رسد که با مشارکت در این طرح موافقت کنند و این امر باعث کاهش اثربخشی آن می شود. اقتصاددانان نیز در مورد اعمال سقف قیمتی بر نفت روسیه دچار شک و تردید هستند.

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان روز سه‌شنبه گفت که او طرفدار «فرایند مذاکره‌ای» با مشارکت کشورهایی مانند کره جنوبی و همچنین اتحادیه اروپا و گروه 7 برای پایین آوردن قیمت‌ها به سطح معقول است. بر اساس گزارش بانک مرکزی روسیه، صادرات نفت خام این کشور در سال 2021 معادل 113 میلیارد یورو (99 میلیارد پوند) بوده است، علاوه بر 70 میلیارد یورو (62 میلیارد پوند) که از محصولات پالایش شده مانند بنزین و گازوئیل به دست آمده است. درآمد صنعت نفت در شش ماه اول جنگ حدود 102 میلیارد یورو (90 میلیارد پوند) بود. سقف قیمت G7 با جلوگیری از ارائه بیمه به محموله های روسیه در صورتی که نفت بالاتر از حد هنوز تعریف نشده G7 فروخته شود، اعمال می شود. مقامات به بشکه ای 40 تا 60 دلار (36 تا 54 پوند) اشاره کرده اند. G7 تخمین می زند که حدود 95 درصد از ناوگان نفتکش های جهانی تحت پوشش بیمه های کشتیرانی در کشورهای G7، یعنی کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا و ایالات متحده است.
دو مشکل اصلی این طرح اول اطمینان از تعیین قیمت در سطحی است که روسیه را ترغیب به ادامه تجارت با گروه 7 هرچند با قیمت پایین تر کند و دوم جلوگیری از انحراف روسیه از فروش نفت خود به کشورهای غیر G7، به ویژه هند، ترکیه و چین. طرفداران این طرح، به ویژه ایالات متحده، می گویند که اگر کشورهایی مانند هند به خرید نفت روسیه ادامه دهند، همچنان ارزشمند خواهد بود، زیرا باید با قیمتی با تخفیف فروخته شود. طرح G7 با یک بحث شدید در اتحادیه اروپا بر سر اعمال سقف قیمت گاز با مشکل مواجه شده است. اسپانیا و پرتغال در حال حاضر سقف قیمتی را برای گاز مصرفی برای برق وضع کرده اند و دولت به ژنراتورها برای درآمد از دست رفته یارانه می دهد. آلمان مخالف است زیرا بیم آن دارد که سقف قیمتی تقاضا را تحریک کند و منجر به کمبود شود و همچنین تولیدکنندگان گاز مانند نروژ، قطر و ایالات متحده را تشویق کند تا به دنبال بازارهای متفاوت و سودآورتر در خارج از اتحادیه اروپا باشند. اما رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، اورسولا فون در لاین، از سقف موقت قیمت و به دنبال آن اصلاحات گسترده تر در بازار برق حمایت می کند. هیچ توافقی در مورد اینکه آیا سقف باید بر قراردادهای بلندمدت، گاز مورد استفاده برای تولید برق و همه تجارت گازاعمال شود، وجود ندارد.
کشورها همچنین باید تصمیم بگیرند که چگونه به دلیل شکاف بین سقف قیمت اعمال شده و قیمت بالاتر بازاری ، نیروگاه های گاز را چه از طریق بودجه عمومی یا مالیات بر سایر تولیدکنندگان انرژی جبران کنند. با توجه به اینکه سران اتحادیه اروپا قرار است هفته آینده در مورد این موضوع بحث کنند، طرح G7 نمی تواند نهایی شود. اکثر کارشناسان انرژی مانند سازمان بین المللی انرژی می گویند اتحادیه اروپا می تواند زمستان را بدون خاموشی های عمده پشت سر بگذارد زیرا ظرفیت ذخیره سازی حدود 90 درصد است، اما آنها نسبت به زمستان 2023 کمتر اطمینان دارند.

در این باره بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری:

برچسب های نوشته

مقالات اخیر

نوسانات طلا

راهنمای معاملات در نوسانات طلا

اولین سؤال طبیعی که برای جامعه تجاری مطرح می‌شود این است که مبانی اقتصادی قانع‌کننده پشت معامله در نوسانات کالا چیست؟ نوسانات با نوسانات قیمتی

درخواست تماس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورکشاپ تخصصی

آموزش سواد مالی مدیران