عدم اطمینان در بازار نفت(22 اکتبر 2022)

بازار نفت هفته معاملاتی پر نوسانی را پست سر گذاشت. معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت 0.6 درصد افزایش یافت و به بالای 85 دلار رسید و افزایش هفتگی را نشان داد. قیمت‌ها از اواخر سپتامبر در محدوده باریکی در نوسان بوده‌اند، زیرا سرمایه‌گذاران با ترس از کاهش رشد رشد اقتصادی در برابر نشانه‌های انقباض بازار نفت مقابله می‌کنند، در حالی که احساس ریسک در بازارهای گسترده‌تر باعث افزایش قیمت‌های نفت خام می‌شود. نفت از اوایل ژوئن به دلیل نگرانی‌های کاهش رشد اقتصادی و اقدامات تهاجمی بانک‌های مرکزی برای مهار تورم، یک سوم ارزش خود را از دست داده است، با این حال، با کاهش تولید اوپک پلاس و اجرای تحریم‌های اتحادیه اروپا در جریانات نفتی روسیه ، بازار در ماه‌های آینده با یک دوره عدم اطمینان عرضه مواجه است.

شکل1. قیمت آتی نفت وست تگزاس ایالات متحده آمریکا

دنیس کیسلر، معاون ارشد در Bok Financial Securities گفت: سمت صعودی کاهش عرضه‌ها، به ویژه گازوئیل، در برابر افزایش نرخ‌های بهره و رکود احتمالی آینده، یک تجارت متلاطم پر استرس را در فضای نفت به وجود آورده است. تأثیر تحریم‌های قریب الوقوع بر روسیه، که شامل فرآورده‌های نفتی از اوایل سال آینده می‌شود، به تغییراتی در  بازارهای گسترده تر دامن زده است. کرواسی در تلاش است تا پالایشگاه خود را از مواد اولیه روسیه حذف کند، در حالی که برخی از پالایشگاه های هندی خریدهای جدید خود را متوقف کرده اند.

نفت برنت نیز در طول هفته روند کاهش به خود گرفت ولی روز جمعه با افزایش 0.5 درصدی هفته را در قیمت 91.87 دلار به ازای هر بشکه به پایان رساند. ولی قیمت نفت برنت نسبت به هفته گذشته 1.18 درصد افزایش را نشان می­دهد.

شکل2. قیمت نفت برنت

چشم انداز تقاضای چین نیز نامشخص است. رئیس جمهور شی جین پینگ روز یکشنبه اعلام کرد که کشور به سیاست کووید صفر خود پایبند خواهد بود، اما گفته می شود مقامات در حال بحث هستند که آیا قرنطینه مسافران ورودی را کاهش دهند یا خیر. خرید نفت اخیر توسط پالایشگاه ها نیز کم رنگ بوده است.

در این باره بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری:

برچسب های نوشته

مقالات اخیر

نوسانات طلا

راهنمای معاملات در نوسانات طلا

اولین سؤال طبیعی که برای جامعه تجاری مطرح می‌شود این است که مبانی اقتصادی قانع‌کننده پشت معامله در نوسانات کالا چیست؟ نوسانات با نوسانات قیمتی

درخواست تماس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورکشاپ تخصصی

آموزش سواد مالی مدیران