تحلیل و آینده نگری در طلا

Gold Bar 780x438 2

فهرست مطالب

همانطور که میدانیم طلای داخلی که عمدتاً طلای 18 عیار است به دو عامل وابسته است، انس طلای جهانی و نرخ دلار

وابستگی طلای داخلی بیشتر به دلار وابسته است تا طلای جهانی، چرا؟ زیرا طلای جهانی رشد و ریزش بسیار کمتری تا دلار در داخل ایران دارد.

اما نباید از تحلیل طلای جهانی نیز غافل شد. ما در این مقاله ابتدا آینده پژوهای طلای جهانی را ارائه کرده و سپس به بررسی طلای داخلی می پردازیم

در طلای جهانی با توجه به نوسانات زیاد در بازارها و افزایش تمایلات ریسک، و در بحبوحه‌ی افت رشد جهانی، بسیاری بر این باورند که طلا در سال 2023 صعود خواهد کرد.
بررسی برخی عوامل و رویدادهای جاری در سال 2022، با تاکید بر اینکه در اواخر سال می‌تواند دیدگاه روشن‌تری را ارائه دهد، چشم‌انداز آتی برای طلا را در سال 2023 اینگونه پیش‌بینی می شود که:
دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده روز چهارشنبه گزارش داد که اقتصاد ایالات متحده در سه ماهه سوم بیش از حد انتظار رشد کرده است.
پس از آن، گزارش دوم نشان داد که تولید ناخالص داخلی سه ماهه‌ی سوم ایالات متحده در مقابل انتظارات بازارها برای افزایش 2.7 درصدی، 2.9 درصد افزایش یافت. این گزارش به دنبال دو قرائت منفی به ترتیب 1.6-٪ و 0.6-٪ در سه ماهه‌ی اول و دوم است.
گزارش دوم عمدتاً اصلاحات صعودی در هزینه‌های مصرف‌کننده و سرمایه‌گذاری ثابت غیرمسکونی را منعکس می‌کرد که تا حدی با اصلاح نزولی در سرمایه‌گذاری موجودی خصوصی جبران شد؛ این گزارش‌ها حاکی از آن است که واردات که در محاسبه‌ی تولید ناخالص داخلی کسر می‌شود، بیش از برآورد قبلی کاهش یافته است.
در چشم‌انداز محیطی که رشد جهانی به پایین‌ترین حد خود می‌رسد، نوسانات نرخ به سمت اوج می‌رود و تمایلات ریسک افزایش می‌یابد، احتمالاً دلار در سال 2023 تضعیف خواهد شد؛ بدیهی است که دلار ضعیف‌تر باید برای طلا مثبت باشد.

تضعیف دلار
اگرچه برخی کاهش فشارهای تورمی در ایالات متحده، سرعت افزایش نرخ توسط فدرال رزرو را زیر سوال برده است، اظهارات اخیر مقامات فدرال رزرو، تشدید بیشتر را تایید می‌کنند. اکثر تحلیلگران بر این باورند که انقباضات فدرال رزرو می‌تواند در حکم یک حرکت منفی مهم حداقل در سه ماهه اول سال 23، برای طلا باقی بماند.
از سوی دیگر، انتظار می‌رود که چشم‌انداز تقاضای فیزیکی اساسی برای شمش و سکه طلا، به دلیل نگرانی‌های جاری تورم و ریسک‌های ژئوپلیتیکی و بازارهای مالی، قوی باقی بماند. تقاضای جواهرات نیز باید ثابت باشد. علاوه بر آن، پس از افزایش شدید تقاضای بانک مرکزی برای طلا در سه ماهه‌ی سوم 22، چشم‌انداز تقاضای بخش رسمی برای طلا نیز ممکن است در سال 2023 انعطاف پذیر باشد.
با در نظر گرفتن همه‌ی فاکتورها، انتظار می‌رود که طلا در اوایل سال 2023 در حالت دفاعی باقی بماند و سپس با سپری‌شدن بخش بیشتری از سال، احتمال صعود افزایش یابد.

پس انتظار ها در انتهای سال میلادی با توجه به تقاضای پیش آمده صعودی خواهد بود

حال به بررسی عوامل داخلی می پردازیم

همانطور که در مقاله قبلی طلای 18 عیار به آن اشاره شد طلا در یک کانال صعودی است و در صورت شکست خط مقاومت خود به روندش ادامه خواهد داد و دقیقا مطابق با تحلیل ادامه داد، خط را شکست و در کانال صعودی قرار دارد.

آیا این صعود ادامه خواهد داشت؟ تا کجا؟

قبل از اینکه بخواهیم ادامه تحلیل خود را قرار دهیم، نکته ای حائز اهمیت است، اینکه خرید طلا صرفاً خرید فیزیکی آن نیست و نکته بعدی خرید با سرمایه بالا نیست.

گاهی می توان با درآمد کم یک جریان نقدینگی ایجاد کرد چه بهتر که این جریان نقدینگی طلا باشد. می توان با سرمایه کم شروع کرد، چطور؟ ما در وبینار ابزارهای نوین معامله گری تمام این نکات را بازگو کرده ایم. برای ثبت نام می توانید به آدرس https://eseminar.tv/wb85731 وارد شده و ثبت نام خود را تکمیل نمایید.

همچنین لازم به توضیح است عزیزانی که از این طریق ثبت نام می نمایند با کد تخفیف 20Off میتوانند 20 درصد تخفیف نیز بهر مند شوند.

در این باره بیشتر بخوانید

مقالات اخیر

درخواست تماس