چرا سرمایه‌گذاری در بورس مهم است؟ نگاهی به مزایا و معایب آن

سرمایه‌گذاری در بورس می‌تواند بخش ارزشمندی از سبد سرمایه‌گذاری باشد و در ایجاد پس‌انداز، محافظت از پول و به حداکثر رساندن درآمد کمک کند.
سرمایه گذاری در بورس

با اینکه بازار بورس در طول سال‌ها ثروت عظیمی برای برخی از افراد ایجاد کرده است باید، توجه داشته باشید که این بازار هرسال رشد نمی کند. برخی از سهام می‌توانند بسیار بی‌رحم به نظر برسند و سطح نوسان آن برای همه مناسب نیست. اما اگر بتوانید ترس خود را مدیریت کنید، سهام پتانسیل کسب بازده بسیار بالاتری نسبت به سایر گزینه‌های سرمایه‌گذاری در بلندمدت دارند.

مزایای سرمایه‌گذاری در بورس

سرمایه‌گذاری در سهام مزایای زیادی دارد. هفت مورد بزرگ از مزایای سهام عبارت‌اند از:

1. پتانسیل کسب بازدهی بالاتر

بازده سهام‌ معیار مهمی در تصمیم‌گیری مالی و به معنای میزان سود و تغییرات قیمتی یک سهام است. دلیل اصلی سرمایه‌گذاری بیشتر مردم در سهام، بازدهی بالقوه در مقایسه با جایگزین‌هایی مانند گواهی سپرده بانکی، طلا و اوراق خزانه است. یک سرمایه‌گذار موفق باید بداند که چه میزان از سرمایه خود را باید در بورس درگیر و چقدر هزینه برای کسب سود پرداخت کند.

حفظ سرمایه در برابر تورم
www.moshave

2. توانایی محافظت از ثروت خود در برابر تورم

بازده بازار بورس اغلب به میزان قابل‌توجهی از نرخ تورم پیشی می‌گیرد و سهام اغلب راه خوبی برای محافظت از دارایی شما در برابر تورم است.

3. توانایی کسب درآمد منظم

بسیاری از شرکت‌ها سود سهام یا بخشی از سود خود را به سرمایه‌گذاران می‌پردازند. اکثریت سود سهام را سه‌ماهه پرداخت می‌کنند، اگرچه برخی از شرکت‌ها ماهانه نیز این کار را انجام می‌دهند.

4. غرور مالکیت

سهم سهام نشان‌دهنده مالکیت کسری از یک شرکت است. شما می‌توانید صاحب یک بخش کوچک از شرکتی باشید که محصولات یا خدمات آن را دوست دارید.

5. نقدینگی

اکثر سهام به‌صورت عمومی در یک بورس عمومی معامله شوند، خریدوفروش آنها آسان‌تر است. همچنین سهام در مقایسه با سایر گزینه‌ها مانند سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات که نمی‌توانید به‌سرعت آنها را بفروشید، سرمایه‌گذاری نقدشونده‌تری هستند.

www.moshaverr.com

6. تنوع‌بخشی

شما به‌راحتی می‌توانید یک سبد متنوع از طریق سهام صنایع مختلف ایجاد کنید. این کار به شما کمک می‌کند سبد سرمایه‌گذاری کلی خود را متنوع کنید که می‌تواند شامل املاک و مستغلات، اوراق‌قرضه و ارزهای دیجیتال نیز باشد و درعین‌حال بازدهی را بهبود بخشد.

7. توانایی شروع با سرمایه کم

به کمک خرید سهام از طریق بسیاری از کارگزاری‌های آنلاین، سرمایه‌گذاران می‌توانند سرمایه‌گذاری خود را با مبالغ خیلی کم نیز شروع کنند.

خطرات سرمایه‌گذاری در بورس

اکنون که به مزایای سرمایه‌گذاری در سهام پرداختیم، برخی از معایب را نیز بررسی خواهیم کرد. بزرگ‌ترین ریسک سرمایه‌گذاری در سهام، نوسانات بازار سهام است. به دلیل این نوسانات، سرمایه‌گذاری در سهام برای همه مناسب نیست. در ادامه چند دلیل آورده شده که چرا ممکن است سرمایه‌گذاری در بورس برای شما مناسب نباشد.

  • حداکثر تحمل ریسک برای شما 10 درصد است.
  • برای پیش‌پرداخت خانه یا خرید برنامه‌ریزی‌شده دیگری، ظرف سه تا پنج سال آینده به این پول نیاز دارید.
  • شما بازنشسته شده‌اید یا به دوران بازنشستگی نزدیک شده‌اید و به همین علت به یک جریان درآمد ثابت بیشتر از پتانسیل افزایش سرمایه ارائه شده توسط سهام نیاز دارید.

فراتر از نگرانی‌های مربوط به نوسانات، دلایل دیگری برای نیز برای سرمایه‌گذاری‌نکردن در بورس وجود دارد.

  • شما مقدار زیادی بدهی با نرخ بهره بالا مانند بدهی وام بانکی دارید. پرداخت این بدهی اغلب می‌تواند بازدهی بالاتری نسبت به خرید سهام داشته باشد.
  • شما یک صندوق اضطراری ندارید. داشتن پول نقد کافی برای پوشش هزینه‌های اضطراری می‌تواند از نیاز شما به قرض گرفتن پول جلوگیری کند.
  • زمان یا تمایلی برای تحقیق در مورد سهام برای خرید ندارید.
سرمایه گذاری بهنگام
moshaverr.com

چرا باید سرمایه‌گذاری را دراسرع‌وقت شروع کنید؟

درحالی‌که دلایل معتبری برای نخریدن سهام وجود دارد، اما پتانسیل صعود سهام برای بیشتر افراد بیشتر از ریسک است؛ بنابراین تقریباً همیشه ایده خوبی است که در سهام سرمایه‌گذاری کنید. حتی زمانی که بازار در بالاترین حد خود قرار دارد.

انتخاب سهام مناسب برای خرید بسیار مهم است. همان‌طور که دیوید گاردنر، یکی از بنیان‌گذاران The Motley Fool (یک شرکت خصوصی مشاوره مالی و سرمایه‌گذاری با بیش از 300 کارمند) می‌گوید: “این مهم نیست که چه زمانی در شرکت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری می‌کنید.” اقلیت سهام اکثریت بازده کلی بازار را تشکیل می‌دهند. به همین دلیل است که بهتر است دراسرع‌وقت سهام یک شرکت بزرگ را بخرید تا اینکه منتظر قیمت بهتری باشید که ممکن است هرگز به دست نیاید.

برای اکثر مردم، زمان خرید سهام همین‌الان است. اگر پولی دارید که برای چند سال به آن نیازی ندارید، بهتر است در سهام سرمایه‌گذاری کنند؛ زیرا پتانسیل کسب بالاترین بازده را دارد. انتظار برای سرمایه‌گذاری پول در زمان دیگر، بیشتر از تأثیر مثبت بر بازده سرمایه‌گذار، تأثیر منفی دارد. به همین دلیل تقریباً همیشه بهترین زمان برای خرید سهام یک شرکت بزرگ همین‌الان است.

بازار بورس ایران پس از مدت‌ها رشد مثبتی را تجربه می‌کند باید توجه داشت که این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت و سود سهام شرکت‌های پذیرفته‌ شده در بورس است.

بررسی روند شاخص بورس در ایران

بررسی و تحلیل وضعیت بورس و شرایط آن را در بازه‌های زمانی مختلف، نیاز به آیتم‌ها و شاخص‌های مختلفی دارد. در واقع شاخص کل بورس، عددی است که وضعیت کلی بورس و روند صعودی و یا نزولی این بازار را نشان می‌دهد. این شاخص، سطح عمومی قیمت و سود سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس را نشان می‌دهد و تغییرات آن بیانگر میانگین بازده سرمایه‌گذاران در بورس است. شاخص کل تغییرات قیمت سهام و سود سالیانه‌ای که شرکت‌ها پرداخت می‌کنند را محاسبه می‌کند. به بیان دیگر تغییرات ‌در شاخص کل نشان‌دهندهٔ میانگین بازدهی سرمایه‌گذاران در بورس است. اندازه‌ شرکت‌ها و میزان سرمایه آنها تأثیر مستقیمی روی شاخص کل خواهد گذاشت.

این درست است که شاخص کل، نشان‌دهندهٔ عملکرد و وضعیت بورس است، اما مثبت یا منفی بودن آن همیشه به معنی مثبت یا منفی بودن کل بورس نیست. در واقع شاخص، بیانگر وضعیت کلی بورس است. برای درک ساده‌تر مفهوم شاخص کل، تصور کنید که شما از تمام شرکت‌های بورسی به تعداد مساوی سهام خریداری کنید. در این صورت میزان بازدهی سبد سهام شما برابر با تغییرات شاخص کل بورس است.

سخن آخر

سرمایه‌گذاری در بورس و خرید سهام می‌تواند بخش ارزشمندی از سبد سرمایه‌گذاری شما باشد. داشتن سهام در شرکت‌های مختلف می‌تواند به شما در ایجاد پس‌انداز، محافظت از پول در برابر تورم و مالیات و به حداکثر رساندن درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری کمک کند. این مهم است که ریسک‌های سرمایه‌گذاری در بورس را بشناسید.

در این باره بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری:

برچسب های نوشته

مقالات اخیر

نوسانات طلا

راهنمای معاملات در نوسانات طلا

اولین سؤال طبیعی که برای جامعه تجاری مطرح می‌شود این است که مبانی اقتصادی قانع‌کننده پشت معامله در نوسانات کالا چیست؟ نوسانات با نوسانات قیمتی

درخواست تماس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورکشاپ تخصصی

آموزش سواد مالی مدیران