طلای 18 عیار

فهرست مطالب

طلای داخلی که به سه عامل وابسته است (قیمت انس- قیمت دلار و عرضه وتقاضا). طی این روزها بخاطر رشد خوب طلای جهانی ما شاهد تحرکاتی در طلای داخلی نیز بوده ایم.

در ابتدا اطلاعاتی از انس جهانی خواهیم داشت.

اخبار و گزارشی از انس جهانی

در حال حاضر اونس طلا در بازار جهانی ۲ هزار و ۶۲ دلار قیمت دارد و این عدد تقریبا ۲۲ دلار بالاتر از قیمت طلا در یک هفته گذشته است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که اونس طلا در طول یک ماه گذشته ۵۹ دلار گران شده است. این یعنی تنها در یک ماه رشد ۲.۹ درصدی داشته است.

همچنین عملکرد اونس طلا در طول یک سال گذشته حاکی از آن است که طلا ۲۶۳ دلار گران شده است که این عدد، رشد ۱۴.۶ درصدی را نشان می‌دهد.

بنا به این گزارش، برخی از تحلیلگران عقیده دارند قیمت طلا احتمالا تا ۲۰۸۰ دلار جهش پیدا می‌کند.

شاخص دلار هم ۰.۱ درصد پایین آمده و خرید طلا را برای دارندگان سایر ارزهای دنیا ارزان‌تر کرده است.

تنش‌ها در خاورمیانه ادامه دارد که تقاضا برای طلا را به عنوان یک پشتوانه ایمن افزایش می‌دهد.

قیمت طلا در معاملات آسیایی روز چهارشنبه در محدوده‌ی محدودی باقی ماند. هر اونس طلا به 2064.84 دلار رسید، در حالی که قیمت طلای منقضی‌شده در فوریه با 0.3 درصد افزایش، به 2075.85 دلار در هر اونس رسید.

فلز زرد در جلسات اخیر از سطوح کلیدی عبور کرد و هم‌اکنون در سطحی کمتر از 100 دلار و در زیر بالاترین رکورد ابتدای ماه معامله می‌شود. گفتنی است افزایش اخیر طلا در سایه‌ی سیگنال فدرال رزرو و همراه با افزایش نرخ‌های بهره انجام شد و نرخ‌های وام را در سال 2024 کاهش خواهد داد.

پیش از این، افزایش خوش‌بینی‌ها نسبت به کاهش زودهنگام نرخ بهره توسط فدرال رزرو منجر به افت شدید قیمت‌ها در ماه دسامبر شد؛ با این حال، با وجود داده‌های اخیر که نشان می‌دهد تورم در ایالات متحده کاهش یافته است، بازارها شرط می‌بندند که فدرال رزرو تا مارس 2024 نرخ‌های بهره را کاهش خواهد داد.

کاهش نرخ بهره در سال 2023، موضوعی که طلا را منتفع کرد
با نگاهی به نوسانات طلا طی سال 2023، می‌توان مشاهده کرد که رشد قیمت طلا در ماه دسامبر باعث شد تا این فلز زرد در سال 2023 شاهد رشدی بین 12 تا 14 درصد باشد.

البته با توجه به بالاماندن نرخ بهره‌ی آمریکا، فلز زرد همچنان از دارایی‌های ریسک‌محور، به ویژه سهام عقب مانده است. در عوض، S&P 500 قرار بود در سال 2023 حدود 24 درصد افزایش یابد.

 

با این حال، فلز زرد در سال 2024، به ویژه با کاهش نرخ بهره‌ی ایالات متحده و بدترشدن شرایط اقتصاد جهانی، سود بیشتری خواهد برد. اما نمی‌توان این موضوع را نادیده گرفت که در حالی که اکثر بخش‌های جهان از جمله منطقه یورو و چین با کندی مداوم رشد دست و پنجه نرم می‌کنند، اقتصاد ایالات متحده تا حدودی انعطاف‌پذیر باقی مانده است.

به طور گسترده انتظار می‌رود که فدرال رزرو در سال 2024، بین 3 تا 5 بار نرخ بهره را کاهش دهد و بازارها نیز شرط‌بندی می‌کنند که اولین کاهش نرخ بهره ممکن است در مارس 2024 انجام شود.

از آنجا که نرخ‌های بهره‌ی بالا هزینه‌ی فرصت سرمایه‌گذاری در طلا را بالا می‌برد، این روند هر گونه سود عمده در فلز زرد را در بیشتر سال 2023 محدود کرد.

از سوی دیگر، افزایش میزان تقاضا برای پناهگاه امن در سایه‌ی نشانه‌هایی از تشدید بالقوه در بحران اسرائیل و حماس، می‌تواند به طور بالقوه تقاضای پناهگاه امن برای فلز زرد تقویت کند.

و اما از آنجا که تضعیف دلار باعث افزایش بیشتر قیمت‌های کالاها شد، در میان فلزات صنعتی قیمت مس در روز چهارشنبه افزایش یافت و سودهای اخیر خود را امتداد داد. معاملات آتی مس در ماه مارس با 0.5 درصد افزایش به 3.9223 دلار در هر پوند رسید. البته قیمت مس در اوایل سال جاری به 3.5195 دلار در هر پوند کاهش یافت.

با وجود یک بازگشت قوی در دسامبر، رشد ملایم حدود 3 درصدی در سال 2023 برای مس مورد انتظار است و از طرفی، نگرانی‌ها در مورد کندی اقتصادی در چین واردکننده‌ی اصلی نیز قیمت‌ها را تحت تأثیر قرار داد.

اما فلز قرمز به طور بالقوه برای بازگشت قوی در سال 2024 آماده است. انتظار می‌رود افزایش تقاضا برای وسایل نقلیه الکتریکی، همراه با فشار جهانی به سمت انرژی سبز، مصرف فلز قرمز را که یک جزء کلیدی در فناوری باتری و الکتریکی است، افزایش دهد. به علاوه، انتظار می‌رود که با بسته‌شدن معادن عمده در پرو و پاناما، ذخایر کاهش یابد.

اخبار طلای داخلی

وزیر اقتصاد گفت: برای استفاده از طلا جهت سرمایه‌گذاری فقط به یک آیین نامه نیاز داشتیم که چند ماهی معطل بود که بانک مرکزی اعلام کرد آیین نامه مذکور تصویب شده است.

«سید احسان خاندوزی» در سومین نشست کارآفرینان ایران در سال ۱۴۰۲ که با موضوع جلسه پیگیری و حذف موانع سرمایه گذاری و تولید برگزار شد، اظهار داشت: در سخت‌ترین شرایطی که عده‌ای فکر می‌کردند که بعد از یک یا دو سه سال می‌توانند کشور را از پای در بیاورند، امسال برای سومین سال شاهد این هستیم که اقتصاد کشور نرخ رشد نسبتاً خوبی را تجربه خواهد کرد.

وی بیان کرد: در دولت و وزارت اقتصاد تلاش می‌کنیم تا از فشارهایی که در داخل و دستگاه‌های اجرایی و رویه‌های خسته کننده و آزار دهنده و ایجاد دافعه کننده و فاسد و ناسالمی که وجود دارد تا حد ممکن بکاهیم، زیرا این فشارها از یک طرف فقط منجر به افزایش هزینه‌های تولید و هزینه‌های مبادلاتی می‌شود و از سوی دیگر قدرت رقابت تولیدکنندگان را در برابر رقبایتان کاهش می‌دهد.

خاندوزی افزود: اقتصاد ایران همواره به عنوان یک اقتصاد نفتی به صادرکنندگان و تولیدکنندگان کشور گفته است که من به شما نیاز ندارم و خودم نفت تولید و کشور را اداره می‌کنم، اما امروز باید یاد بگیرد اگر نگذاشتند نفت تولید کند، باید پای صادرکنندگان خود بایستد و با همین تولیدکنندگان و صادرکنندگان به حیات خود ادامه دهد.

 

تحلیل تکنیکال طلای 18 عیار

طلا بین دو محدوده ترسیمی در حال نوسان است، اگر خط بالایی خود را بشکند می توانیم بگوییم یک مثلث صعودی شکل گرفته بوده که پس از شکست خط می تواند پامپ خوبی را تجربه کند. البته می توان این رشد را از بعد عید تجربه کرد.

 

در این باره بیشتر بخوانید

مقالات اخیر

طلای 18 عیار

طلای داخلی که به سه عامل وابسته است (قیمت انس- قیمت دلار و عرضه وتقاضا). طی این روزها بخاطر رشد خوب طلای جهانی ما شاهد

مشاهده مطلب

درخواست تماس