مرکز مشاوره اقتصادی ایرانیان

آنچه بر طلا بعد از گزارش مشاغل آمریکا گذشت

تقریباً شبیه یکی از آن اتهامات دستکاری است که معمولاً در طلا می شنوید – فقط این بار، کسانی که این اتهام را مطرح کردند خرس های طلا بودند(فروشنده ها) ، نه گاوها (خریداران)

طلا در روز گذشته با رشد خود، بیشترین رشد در 2.5 سال گذشته را داشت. پس از گزارش ماهانه مشاغل ایالت متحده بیش از حد انتظارات این طلا بود که برنده بازی بود

شاخص دلار که دلار را در برابر یورو، ین، پوند، دلار کانادا، کرون سوئد و فرانک سوئیس قرار می‌دهد، علیرغم اینکه ایالات متحده در ماه گذشته 261000 شغل در ماه گذشته در گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی خود اضافه کرد، به کمتر از 111 سقوط کرد. تقریباً 35 درصد بیشتر از 195000 مورد پیش بینی شده توسط اقتصاددانان. همین یک روز پیش، شاخص به 113.035 به بالاترین حد سه هفته اخیر رسید.

معاملات آتی طلای آمریکا در معاملات روز جمعه 2.8 درصد افزایش یافت، زیرا قرارداد معیار دسامبر به 45.70 دلار رسید و به 1676.60 دلار در هر اونس در کامکس نیویورک رسید. داده ها  نشان داد که این بزرگترین درصد برد طلا در یک روز از 2 آوریل 2020 است، زمانی که قرارداد معیار پس از آن 2.9٪ افزایش یافت.

به صورت هفتگی، طلای دسامبر 1.9 درصد افزایش یافت تا بهترین هفته خود در چهار هفته اخیر باشد.

قیمت نقدی شمش که برخی معامله گران با دقت بیشتری نسبت به معاملات آتی دنبال می کنند، تا ساعت 14:15 به وقت شرقی نیویورک (18:15 به وقت گرینویچ) به 1673.88 دلار رسید. فقط در روز پنجشنبه، طلا به پایین ترین سطح پنج هفته اخیر خود رسید و به 1616.69 دلار رسید.

چرخش طلا در روز جمعه به اندازه کافی غیرمنتظره بود که حتی ناظران سختگیرانه ای مانند Sunil Kumar Dixit از SKCharting.com “دستکاری” را زیر لب زمزمه کرد.

دیکسیت که پیش‌بینی می‌کند شاخص دلار باید در حدود 114 باشد و طلا احتمالاً کمتر از پایین‌ترین سطح پنج هفته گذشته جلسه قبل باشد، می‌گوید: «اعداد شغلی به سادگی آنچه را که برای دلار و طلا رخ داده است، توجیه نمی‌کند.

دیکسیت افزود: «نهنگ‌ها در بازی صندوق‌های تامینی به وضوح دلار و طلا را دستکاری می‌کنند، هرچند این بار طلا سود می‌برد»

مارک هالبرت، مفسر طلا نیز به نظر می رسد که فکر می کند این بازگشت دوام نخواهد داشت

در این باره بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *