راهنمایی برای شروع سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال از زمان معرفی تاکنون بسیار در نوسان بوده‌اند، اما اگر به دنبال تجارت و سرمایه‌گذاری بر روی این دارایی‌های دیجیتال هستید، این نوسانات می‌تواند فرصت‌های مناسبی برای سود ایجاد کند. رمزارزهایی مانند بیت‌کوین و اتریوم از زمان آغاز خود تاکنون بسیار افزایش‌یافته‌اند، اما به‌طور قابل‌توجهی نیز در کنار سایر ارزهای دیجیتال محبوب، از بالاترین سطح خود کاهش‌یافته‌اند. پس اگر تازه‌وارد بازار رمزنگاری شده‌اید، چگونه می‌توانید شروع کنید؟

در اینجا نحوه شروع سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال و خطرات مهمی که باید مراقب آنها باشید را برایتان بیان می‌کنیم.

پنج مرحله برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال

اول‌ازهمه، اگر به دنبال سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال هستید، باید تمام امور مالی خود را مرتب کنید. این به معنای وجود یک حساب پس‌انداز اضطراری، میزان بدهی مدیریت‌شده و در حالت ایده آل داشتن یک سبد سرمایه‌گذاری متنوع است. سرمایه‌گذاری‌های کریپتو شما می‌تواند به بخشی دیگر از سبد سهام شما تبدیل شود، چیزی که به افزایش بازده کل شما کمک می‌کند.

هنگامی‌که سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال را آغاز می‌کنید، به این پنج مورد نیز توجه کنید.

1- درک کنید که روی چه چیزی سرمایه‌گذاری می‌کنید

همان‌طور که برای هر سرمایه‌گذاری دیگری باید انجام دهید، در این مورد نیز باید دقیقاً بدانید در چه چیزی سرمایه‌گذاری می‌کنید. اگر سهام می‌خرید، مهم است که گزارش سالانه و سایر اطلاعات مهم در مورد آن را بخوانید تا شرکت‌ها را به‌طور کامل تجزیه‌وتحلیل کنید. همین کار را نیز باید برای هر ارز دیجیتالی انجام داد، زیرا به معنای واقعی کلمه هزاران مورد ارز وجود دارد که همه آنها متفاوت عمل می‌کنند و هرروز ارزهای جدیدی ایجاد می‌شود.

در مورد بسیاری از ارزهای رمزنگاری‌شده، هیچ پشتیبانی وجود ندارد، نه دارایی سخت و نه جریان نقدی. برای مثال، این مورد در مورد بیت‌کوین صدق می‌کند، جایی که سرمایه‌گذاران منحصراً به‌جایی متکی هستند که بیشتر از مبلغی که برای دارایی پرداخت کرده‌اند، پرداخت می‌کند. به‌عبارت‌دیگر، برخلاف سهام که در آن یک شرکت می‌تواند سود خود را افزایش دهد و از این طریق بازدهی را برای شما به ارمغان بیاورد، بسیاری از دارایی‌های رمزنگاری باید به بازار متکی باشند.

برخی از محبوب‌ترین ارزها عبارت‌اند از اتریوم، دوج‌کوین، کاردانو  و. XRP بنابراین قبل از سرمایه‌گذاری باید نقاط مثبت و منفی بالقوه آن‌ها را درک کنید. اگر سرمایه‌گذاری مالی شما توسط یک دارایی یا جریان نقدی پشتیبانی نشود، ممکن است ارزشی نداشته باشد.

2- به یاد داشته باشید، گذشته، گذشته است.

اشتباهی که بسیاری از سرمایه‌گذاران جدید مرتکب می‌شوند، نگاه به گذشته و تعمیم آن به آینده است. بله، بیت‌کوین قبلاً یک پنی ارزش داشت، اما اکنون ارزش آن بسیار بیشتر است. بااین‌حال، سؤال کلیدی این است که “آیا این رشد در آینده ادامه خواهد داشت، حتی اگر با آن سرعت نباشد؟”

سرمایه‌گذاران به آینده نگاه می‌کنند، نه به آنچه که برای یک دارایی درگذشته اتفاق افتاده است. به اینکه چه چیزی باعث بازده آینده خواهد شد؟ معامله‌گرانی که امروز یک ارز دیجیتال می‌خرند به سود فردا نیاز دارند، نه دیروز.

3- مراقب این نوسان باشید.

قیمت ارزهای دیجیتال می‌تواند به‌سرعت در عرض چند ثانیه به‌شدت تغییر کند. این می‌تواند برای سرمایه‌گذاران باتجربه‌ای که می‌توانند معاملات را به‌سرعت انجام دهند یا درک کاملی از اصول بازار، چگونگی روند بازار و مسیر آن دارند، عالی باشد؛ ولی برای سرمایه‌گذاران جدید بدون این مهارت‌ها – یا درک الگوریتم‌های قدرتمندی که این معاملات را هدایت می‌کنند – یک میدان مین است.

نوسانات برای معامله گران قدرتمند یک بازی است تا از سایر سرمایه‌گذاران سبقت بگیرند. یک سرمایه‌گذار جدید می‌تواند به‌راحتی توسط نوسانات شکست بخورد.

دلیل آن این است که نوسانات، معامله گران، به‌ویژه مبتدیانی را که می‌ترسند، متوقف می‌کند. در همین حال، سایر معامله گران ممکن است وارد عمل شوند و باقیمت ارزان ‌خرید کنند. به‌طور خلاصه، نوسان می‌تواند به معامله‌گران باتجربه کمک کند «کم بخرند و بالا بفروشند» درحالی‌که سرمایه‌گذاران بی‌تجربه «بالا بخرند و پایین بفروشند».

4- ریسک خود را مدیریت کنید.

اگر هر دارایی را به‌صورت کوتاه‌مدت (ترید) معامله می‌کنید، باید ریسک خود را مدیریت کنید. به‌ویژه در مورد دارایی‌های بی‌ثبات مانند ارزهای دیجیتال؛ بنابراین به‌عنوان یک معامله‌گر جدیدتر، باید بدانید که چگونه می‌توانید ریسک را به بهترین شکل مدیریت و فرایندی را ایجاد کنید که به شما در کاهش ضرر کمک کند.

ذهنیت بلندمدت برای یک سرمایه‌گذار طولانی‌مدت (هولد کردن)  صرف‌نظر از نوسان قیمت، به سرمایه‌گذار اجازه می‌دهد تا به موقعیت خود ادامه دهد.

بااین‌حال، مدیریت ریسک برای یک معامله‌گر کوتاه‌مدت ممکن است قوانین سختگیرانه‌ای را در مورد زمان فروش وضع کند، مانند زمانی که سرمایه‌گذاری ۱۰ درصد کاهش‌یافته است. سپس معامله‌گر به‌شدت از این قاعده پیروی می‌کند تا کاهش نسبتاً کم‌قیمت بعداً تبدیل به یک ضرر ریزش بزرگ‌تر نشود.

معامله گران جدیدتر باید در ابتدا مقدار معینی از پول خود را برای معاملات کنار بگذارند و سپس فقط از بخشی از آن را استفاده کنند. اگر نوسانات مطابق میل آنها پیش نرود، آنها همچنان پول ذخیره‌ای خواهند داشت تا بعداً با آن معامله کنند. نکته نهایی این است که اگر پول نداشته باشید نمی‌توانید معامله کنید؛ بنابراین، نگه‌داشتن مقداری پول به این معنی است که همیشه یک بانک برای تأمین مالی معاملات خود خواهید داشت.

5- بیش‌ازحد توان سرمایه‌گذاری نکنید.

درنهایت، باید به این نکته مهم توجه کرد که روی پولی که نمی‌توانید از دست بدهید، در دارایی‌های پرخطر مانند ارز دیجیتال یا سایر دارایی‌های پرریسک معامله نکنید.

چه پیش‌پرداخت خانه باشد یا یک خرید مهم در آینده، پولی که در چند سال آینده به آن نیاز دارید باید در حساب‌های امن نگهداری شود.

نکته مهم بعدی این است که امنیت هر صرافی یا کارگزاری را که از آن استفاده می‌کنید نادیده نگیرید. ممکن است دارایی‌های شما به‌صورت قانونی در اختیارتان قرار داشته باشد، اما هنوز کسی باید امنیت آنها را تأمین کند. برخی از معامله گران ترجیح می‌دهند در یک کیف پول رمزنگاری‌شده ارزهای خود را نگهداری کنند تا برای هکرها یا دیگران غیرقابل‌دسترسی باشند.

راه‌های دیگر برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال

درحالی‌که ممکن است سرمایه‌گذاری مستقیم روی ارزهای دیجیتال محبوب‌ترین راه برای انجام این کار باشد، معامله‌گران راه‌های دیگری برای ورود به بازی رمزنگاری دارند، برخی مستقیم‌تر از دیگران. این شامل:

معاملات آتی رمزنگاری:

 معاملات آتی روش دیگری برای شرط‌بندی بر روی نوسانات قیمت بیت‌کوین است و قراردادهای آتی به شما این امکان را می‌دهند که از قدرت اهرم برای ایجاد بازده (یا ضرر) عظیم استفاده کنید. معاملات آتی با سرعت در حال حرکت هستند و حرکت‌های بی‌ثبات در ارزهای دیجیتال را تشدید می‌کنند.

صندوق‌های رمزنگاری:

چند صندوق رمزنگاری (مانند Grayscale Bitcoin Trust) نیز وجود دارد که به شما امکان می‌دهد روی نوسانات قیمت بیت‌کوین، اتریوم و همچنین چند آلت‌کوین دیگر شرط‌بندی کنید؛ بنابراین آنها می‌توانند راهی آسان برای خرید ارزهای دیجیتال از طریق یک محصول مشابه باشند.

صرافی رمزنگاری یا کارگزار سهام:

خرید سهام در شرکتی که با افزایش ارز دیجیتال بدون درنظرگرفتن برنده، آماده سودآوری است نیز می‌تواند گزینه جالبی باشد و این پتانسیل در صرافی‌هایی مانند کوین بیس یا کارگزاری مانند رابین‌هود که بخش عظیمی از درآمد خود را از تجارت کریپتو به دست می‌آورند وجود دارد.

بلاک‌چین‌های ETF:

یک بلاک‌چین ETF به شما امکان می‌دهد در شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری کنید که ممکن است از ظهور فناوری بلاک‌چین سود ببرند. برترین ETF ‌ها به شما امکان می‌دهند تا با برخی از شرکت‌های کلیدی معامله‌کننده در این فضا سرمایه‌گذاری کنید؛ اما توجه به این نکته مهم است که این شرکت‌ها اغلب فعالیت‌های بسیار بیشتری از تجارت رمزارز انجام می‌دهند و این بدان معناست که معاملات مستقیم شما روی رمز ارز‌ها کاهش‌یافته و سود و زیان شما کمتر در جریان نوسانات رمز ارز‌ها قرار می‌گیرد.

سؤالات متداول سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال

برای شروع سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال به چه مقدار پول نیاز دارم؟

در تئوری، تنها چند دلار برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال لازم است. به‌عنوان‌مثال، اکثر صرافی‌های رمزنگاری حداقل معاملاتی دارند که ممکن است 5 یا 10 دلار باشد. سایر صرافی‌های معاملات ارز دیجیتال ممکن است حداقلی داشته باشند که حتی پایین‌تر است.

بااین‌حال، درک این نکته مهم است که برخی از پلتفرم‌های معاملاتی، اگر مقدار کمی ارز دیجیتال معامله ‌کنید، بخش عظیمی از سرمایه شمارا به‌عنوان کارمزد می‌گیرند؛ بنابراین مهم است که به دنبال یک کارگزار یا صرافی باشید که هزینه‌های کارمزد شمارا به حداقل برساند.

بلاک‌چین چگونه کار می‌کند؟

ارزهای دیجیتال مبتنی بر فناوری بلاک‌چین هستند. بلاک‌چین نوعی پایگاه داده است که هر داده ورودی به آن را ثبت می‌کند. بهترین راه برای فکرکردن به یک بلاک‌چین مانند یک رسید تراکنش است. هنگامی‌که یک پایگاه داده بلاک‌چین، ارز دیجیتال را تقویت می‌کند، تراکنش‌های موجود در این ارز را ثبت و حرکت ارز و مالکیت آن را تأیید می‌کند.

بسیاری از پایگاه‌های داده بلاک‌چین کریپتو با شبکه‌های کامپیوتری غیرمتمرکز اجرا می‌شوند. به این معنا که بسیاری از رایانه‌ها پایگاه‌داده را کنترل و بررسی می‌کنند تا از صحت آنها اطمینان حاصل کنند. اگر مغایرتی وجود داشته باشد، کامپیوترهای شبکه باید آن را برطرف کنند.

چگونه می‌توانم در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کنم؟

اگر به دنبال سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین هستید، راه‌های مختلفی برای انجام این کاردارید:

صرافی‌های رمزنگاری: صرافی‌ها دارای وسیع‌ترین زمینه معاملاتی ارزهای رمزنگاری‌شده هستند. برخی از بزرگ‌ترین این صرافی‌ها عبارت‌اند از Coinbase، Kraken و Binance، اما به معنای واقعی کلمه ده‌ها صرافی دیگر نیز وجود دارد.

کارگزاران سنتی: بسیاری از کارگزاران سنتی به شما اجازه می‌دهند تا علاوه بر سهام و سایر دارایی‌های مالی، بیت‌کوین را نیز معامله کنید، هرچند که انتخاب نسبتاً محدودی برای سایر ارزهای دیجیتال دارند. کارگزاران برتر این گزینه عبارت‌اند از: Interactive Brokers، TradeStation و tastyworks.

برنامه‌های مالی: بسیاری از برنامه‌های مالی اکنون به شما امکان تجارت بیت‌کوین و چند ارز دیجیتال دیگر را می‌دهند. مانند: Robinhood و Webull و همچنین برنامه‌های پرداخت مانند PayPal، Venmo و Cash App.

اگر به دنبال خرید بیت‌کوین هستید، به هزینه‌هایی که می‌پردازید توجه ویژه‌ای داشته باشید. در اینجا موارد کلیدی دیگری وجود دارد که باید هنگام خرید بیت‌کوین مراقب آنها باشید.

آلت‌کوین‌ها چیستند؟

آلت کوین جایگزینی برای بیت‌کوین است. سال‌ها پیش، معامله‌گران از این اصطلاح به‌صورت تحقیرآمیز استفاده می‌کردند. ازآنجایی‌که بیت‌کوین بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین ارز رمزنگاری‌شده بود، بنابراین، هر چیزی که بیت‌کوین نبود، در دسته‌ای تمسخرآمیز به نام آلت کوین قرار گرفت.

درحالی‌که بیت‌کوین هنوز بزرگ‌ترین ارز رمزنگاری‌شده ازنظر ارزش بازار است، دیگر به‌اندازه روزهای ابتدایی رمزارزها غالب نیست. سایر آلت‌کوین‌ها مانند اتریوم و سولانا محبوبیت زیادی پیداکرده‌اند و اصطلاح آلت‌کوین را تا حدودی کم‌رنگ کرده‌اند. اکنون باوجود حدود 15000 ارز رمزنگاری‌شده، کمتر منطقی است که این صنعت را به دو قسمت «بیت‌کوین و باقی ارزها» تعریف کنیم.

در این باره بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری:

برچسب های نوشته

مقالات اخیر

نوسانات طلا

راهنمای معاملات در نوسانات طلا

اولین سؤال طبیعی که برای جامعه تجاری مطرح می‌شود این است که مبانی اقتصادی قانع‌کننده پشت معامله در نوسانات کالا چیست؟ نوسانات با نوسانات قیمتی

درخواست تماس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورکشاپ تخصصی

آموزش سواد مالی مدیران