مرکز مشاوره اقتصادی ایرانیان

فروش پهپاد یا صادرات کالا و خدمات

دکتر فرشاد بهابادی

کارشناس ریسک ژئوپلیتیک

این روزها ما خواسته یا ناخواسته وارد جنگ روسیه و اوکراین شده ایم. فروش تجهیزات نظامی ما مثل پهپاد هم یک نقطه قوت براقتدار ملی است و هم نقطه ضعفی در بعد دیپلماسی سیاسی و اقتصادی. در نظر بگیرید همزمان ایران و ترکیه پهپادهای خود را فروختند ، یکی به طرف اصلی یعنی روسیه و دیگری به اوکراین. ترکیه تشویق شد و امتیاز های ویژه گرفت حتی از طرف روسیه و تبدیل شد به هاب صادرات گازی ، اما ایران مورد تحریم بیشتر قرار گرفت و بعضی از کالاهای صادراتیش برگشت خورد.

در شرایط فعلی که لازم تداوم دولتها توجه به موضوع اقتصادی و دپلماسی اقتصادی است ما به راحتی از این قافله بخاطر توجه بیش از حد به موضوع های امنیتی دور مانده ایم.

شاید برای ما توجه به اهیمت تجهیزات نظامی و دور کردن تهدیدات دشمنان امری الزامی است اما تداوم تحریم ها اندک امیدی که در دل بخش خصوصی ایران در صادرات کالاهاست را پژمرده خواهد کرد.

بار دیگر ریسک‌ها در ایران به‌شدت در حال افزایش هستند. ریسک‌های سیستماتیک و غیرسیستماتیک طی یک ماه اخیر افزایشی شده‌اند. دیپلماسی اقتصادی ایران اولویت چندم شده و خود این موضوع در افزایش ریسک‌ها نقش بسزایی دارد. ما باید بین صادرات تجهیزات نظامی و صادرات محصولات غیرنفتی خیلی سریع تمایز قائل شویم.

در این باره بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *