اهمیت داشتن سواد مالی برای مدیران

سواد مالی‌ می‌تواند به شما در موفقیت در هر زمینه‌ای از کسب‌وکار کمک کند و مهارت‌های تصمیم‌گیری، مذاکره و رهبری شما را بالا ببرد.
سواد مالی برای مدیران

اساس هر کسب‌وکار کوچک موفق، فروش یک محصول یا خدمات برای کسب سود است. بااین‌حال، این سطح از هوش مالی برای موفقیت یک تجارت کافی نیست. اگر دانش مالی لازم را برای انجام این کار دارید، راه‌های اضافی زیادی برای کسب درآمد وجود دارد. با گسترش آگاهی خود از نحوه عملکرد پول در تجارت، ‌ می‌توانید شانس موفقیت خود را افزایش دهید.

همچنین ممکن است شما نیز به‌عنوان مدیر مالی یک شرکت، در دام این تصور افتاده باشید که نیاز به دانش مالی خاصی ندارید. البته شما تنها کسی نیستید که این‌گونه فکر‌ می‌کنید.

داد‌ها نشان‌ می‌دهد، تقاضای دستیابی به سواد مالی در حال افزایش است. پس اکنون زمان به‌دست‌آوردن یک مزیت رقابتی و کسب سواد مالی است. سواد مالی‌ می‌تواند به شما در موفقیت در هر زمینه‌ای از کسب‌وکار کمک کند. و مهارت‌های تصمیم‌گیری، مذاکره و رهبری شما را بالا ببرد.

قبل از بررسی برخی از راه‌هایی که سواد مالی‌ می‌تواند به شما در موفقیت در تجارتتان کمک کند، بیایید با شناخت اصول اولیه  سواد مالی شروع کنیم.

رشد سواد مالی
www.moshaverr.com

سواد مالی چیست؟

سواد مالی درک اصطلاحات مالی، بیانیه‌ها و مفاهیم و دانستن نحوه استفاده از این اطلاعات برای ایجاد تأثیر مالی است. اولین قدم این است که اسنادی را که شرکت شما برای صحبت و پیگیری امور مالی استفاده‌ می‌کند، مطالعه کنید.

هنگامی که به اصول مالی دست یافتید، ‌ می‌توانید از دانش خود برای تأثیرگذاری استفاده کنید. در اینجا پنج روشی که سواد مالی‌ می‌تواند به شما در موفقیت در تجارت کمک کند، آورده شده است.

زمینه‌هایی که سواد مالی می‌تواند به شما در تجارت کمک کند

درک تأثیر اعمال خود

هنگامی که صورت‌های مالی شرکت خود را درک کردید، می‌توانید موارد خاصی را که بر درآمدسازمان شما تأثیر‌ می‌گذارد، ردیابی کنید. بینش در مورد حسابداری مالی شرکت شما‌ می‌تواند یک عامل انگیزشی برای شما و تیم شما باشد. دانستن تأثیر اقدامات شما بر سلامت مالی سازمان‌ می‌تواند به شما کمک کند تا تصویر بزرگ‌تری در ذهن داشته باشید.

گرفتن تصمیمات آگاهانه‌تر

اگر یک مدیر هستید، سواد مالی به شما کمک‌ می‌کند تا با یک جعبه‌ابزار جدید به مشکلات نزدیک شوید. هنگامی که با یک تصمیم دشوار تجاری روبرو‌ می‌شوید. می‌توانید قبل از اینکه گزینه‌های خود را بسنجید و بهترین انتخاب را برای تیم و سازمان خود بگیرید. با اطمینان پیامدهای مالی را در نظر بگیرید. سواد مالی شما را قادر می‌سازد تا به رهبر جامعی تبدیل شوید که جنبه‌های متعددی از مسائل پیش‌آمده را در نظر‌ می‌گیرد.

دفاع از بودجه تیم

هنگامی که تیم شما برای یک پروژه یا محصول به پول نیاز دارد، درک شما از امور مالی‌ می‌تواند به شما در ایجاد یک بودجه قوی کمک کند. برای مثال، اگر تیم شما برای نرم‌افزار مدیریت پروژه، درخواست بودجه می‌کند. می‌توانید بازده سرمایه‌گذاری روی نرم‌افزار را پیش‌بینی‌شده و محاسبه کنید. تأکید بر روی نتیجه، پرونده شما را قانع‌کننده‌تر می‌کند.

افزایش سطح سواد مالی برای مذاکره
www.moshaverr.com

تقویت مهارت‌های مذاکره

سواد مالی‌ می‌تواند به شما کمک کند تا در مذاکره بهتر ظاهر شوید. چه در حال مذاکره درباره حقوق، مزایا یا محدوده یک پروژه باشید، داشتن درک از تصویر مالی بزرگ‌تر می‌تواند به شما کمک کند. اگر موضوع مذاکره رفاه مالی سازمان باشد، صحبت در مورد پیامدهای مالی نتیجه دلخواه شما، ‌می‌تواند گفتگو را به نفع شما تغییر دهد.

کارآمدتر شدن از نظر مالی

درک اینکه چگونه هر یک از هزینه‌های تیم شما در بدهی‌های موجود در ترازنامه سازمان شما نقش دارد. می‌تواند به شما اجازه دهد تا ارزیابی کنید که چگونه از نظر مالی کارآمدتر باشید. شاید سرویسی وجود داشته باشد که تیم شما قبلاً در آن مشترک شده و دیگر از آن استفاده‌ نمی‌کند، یا شاید بتوانید نسخه رایگان ابزاری را که تیم شما برای آن پول پرداخت کرده است بیابید. هنگامی که از چگونگی تأثیر عوامل هر هزینه در ترازنامه آگاه هستید، شناسایی راه‌هایی برای صرفه‌جویی و مقرون‌به‌صرفه‌تر کردن آسان‌تر است.

مدیریت حساب‌های دریافتنی

یکی از حوزه‌های دانش مالی که‌ می‌تواند به شما کمک کند، درک ارزش زمانی پول است. این امر به‌ویژه در حوزه حساب‌های دریافتنی اهمیت دارد. وقتی مشتریانی دارید که برای مدت طولانی به شما بدهکار هستند، فرصت‌هایی را که پول نقد‌ می‌توانست برای شما فراهم کند از دست‌ می‌دهید. علاوه بر این، ممکن است از پرداخت قبوض عقب بیفتید. زیرا افرادی که به آنها بدهکار هستید اهمیت جمع‌آوری به‌موقع پول را درک‌ می‌کنند. و ممکن است به‌اندازه‌ای که شما به مشتریان خود زمان‌ می‌دهید به شما وقت ندهند. انواع بازه‌های زمانی را که کسب‌وکارها معمولاً به مشتریان برای پرداخت بدهی‌ می‌دهند را بررسی کنید.

به‌عنوان‌مثال، اگر مشتریان شما در حال حاضر 90 روز برای پرداخت فرصت دارند، ممکن است آن را به 30 روز کاهش دهید. ‌ می‌توانید برای پرداخت زودهنگام تخفیف ارائه دهید. و برای دیر پرداخت جریمه دریافت کنید. به‌کارگیری این مفاهیم مالی‌ می‌تواند با اطمینان از داشتن پول نقد، کسب‌وکار شما را بسیار موفق‌تر کند.

www.moshaverr.com

بررسی صورت‌های مالی

اگر اطلاعات شما در مورد حسابداری و امور مالی کافی نیست، و بااین‌حال وانمود‌ می‌کنید که توضیح حسابدار خود را در مورد صورت‌های مالی را به‌خوبی متوجه‌ می‌شوید، به خودتان بدی‌ می‌کنید. این شما هستید که باید از حاشیه سود، رشد فروش، بار بدهی و ارزش دارایی خودآگاه باشید. همه اینها زمینه‌های مهمی از دانش مالی هستند که‌ می‌توانند به شما در تصمیم‌گیری کمک کنند تا کسب‌وکار شما رونق بیشتری بگیرد.

سرمایه‌گذاری

بسیاری از کسب‌وکارها با سرمایه‌گذاری پول نقد موجود خود در زمانی که از آن استفاده‌ نمی‌کنند، درآمد کسب‌ می‌کنند. دانش مالی شما باید شامل درک انواع روش‌های سرمایه‌گذاری در دسترس شما باشد. از گواهی سپرده گرفته تا سهام، اوراق‌قرضه و صندوق‌های قابل‌معامله در بورس املاک، ‌ می‌توانید پول اضافی خود را به کار بیندازید و سود خود را بسیار افزایش دهید.

ایجاد سواد مالی

اگر می‌خواهید سواد مالی خود را تقویت کنید، باید چندین فاکتور را بسنجید تا تعیین کنید کدام روش یادگیری در مورد امور مالی برای شما مناسب است. این عوامل شامل سبک یادگیری ترجیحی، بودجه، برنامه و گزینه‌های حمل‌ونقل شماست. هنگامی که روشی را انتخاب کردید، مهم است که زمانی را در برنامه روزانه خود به آموزش مالی خود اختصاص دهید و همچنین با سایر متخصصان ارتباط برقرار کنید.

سخن آخر

فارغ از نقش شما، داشتن سواد مالی‌ می‌تواند به موفقیت شما در تجارت کمک کند. در زمانی که تقاضا برای سواد مالی زیاد است و انتظار‌ می‌رود که همچنان روبه‌افزایش باشد، یادگیری در مورد امور مالی‌ می‌تواند شما را قادر سازد تا تصمیمات بهتری بگیرید. به طور مؤثرتری مذاکره کنید و تأثیر مثبتی بر سازمان خود داشته باشید. چه بخواهید در مورد امور مالی مطالعه کنید، با سایر متخصصان ارتباط برقرار کنید یا یک دوره آنلاین شرکت کنید. به‌خاطر داشته باشید تأثیر سواد مالی در موفقیت تجارت شما غیرقابل‌چشم‌پوشی است.

در این باره بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری:

برچسب های نوشته

مقالات اخیر

نوسانات طلا

راهنمای معاملات در نوسانات طلا

اولین سؤال طبیعی که برای جامعه تجاری مطرح می‌شود این است که مبانی اقتصادی قانع‌کننده پشت معامله در نوسانات کالا چیست؟ نوسانات با نوسانات قیمتی

درخواست تماس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورکشاپ تخصصی

آموزش سواد مالی مدیران