گزارش هفتگی بازار سهام آمریکا ( 6 نوامبر 2022)

اقتصاد جهان از روز­های سرنوشت سازی عبور می ­کند و اقتصاد آمریکا بزرگ ترین اقتصاد جهان نیز از این مورد مستثنی نیست. دراین روز­های چالش برانگیز بازار سهام آمریکا به دقت متغیر­های کلیدی اقتصاد کلان را زیر ذره­ بین دارد و یکی از مهم ترین این متغیر­ها میزان اشتغال است. بانک مرکزی آمریکا موسوم به فدرال رزرو در تلاش است که چرخه اقتصاد را با افزایش نرخ بهره کندتر کرده تا بتواند با تورم بالا مبارزه کند. از طرفی چشم انداز رکود اقتصادی نیز بر بازار­ها سنگینی می­ کند. در همین  راستا سهام ایالات متحده در روز جمعه به شدت بالا بود اما در طول هفته روند کاهشی داشت زیرا معامله گران تحت تأثیر ارقام منتشر شده در مورد اشتغال ماهانه بودند که  امید کاهش انقباض پولی شدیدتر را کم رنگ کرد. از طرفی سهام­داران تحت تأثیر خبر­های منتشر شده مبنی بر کاهش محدودیت ­های کووید 19 در چین نیز قرار گرفته بودند. S&P 500  1.4 درصد پیشرفت کرد در حالی که شاخص میانگین صنعتی داوجونز  بیش از 400 واحد یا حدود 1.3% جهش کرد. نزدک متمرکز بر فناوری، افزایش تقریباً مشابهی را به ثبت رساند. با این حال، هر سه میانگین اصلی در هفته کاهش یافتند.

شکل1. شاخص هفتگی S&P 500

داوجونز برای اولین بار در پنج هفته گذشته سقوط کرد. وزارت کار روز جمعه اعلام کرد که اقتصاد ایالات متحده در ماه اکتبر 261000 شغل ایجاد کرده است، در حالی که آمار ماه سپتامبر از 263000  که قبلا گزارش شده بود به 315000 اصلاح شده بود. بر اساس برآوردهای  که توسط بلومبرگ صورت گرفته، اقتصاددانان در ماه گذشته انتظار افزایش 195000 را داشتند. نرخ بیکاری نیز به 3.7 درصد رسید.

شکل2. داوجونز برای اولین بار در پنج هفته گذشته سقوط کرد

مایک لوونگارت، رئیس بخش ساخت نمونه کارها در دفتر سرمایه‌گذاری جهانی مورگان استنلی، در نظرات ایمیلی گفت: گزارش قوی‌تر از حد انتظار امروز، کار دشواری را نشان می‌دهد که هنوز فدرال رزرو کار سختی را در برابر بازار کار انعطاف‌پذیر و تورم چسبنده در پیش دارد. ممکن است این گزارش­ ها برای سرمایه‌گذارانی که امیدوارند به زودی فدرال‌رزرو از حالت انقباض خارج شود، ناامیدکننده باشد، ولی نباید از این نکته غافل بود که این پایین‌ترین میزان در نزدیک به دو سال گذشته بوده و بنابراین ممکن است نشانه‌هایی وجود داشته باشد که بازار در حال کند شدن است. سرمایه‌گذاران پیش بینی کرده‌اند که برخی از نشانه‌های سرد شدن بازار کار، فدرال رزرو را مجبور می‌کند تا از کمپین افزایش نرخ تهاجمی خود عقب‌نشینی کند، اما جروم پاول، رئیس فدرال رزور روز چهارشنبه تأکید کرد که تعدیل جزئی در داده‌ها برای توقف افزایش نرخ بهره، با شرایط نیروی کار فعلی کافی نیست و هنوز از نظر تاریخی بسیار فشرده  است. پاول روز چهارشنبه گفت اگرچه مشاغل خالی به زیر اوج خود رسیده اند و سرعت افزایش شغل نسبت به اوایل سال کاهش یافته است، بازار کار همچنان نامتعادل است و تقاضا به طور قابل توجهی از عرضه کارگران موجود بیشتر است. بانک مرکزی چهارمین افزایش متوالی نرخ بهره را 75 واحد پایه ارائه کرد. در سه ماهه سوم سال جاری، شغل ایجاد شده به طور متوسط ​​372000 در ماه بود. ادعاهای بیکاری هفتگی، به موقع ترین عکس از بازار کار ایالات متحده، نیز به طور مداوم پایین آمده است و در این هفته به 217000 رسیده است.

در این باره بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری:

برچسب های نوشته

مقالات اخیر

نوسانات طلا

راهنمای معاملات در نوسانات طلا

اولین سؤال طبیعی که برای جامعه تجاری مطرح می‌شود این است که مبانی اقتصادی قانع‌کننده پشت معامله در نوسانات کالا چیست؟ نوسانات با نوسانات قیمتی

درخواست تماس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورکشاپ تخصصی

آموزش سواد مالی مدیران