مرکز مشاوره اقتصادی ایرانیان

کندل چیست؟

کندل (Candle) نوعی نمودار قیمتی است که در تحلیل تکنیکال استفاده می‌شود و قیمت‌های باز شدن، بسته‌شدن، بالا و پایین یک دارایی را طی یک دوره مشخص نشان می‌دهد در این مقاله بیشتر با آن آشنا خواهیم شد:

 اصطلاح کندل، نخستین‌بار توسط تجار و بازرگانان برنج ژاپنی برای ردیابی قیمت‌های بازار و حرکت روزانه آن‌ها استفاده شد. کندل‌ها از مهم‌ترین ابزار تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی هستند و نقش مهمی در تشخیص روند بازار دارند. معامله‌گران در بازارهای مالی برای تشخیص روندهای صعودی و نزولی و کسب سود، از کندل‌ها به صورتی گسترده استفاده می‌کنند.

در اصل کندل ابزاری برای نمایش اطلاعات در مورد حرکت قیمت دارایی است. نمودارهای کندل یکی از محبوب‌ترین مؤلفه‌های تحلیل تکنیکال است که معامله‌گران را قادر به شناسایی روند قیمت‌ها در بازارهای مختلف می‌کند. کندل‌ها ۴ نوع قیمت «باز شدن»، «بسته‌شدن»، «بالا» و «پائین» را نشان می‌دهند.

بدنه کندل محدوده قیمتی بین قیمت باز شدن و بسته‌شدن معاملات آن روز را نشان می‌دهد. وقتی بدنه کندل پر یا سیاه می‌شود به این معنی است که قیمت بسته از قیمت باز شده دارایی پایین‌تر بوده است. اگر بدنه کندل خالی باشد به این معنی است که قیمت بسته‌شدن دارایی از قیمت باز شدن آن بالاتر بوده است.

کندل‌ها بازتابی از تأثیر احساسات معامله‌گران بر قیمت اوراق بهادار هستند. تحلیل‌گران تکنیکال از این ابزار برای تعیین زمان ورود و خروج از معاملات استفاده می‌کنند. نمودار «کندل استیک» (Candlestick) نخستین‌بار در اوایل قرن ۱۷ میلادی در ژاپن و برای ردیابی قیمت برنج توسعه یافت. کندل‌استیک‌ها روشی مناسب برای معامله هر نوع دارایی مالی نقدی مانند سهام، ارزهای دیجیتال و اوراق قرضه هستند.

کندل‌های بلند سبز یا سفید، وجود فشارقوی خرید در بازار را نشان می‌دهند. در چنین حالاتی، بازار بیشتر صعودی و یا گاوی است. بااین‌حال، کندل‌ها را باید در چارچوب ساختار بازار و نه به‌صورت جداگانه نگاه کرد. به‌عنوان‌مثال، یک کندل سبز بلند احتمالاً اگر در سطوح حمایتی قیمت شکل بگیرد، اهمیت بیشتری خواهد داشت. کندل‌‌های بلند قرمز یا مشکی نشان‌دهنده وجود فشارقوی فروش در بازار هستند. در چنین حالت‌هایی بازار تا حد زیادی نزولی یا خرسی خواهد بود.

استراتژی‌های معاملاتی کوتاه‌مدت زیادی بر اساس الگوهای کندل وجود دارد. انگل‌شناسی اهمیت بسیار زیادی در تحلیل تکنیکال است. از شکل و ساختار کندل و همچنین محدوده قیمتی آن‌ها می‌توان  برای نوسان‌گیری استفاده کرد. کندل‌ها گاهی به‌تنهایی ابزاری برای خرید یا فروش محسوب می‌شوند. البته برای ورود به یک معامله تنها نباید به شکل و ساختار کندل اکتفا کرد؛ بلکه باید آن را با سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال ترکیب کرد.

به‌عنوان‌مثال زمانی که قیمت بسته‌شدن یک دارایی در پایان روز معاملاتی بالاتر از قیمت پایانی باشد، انتظار می‌رود که این دارایی در روز معاملاتی بعد در قیمت‌های مثبت معامله شود. از طرفی چنانچه قیمت بسته‌شدن یک دارایی از قیمت پایانی سهم پائین‌تر بسته شود، با احتمال زیاد در روز معاملاتی بعد، آن دارایی در قیمت‌های منفی معامله خواهد شد.

جهت مشاوره اقتصادی و سرمایه‌گذاری، تشکیل سبد سرمایه‌گذاری پرسود و همچنین آموزش نحوه درست ورود و سرمایه‌گذاری مطمئن در بازارهای مالی با ما از طریق سایت  https://moshaverr.com   و یا شماره‌تلفن: 88721921-021 در تماس باشید.

در این باره بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *