اندیکاتور چیست؟

اندیکاتورها از جمله اجزای مهم تشکیل‌دهنده تحلیل تکنیکال هستند که همواره برخی از آنها موردتوجه عموم تحلیلگران قرار گرفته‌اند. در ادامه شما را با مفهوم و کاربرد اندیکاتورها بیشتر آشنا می‌کنیم:

اندیکاتور یا شاخص، نمودارهای کمکی در تحلیل تکنیکال هستند که از مواد خام تحلیل تکنیکال یعنی قیمت، زمان و حجم و ترکیب آن با توابع ریاضی ترسیم می‌شوند. در واقع، اندیکاتورها با استخراج اطلاعاتی از نمودار قیمت و زمان آنها را در توابع ریاضی مشخصی قرار می‌دهند که خروجی این فرایند اطلاعاتی جهت تصمیم‌گیری در آینده به تحلیلگران ارائه می‌دهد.

اندیکاتورها از حیث سیگنال زمانی به دودسته پیشرو و پیرو (تأخیری) تقسیم‌بندی می‌شوند:

  1. اندیکاتورهای پیشرو(Leading Or Oscillator): این اندیکاتورها قابلیت حدس زدن تغییر روند را دارند و گاهی اوقات سطوح بازگشتی و سیگنال شکست را زودتر از نمودار قیمت به ما نشان می‌دهند.
  2. اندیکاتورهای پیرو یا تأخیری (Lagging Or Trend): این اندیکاتورها از نوع تأخیری هستند و بیشتر روی نمودار قیمت قرار می‌گیرند و با کمی تأخیر نواحی برگشتی را تأیید می‌کنند.

عموم اندیکاتورها به 4 دسته تقسیم می‌شوند:

  1. اندیکاتورهای روندی (Trend):این اندیکاتورها از نوع تأخیری هستند و معمولاً بر روی نمودار قیمت ایجاد می‌شوند و عموماً با میانگین‌گیری از نمودار قیمت اطلاعاتی را برای تحلیل و تصمیم‌گیری در اختیار تحلیلگر قرار می‌دهند.
  2. نوسانگرها (Oscillator):همان‌طور که از نام آنها پیداست نوسانگر هستند و در محدوده خاصی حرکت می‌کنند. نوسانگرها توانایی بررسی قدرت روند را دارند و درصورتی‌که ضعفی در روند ایجاد شود تا حدودی در نوسانگرها قابل‌مشاهده است. از دیگر ویژگی نوسانگرها بررسی هیجانات بازار است و زمانی که خرد جمعی واکنشی به قیمت‌ها نشان دهد، نوسانگرها نیز به این موضوع واکنش نشان می‌دهند و تا حد زیادی به تحلیلگر کمک می‌کنند تا کیفیت تحلیل خود را افزایش دهد.
  3. حجم (Volume):دسته‌ای از اندیکاتورها هستند که حجم معاملات و ارزش آن را مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌دهند. حجم معاملات در تایم فریم‌های مشخص دارای معانی مهمی برای تحلیلگران محسوب می‌شود که استفاده از این اندیکاتورها در تصمیم‌گیری آنها تأثیرگذار است.
  4. بیل ویلیامز (Bill Wiliams):دسته اندیکاتورهای بیل ویلیامز توسط شخص آقای ویلیامز طراحی و توسط دخترشان بهینه‌سازی شده‌اند. در طراحی این اندیکاتورها از فرمول‌های ریاضی، فیبوناچی و اعداد واکنش‌گرا استفاده شده است.

جهت مشاوره اقتصادی و سرمایه‌گذاری، تشکیل سبد سرمایه‌گذاری پرسود و همچنین آموزش نحوه درست ورود و سرمایه‌گذاری مطمئن در بازارهای مالی با ما از طریق سایت  https://moshaverr.com   و یا شماره‌تلفن: 88721921-021 در تماس باشید.

در این باره بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری:

برچسب های نوشته

مقالات اخیر

نوسانات طلا

راهنمای معاملات در نوسانات طلا

اولین سؤال طبیعی که برای جامعه تجاری مطرح می‌شود این است که مبانی اقتصادی قانع‌کننده پشت معامله در نوسانات کالا چیست؟ نوسانات با نوسانات قیمتی

درخواست تماس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورکشاپ تخصصی

آموزش سواد مالی مدیران