بازگشت دومین اقتصاد بزرگ جهان به مسیر رشد

به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد و به گزارش ایسنا: فعالیت کارخانه‌‌‌ای چین به‌‌طور غیرمنتظره‌‌‌ای در ماه سپتامبر به رشد بازگشت. فعالیت کارخانه‌‌های چین در ماه سپتامبر به طور غیرمنتظره‌‌‌ای گسترش یافت که به روند بهبود مجموعه‌‌‌ای از اقدامات تسهیل‌‌‌کننده اخیر کمک کرد. در همین حال، کاهش شدید رشد بخش خدمات و نظرسنجی ضعیف بخش تولید خصوصی نشان داد که اقتصاد پس از اجتناب از انقباض در سه‌ماهه دوم، در تلاش برای به‌دست‌آوردن مجدد قدرت است.

  دفتر ملی آمار چین (NBS) روز جمعه اعلام کرد که شاخص رسمی مدیران خرید بخش تولید از ۴/ ۴۹ در ماه اوت به ۱/ ۵۰ در سپتامبر افزایش یافت. این سنجش در نظرسنجی رویترز از اقتصاددانان، از انتظارات ۶/ ۴۹ پیشی گرفت و بالاتر از مرز ۵۰ واحد بود که انقباض را از رشد جدا می‌‌‌کند. بااین‌حال، نظرسنجی دیگر نشان داد که فعالیت کارخانه‌‌ها در ماه سپتامبر با سرعت بیشتری کاهش‌یافته است و شاخص‌‌‌های تولید، سفارش‌‌‌های جدید و اشتغال همگی به دلیل تقاضای ضعیف کاهش یافته‌‌‌اند. رشد در بخش خدمات نیز به‌‌شدت کاهش یافت و PMI رسمی غیرتولیدی از ۶/ ۵۲ در ماه اوت به ۶/ ۵۰ در سپتامبر کاهش یافت. دولت چین از اواخر ماه مه بیش از ۵۰ اقدام سیاستی را اجرا کرده است، اما قرنطینه‌‌های مکرر ناشی از کووید، بحران املاک و تقاضای صادراتی به‌‌شدت بر اعتماد کسب‌‌‌وکار و مصرف‌‌‌کنندگان تأثیر گذاشته است. با نشانه‌‌های اندکی که چین به‌‌زودی به طور قابل‌‌‌توجهی سیاست‌‌های ضد کووید سفر خود را کاهش می‌‌دهد، بسیاری از تحلیل‌‌‌گران انتظار دارند که اقتصاد امسال تنها سه درصد رشد کند و این کمترین رشد از زمان گسترش ۲/ ۲ درصدی در سال ۲۰۲۰ و در اوج همه‌‌‌گیری کووید -۱۹ خواهد بود که کندترین نرخ از سال ۱۹۷۶ بود.بر اساس گزارش رویترز، رسانه‌‌های دولتی چین روز چهارشنبه به نقل از نخست‌‌وزیر  لی که چیانگ گفتند که اقتصاد چین به‌طورکلی در سه‌ماهه سوم بهبود یافت و به ثبات رسید. دولت متعهد شده است که اجرای سیاست‌‌های حمایتی را در سه‌ماهه چهارم ادامه دهد.

در این باره بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری:

برچسب های نوشته

مقالات اخیر

نوسانات طلا

راهنمای معاملات در نوسانات طلا

اولین سؤال طبیعی که برای جامعه تجاری مطرح می‌شود این است که مبانی اقتصادی قانع‌کننده پشت معامله در نوسانات کالا چیست؟ نوسانات با نوسانات قیمتی

درخواست تماس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورکشاپ تخصصی

آموزش سواد مالی مدیران