سنگینی رکود بر عرضه( گزارش هفتگی بازار نفت خام 19 نوامبر 2022)

با افزایش مبتلایان کووید-19 و انتشار داده های اقتصادی چین در هفته گذشته، کندتر شدن اقتصاد بزرگترین وارد کننده نفت جهان بیش از پیش پرنگتر شد و در همین راستا قیمت نفت خام به صورت هفتگی کاهش شدیدی یافت. به دلیل نگرانی از کاهش تقاضا در چین و افزایش ارزش دلار، قیمت نفت روز جمعه با حدود 2 درصد کاهش، دومین کاهش هفتگی را ثبت کرد. روز جمعه هر بشکه نفت برنت به 87.49 دلار رسید و 2.25 درصد کاهش یافت. نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) با کاهش 2.33 درصدی به 80.14 دلار در هر بشکه رسید.

شکل1. قیمت هفتگی نفت وست تگزاس با کاهش شدید 9.78 درصدی روبه رو شد.

 هر دو شاخص برنت و وست تگزاس به صورت هفتگی افت شدیدی را تجربه کرده و به ترتیب 8 درصد و 9.87 درصد کاهش پیدا کردند. با تغییر روند قیمتی نفت در هفته گذشته به نظر می رسد نگرانی ها بیشتر به سمت رکود اقتصادی جهان سنگینی می­کند تا نگرانی از عرضه نفت خام از سوی اوپک پلاس.

شکل2. قیمت هفتگی نفت برنت

چین که به گفته برخی منابع به دنبال کاهش واردات نفت خام  است، شاهد افزایش موارد ابتلا به کووید-19 بوده و از سوی دیگر با وجود این که داده های اقتصادی آمریکا در هفته گذشته  امید ها را برای تغییر روند سر سخت فدرال رزرو در افزایش نرخ بهره را افزایش داده بود ولی این امیدها با اظهارات برخی از مقامات فدرال رزرو نقش بر آب شد. جان کیلداف، شریک Again Capital LLC در نیویورک گفت که با وضعیت فعلی کووید-19 در چین بازار به روند پر تلاطم خود ادامه خواهد داد. به محض اینکه چین در مورد اتمام قزنطینه و بازگشایی دوباره صحبت کند، خوش‌بینی به بازار برخواهد گشت، اما واقعیت روی زمین کاملاً مخالف آن تحلیل امیدوارکننده است. در حالی که ممنوعیت اتحادیه اروپا برای نفت خام روسیه در 5 دسامبر در حال نزدیک شدن است، چشم انداز افزایش بشکه های نفت روسیه بر قیمت های آتی تاثیر گذاشته است.

 نگرانی‌های مربوط به رکود در این هفته حتی بر اثر کاهش عرضه توسط سازمان اوپک پلاس غالب شده است. نعیم اسلم از شرکت آواتراید گفت: در سمت تقاضا، نگرانی‌هایی در مورد کاهش رشد اقتصادی وجود دارد. به نظر می رسد مسیر با کمترین مقاومت به سمت نزول منحرف شده است. نظرسنجی رویترز نشان داد، فدرال رزرو پس از چهار افزایش متوالی 75 واحدی ، در نشست سیاست گذاری خود در 13 تا 14 دسامبر، انتظار می رود نرخ بهره را 50 واحد پایه افزایش دهد. همچنین اوپک پلاس که دور جدید کاهش عرضه را در نوامبر آغاز کرده بود، در 4 دسامبر نشست سیاستگذاری برگزار می کند.

در این باره بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری:

برچسب های نوشته

مقالات اخیر

کوچینگ چیست؟

احتمالاً تاکنون درباره کوچینگ مطالبی خوانده‌اید یا شنیده‌اید اما اگر می‌خواهید درباره آن بیشتر بدانید این مقاله را تا انتها دنبال کنید. کوچینگ فرآیندی است

نوسانات طلا

راهنمای معاملات در نوسانات طلا

اولین سؤال طبیعی که برای جامعه تجاری مطرح می‌شود این است که مبانی اقتصادی قانع‌کننده پشت معامله در نوسانات کالا چیست؟ نوسانات با نوسانات قیمتی

درخواست تماس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورکشاپ تخصصی

آموزش سواد مالی مدیران