مرکز مشاوره اقتصادی ایرانیان

گزارش هفتگی بازار سهام ایالات متحده آمریکا(22 اکتبر 2022)

با وجود برخی گزارش‌های ناامیدکننده درآمد شرکت­ها، وال استریت هفته‌ای پرنوسان را با نرخ بالایی بست. شاخص صنعتی داو جونز 748.97 واحد یا 2.47 درصد افزایش یافت و هفته را در 31082.56 بست. S&P 500 با 2.37 درصد افزایش به 3752.75 رسید و نزدک کامپوزیت با 2.31 درصد افزایش به 10859.72 واحد رسید. حرکات روز جمعه باعث افزایش سود بازار در هفته شد به گونه­ ای که S&P 500 و Dow به ترتیب 4.7% و 4.9% رشد کردند در حالی که نزدک 5.2 درصد رشد کرد. این بهترین هفته از ژوئن برای هر سه میانگین اصلی بود. این پیشرفت علیرغم افزایش بازدهی اوراق خزانه داری 10 ساله به بالاترین سطح خود از سال 2008 و مجموعه ای از گزارش های درآمدی شرکت ها صورت گرفت.

رندی فردریک، مدیر عامل معاملات و مشتقات در مرکز تحقیقات مالی  گفت من فکر می کنم در پایان هفته گذشته بازار از نظر فنی کمی بیش از حد فروخته شد و همانطور که در گذشته بارها دیده‌ایم، وقتی اوضاع به اندازه کافی منفی می‌شود، به نوعی به یک شاخص مخالف برای جهش تبدیل می‌شود و اما مانند هر پرش دیگری که داشته‌ایم، آن هم به خوبی پایدار نبوده است. جهش امروز لزوماً به این معنی نیست که در هفته آینده نیز ادامه خواهد داشت و اگر اینگونه باشد، من فکر می کنم که بیشتر از یک یا دو روز نخواهد بود.

سهام بانک ها در روز جمعه نقطه مثبت بازار سهام بودند، به طوری که گلدمن ساکس 4.6 درصد و جی پی مورگان چیس 5.3 درصد افزایش یافتند. درآمدها، سودهای محدودی را برای بازار گزارش می دهند. مؤلفه های Dow American Express و Verizon پس از گزارش های سه ماهه خود به ترتیب حدود 1.6 و 4.5 درصد سقوط کردند. در حوزه فناوری، شرکت رسانه‌های اجتماعی اسنپ پس از گزارش درآمد سه ماهه ۱.۱۳ میلیارد دلاری، ، ۲۸ درصد سقوط کرد و این سقوط کمتر از انتظارات بود.

بازدهی اوراق خزانه داری صبح روز جمعه پس از انتشار گزارشی از وال استریت ژورنال مبنی بر نگرانی برخی از مقامات فدرال رزرو در مورد تشدید بیش از حد با افزایش شدید نرخ بهره، از اوج خود سقوط کرد. به نظر می رسد که این گزارش باعث تقویت سهام نیز شده است.افزایش تهاجمی نرخ بهره بانک مرکزی عامل اصلی سقوط سهام در بازار نزولی در سال جاری بوده است و تا به حال معامله گران برآوردهای خود را بر اساس تصمیمات فدرال رزرو تعدیل کرده اند. بری بانیستر، استراتژیست ارشد سهام استیفل  گفت ما واقعاً به یک مکث فدرال رزرو نیاز داریم. نه آنقدر که آنها صراحتاً از افزایش نرخ بهره در آینده صحبت بکنند، بلکه فقط بگویند که هر جلسه به صورت زنده برگزار می‌شود، و اگر داده‌ها مطابق با انتظار پیش رفت، پس از نیمه اول سال 23، ما نیازی به افزایش نرخ نداریم.

در این باره بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *