چرا باید برای توسعه کسب و کار از مشاور اقتصادی کمک گرفت؟

رشد کسب و کار

برای درک اینکه مشاوره اقتصادی چیست، ابتدا باید به این موضوع بپردازیم که اقتصاد چیست؟ اقتصاد مطالعه نحوه انتخاب مردم برای استفاده از منابع خود است. این یک علم اجتماعی است که تولید، توزیع و مصرف کالاها و خدمات را تجزیه‌وتحلیل می‌کند.

بنابراین، مشاوران اقتصادی تفکر و تحلیل اقتصادی را برای مسائل تجاری، مصرف‌کننده و نظارتی پیش روی مشتریان به کار می‌گیرند. این بدان معنی است که آنها به مشتریان در درک و پیش‌بینی روندهای بازار کمک می‌کنند. استراتژی‌های جدید را ارزیابی و از تخصص مالی برای متقاعدکردن تصمیم‌گیرندگان و ذی‌نفعان استفاده می‌کنند.

بررسی محاسبات اقتصادی در توسعه کسب و کار

فعالیت‌های مشاوران اقتصادی در زمینه کسب‌وکار

مشاوران اقتصادی اساساً در مورد بهترین راه‌حل ممکن برای سازمان‌ها راهنمایی، تخصص و مشاوره لازم را ارائه می‌دهند. که به آنها کمک می‌کند تا سود خود را به حداکثر برسانند. آنها فعالانه و خلاقانه در مورد تمام خطرات فکر می‌کنند و تجزیه‌وتحلیل دقیقی برای بررسی وضعیت فعلی یک کسب‌وکار باهدف ایجاد حداکثر منافع و نتایج اقتصادی انجام می‌دهند. آنها اساساً برای حل مسائل پیچیده اقتصادی، تصمیم‌گیری استراتژیک، رسیدگی‌های قانونی و نظارتی، ادغام و تملک، موضوعات دعوی قضایی، ارزش‌گذاری، قضاوت و غیره که غول‌های تجاری، شرکت‌های حقوقی، سازمان‌های دولتی و غیره با آن‌ها مواجه هستند، آماده‌اند. در آغاز کار به‌عنوان مشاور اقتصادی، نقش‌های اساسی آنها شامل کار به‌عنوان تحلیلگر پژوهشی و انجام وظایف و مسئولیت‌های مربوط به حسابرسی، تحقیق، جمع‌آوری داده‌ها و تجزیه‌وتحلیل است.

مشاوران اقتصادی موفق معمولاً دارای مهارت‌هایی مانند روحیه کار تیمی، مهارت‌های تحقیقاتی و تحلیلی عالی، درک خوب از روندهای اقتصادی و تجاری و همچنین دانش مدل‌های آماری و اقتصادی هستند. این شایستگی‌ها بر رقابت‌پذیری آنها در این زمینه می‌افزاید.

مشاوران اقتصادی چه می‌کنند؟

بخش بزرگی از فعالیت مشاوران اقتصادی مربوط به دعاوی خصوصی و عمومی است. این شامل ارائه نظرات در مورد مسائل نظارتی یا پیشنهادها خط‌مشی ای در قالب گزارش‌های مکتوب است. این گزارش‌ها توسط احزاب در مراحل قانونی یا ادارات دولتی تهیه می‌شود. گزارش‌هایی که توسط مشاوران اقتصادی نوشته می‌شود، در دادرسی‌هایی که نیاز به شهادت متخصص در حوزه‌های مالی و تحلیل اقتصادی است، الزامی است.

این گزارش‌ها دیدگاه‌های مختلفی را از ادبیات اقتصادی پیرامون موضوع ارائه و خلاصه می‌کند. یک مدل کاری مناسب را پیشنهاد می‌کند و نتیجه‌گیری می‌کند که می‌تواند در ادامه مورداستفاده قرار گیرد.

برخی از کارهای دیگری که مشاوران اقتصادی انجام می‌دهند عبارت‌اند از:

 • پیش‌بینی و مدل‌سازی
 • پیش‌بینی روند بازار
 • تحلیل کمی شاخص‌های اقتصادی
 • ارائه ارزیابی و پیش‌بینی بر اساس قوانین اقتصاد.
پیش بینی اقتصادی

برخی از زمینه‌هایی که مشاوران اقتصادی می‌توانند در آنها فعالیت کنند عبارت‌اند از:

 • مدل‌سازی اقتصادی
 • پیش‌بینی اقتصادی
 • اقتصاد محیط‌زیست
 • مسائل نظارتی
 • اقتصاد مالی
 • اثر اقتصادی
 • توسعه اقتصادی
 • اقتصاد بازار کار
 • ارزیابی سیاست دولت
 • مدل‌سازی کلان اقتصادی
 • تجارت بین‌المللی.

مشاورانی که در مراکز مشاوره اقتصادی کار می‌کنند احتمالاً دارای سابقه فعالیت اقتصادی یا مالی هستند. این به دلیل ماهیت پیچیده کار است. در کنار این، درک تئوری اقتصادی برای مشاوران اقتصادی نیز مهم است. زیرا آنها باید مدل‌های کسب‌وکار و نحوه کار آنها را درک کنند.

مهارت‌های تحقیق و تجزیه‌وتحلیل برای کسانی که در مراکز مشاوره اقتصادی کار می‌کنند ضروری است؛ زیرا آنها اغلب با داده‌های عددی پیچیده کار می‌کنند.

با ارائه پیش‌بینی‌های مبتنی بر مدل‌های کلان اقتصاد داخلی، مشتریان می‌توانند تعاملات اقتصادی پیچیده‌ای را که ناشی از تغییر در سیاست‌ها یا محیط تجاری و اقتصادی است، درک کنند. تأثیر تغییر را بر روی نتیجه یا چشم‌انداز کسب‌وکار، صنعت یا منطقه خود مشاهده و خود را به داده‌ها و اطلاعات مستحکم موردنیاز برای ورود به بحث‌های اقتصادی یا سیاسی مجهز کنند. همچنین از محرک‌های کلیدی که بر کسب‌وکار آنها تأثیر می‌گذارند، آگاه شوند.

پیش‌بینی اقتصادی، تحلیل مدل‌سازی و خدمات مشاوره برای کمک به مشتریان در تعیین تأثیر تغییرات در سیاست‌های اقتصادی و چشم‌انداز اقتصاد کلان بر کسب‌وکار آنها امری ضروری است.

تأثیر مشاوران اقتصادی در توسعه کسب‌وکار

شناسایی فرصت‌ها و ریسک‌ها

کارشناسان روندها و سناریوهای بازار را از سال‌های گذشته تا کنون و سال‌های آینده، بر اساس عوامل مختلف پویایی بازار و تأثیر آنها ارزیابی می‌کنند و بینش‌های داده‌ای در سطح جزئی تا روندهای کلیدی بازار کوتاه‌مدت و بلندمدت و فرصت‌ها یا تهدیدات رشد را با جزئیات ارائه می‌کنند تا استراتژی‌های بازاریابی و مالی خود را انتخاب و از قبل برنامه‌ریزی کنید.

استراتژی بازاریابی

استراتژی بازاریابی

ما می‌دانیم که استراتژی‌های بازاریابی یکی از چالش‌های کلیدی مشتریان برای رقابت با همتایان خود در یک منطقه یا کشور است. مشاوران اقتصادی به مشتری کمک می‌کنند تا پویایی بازار در یک منطقه را برای خط محصول یا خدمات خاص خود ایجاد کنند.

تجزیه‌وتحلیل رقابت در بازار

تجزیه‌وتحلیل رقابت در بازار به مشتریان کمک می‌کند تا اهداف فروش خود و یا ارزش مشتری را نسبت به سازمان یا نفوذ بازار تعیین کنند. مشاوران سناریوهای عمیق بازار رقابتی را برای درک همتایان یا رقبای درگیر در یک زمینه کسب‌وکار مشابه ارائه می‌دهند. که شامل استراتژی‌های همتایان، توسعه محصول، جغرافیای تحت پوشش، تجزیه‌وتحلیل مالی و غیره است.

استراتژی‌های ورود به بازار

مشتری با استراتژی‌های ورود به بازار جدید، بازار را بهتر درک می‌کند. آنها پویایی بازار، رقبای کلیدی در بازار، بازار بالقوه و فرصت‌های عمده را در صورت وجود در بازار درک می‌کنند.

اقتصاد تولید

از طریق مطالعه اقتصاد تولید، ما درک بهتری از هزینه‌های مربوط به هر مرحله (ارزش‌افزوده) در تولید محصولات کلیدی بازار ارائه می‌دهیم. به‌عنوان‌مثال، نسبت هزینه‌های مواد خام به حاشیه سود.

تجزیه‌وتحلیل کانال توزیع

تجزیه‌وتحلیل کانال توزیع یکی از معیارهای کلیدی برای مشتریان جهت درک رفتار خرید محصولات یا خدمات خود از طریق کانال‌های مختلف فروش و بازاریابی به مصرف‌کنندگان نهایی است. این تجزیه‌وتحلیل همچنین به درک عوامل مختلف، چالش‌ها و محرک‌های افزایش فروش در جمعیت هدف کمک می‌کند.

سخن آخر

مشاوره اقتصادی تلاقی بین کسب‌وکار، اقتصاد و حقوق برای بهبود عملکرد سازمان‌ها اعم از دولتی و خصوصی با تحقیق و تحلیل شرایط اقتصادی یک کسب‌وکار است. مشاوران اقتصادی همچنین دارای مهارت‌های ارتباطی نوشتاری و شفاهی قوی و توانایی برقراری ارتباط خوب با کسانی هستند. که ممکن است خیلی در مورد اقتصاد آگاه نباشند. این مهارت‌ها در کنار دانش و تجربه مشاوران برای کسانی که به دنبال موفقیت خود و کسب‌وکارشان هستند بسیار مهم است.

در این باره بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری:

برچسب های نوشته

مقالات اخیر

نوسانات طلا

راهنمای معاملات در نوسانات طلا

اولین سؤال طبیعی که برای جامعه تجاری مطرح می‌شود این است که مبانی اقتصادی قانع‌کننده پشت معامله در نوسانات کالا چیست؟ نوسانات با نوسانات قیمتی

درخواست تماس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورکشاپ تخصصی

آموزش سواد مالی مدیران