مفهوم قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله در بورس چیست؟

در بازار بورس ایران دو قیمت برای یک سهم وجود دارد. یکی قیمت پایانی سهم و دیگری قیمت آخرین معامله. آیا می‌دانید تفاوت قیمت پایانی و آخرین معامله چیست؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با این دو مفهوم مهم در بازار سرمایه بیشتر آشنا کنیم:

قیمت آخرین معامله، آخرین قیمتی است که یک سهام در آن خرید و فروش شده است. به عبارتی قیمت آخرین معامله، قیمتی است که سهم برای آخرین بار طی روز معاملاتی در آن قیمت معامله می‌شود.

  قیمت پایانی، نشان‌دهنده میانگین موزون قیمت معاملات یک سهم است که با توجه به حجم معاملات آن سهم و هم‌چنین قیمت پایانی روز قبل، محاسبه می‌شود. قیمت پایانی هر سهم در پایان جلسه معاملاتی، مبنای قیمت معاملات روز بعد قرار می‌باشد. به عبارت دیگر بازه مجاز قیمتی روز بعد، بر اساس قیمت پایانی تعیین می‌شود.

در واقع قیمت آخرین معامله به آخرین قیمتی می‌گویند که در طول یک دوره زمانی به عنوان مثال یک روز کاری خرید و فروش شده است. نام دیگر قیمت آخرین معامله، قیمت بسته شدن است اما قیمت پایانی میانگینی از قیمت‌های معامله شده سهم در ساعات معاملاتی و در یک روز معاملاتی بر اساس حجم معاملات است. این را در خاطر داشته باشید که حتما نباید قیمت پایانی با قیمت آخرین معامله برابر باشد. به این دلیل که قیمت آخرین معامله نوسانات بسیاری دارد و بیشتر بالا و پایین می‌شود، برای اشاره به قیمت یک سهام، از قیمت پایانی استفاده می‌گردد که این عدد مبنای قیمت‌گذاری روز معاملاتی بعد خواهد بود.

جهت مشاوره اقتصادی و سرمایه‌گذاری، تشکیل سبد سرمایه‌گذاری پرسود و هم‌چنین آموزش نحوه درست ورود و سرمایه‌گذاری مطمئن در بازارهای مالی با ما از طریق سایت  https://moshaverr.com   و یا شماره تلفن: 88721921-021 در تماس باشید.

در این باره بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری:

برچسب های نوشته

مقالات اخیر

نوسانات طلا

راهنمای معاملات در نوسانات طلا

اولین سؤال طبیعی که برای جامعه تجاری مطرح می‌شود این است که مبانی اقتصادی قانع‌کننده پشت معامله در نوسانات کالا چیست؟ نوسانات با نوسانات قیمتی

درخواست تماس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورکشاپ تخصصی

آموزش سواد مالی مدیران