برخورد فناوری بین چین و آمریکا، زمان اشتباه برای سختگیری درمورد تراشه های چینی

مجموعه جدیدی از محدودیت‌ها برای دسترسی چین به فناوری نیمه‌رسانای ایالات متحده  حاوی ریسک­ های تجاری و ژئوپلیتیکی  بوده و زمان‌بندی نمی‌توانست چالش برانگیزتر از این باشد. پس از اعلام قوانین سختگیرانه دولت بایدن، سهام رهبران صنعت تراشه از شرکت تحقیقاتی لام گرفته تا شرکت تولید نیمه رسانای تایوان، در سراسر جهان سقوط کرد. این اقدامات جدید،  تحولی طبیعی از واشنگتن است که فشارهایی را که در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ بر پکن آورده شده بود، تشدید می‌کند.

چین مصمم است که خود را به رهبران نیمه رسانای خارجی برساند و ایالات متحده نیز به همان اندازه مصمم است که اجازه ندهد این اتفاق رخ دهد. جدیدترین محدودیت‌ها، دسترسی به تجهیزات، نرم‌افزار و سایر فناوری‌هایی را که سازندگان تراشه چینی می‌توانند برای ساخت تراشه‌های ۱۴ نانومتری یا کمتر استفاده کنند، متوقف می‌کند. در حال حاضر بیشترین ظرفیت تولید در کشور 28 نانومتر یا بیشتر است. معیارهای کوچکتر نشان دهنده تولید پیشرفته تر است، به طوری که TSMC در حال حاضر 5 نانومتر را به مشتریان ارائه می دهد. هیچ کس نباید از این اقدامات سخت تر تعجب کند چون واشنگتن برای ماه ها سیاست های خود را مشخص کرده بود. با این حال، بازارها در حال سقوط هستند. شاخص نیمه رسانای فیلادلفیا، شاخصی که به طور گسترده در این بخش دنبال می شود، در طی دو روز بیش از 9 درصد ارزش خود را از دست داد. این واکنش ممکن است کمتر در مورد از دست دادن بازار در چین باشد، و بیشتر تابعی از مشکلات فزاینده ای است که  کل بخش نیمه رسانا­ها با آن مواجه بود. اقدام دولت بایدن مشکلات موجود در بخش نیمه رسانا­ها را تشدید کرد. سهام نیمه رسانا ها سال سختی را پشت سر گذاشتند. قوانین جدید ایالات متحده در مورد دسترسی به تراشه چین تنها عامل دیگری است که احساسات بازار را تحریک کند.

در دو سال گذشته، صنعت فناوری جهانی با کمبود دست و پنجه نرم می کند و در عین حال مجبور به مقابله با تورم فزاینده است. اکنون بانک‌های مرکزی برای افزایش نرخ بهره وارد عمل شده‌اند و رکود تقریباً اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد. این امر به تقاضای تراشه‌های مورد استفاده در دستگاه‌هایی از آیفون‌های شرکت اپل گرفته تا مراکز داده Amazon.com Inc ضربه می‌زند. حتی قبل از اینکه این مرحله از انقباضات پولی در حال انجام باشد، نشانه‌های واضحی وجود داشت که صنعت تراشه با مازاد عرضه مواجه است.

تشدید وضعیت هم برای سازندگان تراشه و هم برای کسانی که آنها را تأمین می کنند،  ناتوانی را در ارائه تجهیزات حیاتی  برای توسعه و پیشرفت فناوری افزایش داده است. ASML Holding NV، شرکت هلندی که دارای ماشین آلات پیشرفته ماوراء بنفش است، در پاسخ به تقاضا دچار مشکل شده و این مورد باعث شده که شناسایی درآمد به تأخیر بیافتد. چین منبع درآمد مهمی برای شرکت های نیمه رسانا است، اما این مورد برای همه یکسان نیست. در شکل زیر درآمد بعضی شرکت­های مهم بخش نیمه رسانا که شامل  درآمد از بازار چین و بازار غیر چین است قابل مشاهده است:

کاهش 12 درصدی دو روزه Lam Research منطقی است زیرا 31 درصد از فروش آن از چین است، بنابراین قوانین سختگیرانه‌تر مطمئناً بر مسیر فروش آینده آن تأثیر خواهد گذاشت. با این حال، دریافتی‌های سپرده‌گذاری TSMC در ایالات متحده در همان دوره دو روزه، 9 درصد کاهش یافت، در حالی که سهام آن در فهرست تایوان تا 7.1 درصد در روز سه‌شنبه (پس از تعطیلات روز ملی دوشنبه) سقوط کرد که بزرگترین افت روزانه در 27 سال گذشته بود. اگر بخواهیم آن را صرفاً به آخرین اقدام ایالات متحده گره بزنیم، این کاهش بزرگ منطق را به چالش می کشد، زیرا این شرکت تنها 10 درصد از درآمد را از چین دریافت می کند. در واقع، بزرگ‌ترین کارخانه ریخته‌گری تراشه‌های جهان، پس از اینکه ترامپ از عرضه آن به شرکت فناوری هوآوی منع کرد و بایدن به این سیاست ادامه داد، بار عمده اقدامات واشنگتن را متحمل شده است.  TSMC احتمالاً می گوید که آخرین قوانین، تأثیر محدودی در هنگام برگزاری کنفرانس درآمد خود در پنجشنبه خواهد داشت. با این حال، تحلیلگران به شدت به نشانه‌های چالش برانگیزتر  از جمله تغییر در برنامه‌های مخارج، اهداف رشد درآمد، یا سطوح موجودی انبار، گوش خواهند داد. بازارهای مالی ممکن است به جزئیات موجود در پیام 139 صفحه ای وزارت بازرگانی ایالات متحده اهمیت چندانی ندهند. ولی، آنچه سرمایه‌گذاران می‌بینند دلیل دیگری است که سهام چیپ‌ها برای نگهداری بسیار پر ریسک هستند. بخش نیمه رسانا قبلاً در حال کاهش بود و واشنگتن فقط به آن اشاره کرد.

در این باره بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری:

برچسب های نوشته

مقالات اخیر

نوآوری و خلاقیت در کسب و کار

نوآوری و خلاقیت در کسب‌وکار

نوآوری و خلاقیت در کسب‌وکار به طور مستقیم به توسعه و رشد شرکت‌ها کمک می‌کند. درعین‌حال، سازگاری با برند شخصی نیز اهمیت بسیاری دارد. زیرا

سواد مالی

سواد مالی چیست؟

سوادمالی، به‌طورکلی توانایی درک و استفاده درست از مهارت‌های مالی مختلف مثل مدیریت مالی شخصی، بودجه‌بندی و سرمایه‌گذاری است. داشتن سواد مالی به معنای دانستن

وام ودیعه مسکن

وام ودیعه مسکن چیست؟

با بالا رفتن نجومی قیمت خانه در تهران و شهرستان‌ها، مردمی که زمانی برای خرید خانه به سراغ گرفتن وام مسکن می‌رفتند، چند سالی است

درخواست تماس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *