تحلیل طلای 18 عیار در هفته ای که گذشت

Buy gold coins

فهرست مطالب

در شرایطی که بازار دلار در رکود است، انس طلا صعودی شده و طلای آبشده، در میدان رقابت بازدهی بازار ارز و طلا یکه تازی می کند.
طلای 18 عیار با راندمان بیش از 2درصدی خود به لطف طلای جهانی هفته خوبی را سپری کرد.

قیمت دلار در آخرین روز دو هفته متوالی در یک محدوده ایستاد و بازدهی دلار را در این هفته صفر بود، از نظر فنی در حال حاضر دلار تهران روی حمایت خط تنکانسن قرار گرفته و در صورتی که این حمایت را نیز بشکند کار افزایشی‌های بازار سخت خواهد شد.

اونس به داد طلا و سکه رسید، تحلیلگران پیش بینی می‌کنند احتمالاً فدرال رزرو سیاست‌های انقباضی را تشدید نکند و وضعیت اونس جهانی طلا در سایه جنگ بهتر شد.

همین مسئله شرایط را برای خریداران انس جهانی طلا بهتر کرد و اونس طلا در این هفته بالای کانال ۲۰۰۰ دلاری معامله شد. در سایه افزایش قیمت انس، سکه امامی و طلای آب شده افزایش یافتند، ولی رشد طلای آب‌شده بیشتر از سکه امامی بود که دلیل آن وجود حباب در معاملات سکه هست. بازدهی طلای آب‌شده به 2.12 درصد در هفته جاری رسید ولی دارندگان سکه تنها رشد ۰.۸۶ درصدی را ثبت کردند.

اگرچه رشد سکه در این هفته از طلای آب شده کمتر بود ولی حباب سکه تعدیل شده، حباب سکه امامی در این هفته یک رکورد شکست و کمترین حباب را در بازه شش ماهه در روز سه‌شنبه ثبت کرد.میانگین هفتگی حباب سکه نیز در محدوده ۱۷.۱۹ درصد قرار گرفت که نشان دهنده رکود و نبود هیجان در این بازار است.

در حال حاضر هر مثقال طلای آب شده ۱۰ میلیون و ۷۱۱ هزار تومان است و مقاومت مهم محدوده ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی را شکسته است.طلا بالای مقاومت ابر ایچی کومو قرار دارد .

از نظر تکنیکال نیز مهمترین مقاومت سکه امامی محدوده ۲۹ میلیون و پانصد هزار تومان است، تحلیلگران معتقد هستند در روزهای رکودی دلار، همه‌چیز برای بازار طلای داخل به انس جهانی بستگی دارد.

اما امروز در حالی که سرمایه‌گذاران در انتظار تورم کلیدی برای ارزیابی این هستند که آیا کاهش نرخ بهره در ایالات‌متحده زودتر از انتظار، انجام می‌شود یا خیر، قیمت طلا در بازه محدودی تثبیت شد و نزدیک به بالاترین حد در هفت ماه اخیر قرار گرفت.

جیم ویکوف، تحلیلگر ارشد کیتکو متالز گفت: چشم‌انداز کوتاه‌مدت طلا همچنان صعودی است زیرا شاخص دلار در روند نزولی قرار دارد و امیدوار است فدرال رزرو نرخ‌های بهره را افزایش ندهد و حتی ممکن است تا بهار آنها را کاهش دهد.

ویکوف افزود: اگر اعداد تولید ناخالص داخلی ایالات‌متحده و شاخص‌های تورم قوی‌تر از حد انتظار باشد، شور و شوق معامله‌گران نسبت به طلا را کاهش می‌دهد.

ایپ جان رانگ استراتژیست بازار IG گفت: به نظر می‌رسد قیمت‌ها امروز و قبل از داده‌های مخارج مصرف شخصی ایالات‌متحده اندکی تامل داشته باشند.

مقامات فدرال رزرو در این هفته احتمال کاهش نرخ بهره را در ماه‌های آینده اعلام کردند و انتظار داشتند که رشد نرخ بهره و تورم همچنان کاهش یابد و بازده اوراق ۱۰ ساله خزانه‌داری را به پایین‌ترین حد در دو ماه و نیم گذشته یعنی ۴.۲۲۱ رساند. نرخ‌های بهره پایین‌تر، هزینه فرصت نگهداری شمش‌های بدون بهره را کاهش می‌دهد.

شاخص دلار به پایین‌ترین حد سه ماه اخیر رسید و قرار بود در نوامبر بدترین عملکرد ماهانه خود را در یک سال گذشته ثبت کند و قیمت طلا را برای دیگر دارندگان ارز کاهش داد.

بر اساس گزارش رویترز، تمرکز سرمایه‌گذاران همچنین بر نظرات جروم پاول، رئیس فدرال رزرو که قرار است روز جمعه سخنرانی کند، خواهد بود.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، بهای هر اونس نقره با ۰.۱ درصد کاهش به ۲۴.۹۸ دلار رسید. پلاتین با ۰.۲ درصد افزایش به ۹۳۳.۵۲ دلار رسید. پالادیوم در ۱۰۲۷ دلار و ۴۵ سنت در هر اونس ثابت بود.

تحلیلگران عقیده دارند امید به آسان شدن سیاست‌های پولی بانک مرکزی آمریکا و کاهش نرخ بهره تا پایان سه ماهه اول سال آینده میلادی و تاثیر آن بر ضعف دلار، قیمت طلا را در کوتاه مدت در همین محدوده خوشبینانه نگه می‌دارد.

تحلیل‌گران فنی معتقدند سرنوشت قیمت دلار در دستان قیمت اونس طلا است. اگر قیمت اونس طلا در معاملات انتهای هفته از سطوح کنونی عقب بنشیند دلار می‌تواند افزایش پیدا کند. در غیر این صورت بازار ارز همچنان در بازه مشخص خود رنج خواهد زد.

به عقیده معامله‌گران نوسان‌گیران با رشد اونس، دلار هرات را فروخته و در بازار طلای جهانی دست به خرید زدند. قیمت انس طلای جهانی در روز چهارشنبه با افزایش تا 2048 دلار بالا رفت و به واسطه آن طلای آب‌شده و سکه امامی بر خلاف دلار رشد داشتند.

این معامله‌گران با استناد به قیمت دلار سلیمانیه که در معاملات چهارشنبه دچار شکاف بیش از 400 تومانی با دلار هرات شد می‌گفتند در هرات آربیتراژ اونس و دلار شده است. با اینکه قیمت دلار هرات در معاملات چهارشنبه به کانال 49 هزار تومان رفت اما قیمت دلار سلیمانیه حتی نتوانست زیر 50 هزار و 300 تومان تثبیت بدهد و در پشت خط با افزایش به بالای 50 هزار و 540 تومان بالا رفت.

تحلیل‌گران فنی معتقدند سرنوشت قیمت دلار در دستان قیمت انس طلا است. اگر قیمت انس طلا در معاملات انتهای هفته از سطوح کنونی عقب بنشیند دلار می‌تواند افزایش پیدا کند اما در غیر این صورت انس می‌تواند با افزایش به سمت قله تاریخی خود حرکت کند. همچنین مقاومت 50 هزار و 600 تومان در بازار سلیمانیه مهم است اگر قیمت دلار امروز از این سطح عبور کند می‌تواند قیمت دلار هرات را به سمت مقاومت سوق دهد.

 

ونهایتا راندمان طلای 18 عیار را اگر بخواهیم قبل ز تحلیل تکنیکال ارزیابی کنیم:

همانطور که مشخص است طلای همیشه ر بلند مدت صعودی بوده است

اما از نظر تکنیکال شاید مهم ترین مقاومت طلای 18 عیار خط ترسیمی زیر یعنی 2 میلیون و 540 هزار تومان باشد.

در این باره بیشتر بخوانید

مقالات اخیر

درخواست تماس