تحلیل طلای جهانی

فهرست مطالب

در این مقاله به بررسی عملکرد طلای جهانی در هفته‌ای که گذشت و تحلیلی در هفته آینده خواهیم داشت


این هفته طلا با رشد 21 دلاری و از نظر درصدی 1.08% همراه بود ، می‌خواهیم بررسی کنیم از نظر فاندامنتالی و خبری چه اتفاقاتی در هفته‌ای که گذشت رخ داده است.
قیمت پس از یک هفته تحولات قابل توجهی که بر احساسات سرمایه گذاران تأثیر گذاشت، روز چهارشنبه، 22 نوامبر، پس از انتشار ارقام تورم اکتبر، بازارها با احتمال بیش از یک چهارم کاهش نرخ بهره تا مارس 2024 قیمت گذاری کردند. به‌علاوه، داده‌های مثبت از ایالات متحده در مورد رشد شغل و احساسات مصرف‌کننده، دلار آمریکا را تقویت کرد، که به طور کلی به سمت قیمت طلا حرکت می‌کند.

صورتجلسه کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) که در روز سه‌شنبه، 21 نوامبر منتشر شد، نشان داد که ترجیح می‌دهد نرخ بهره را برای مدت طولانی‌تری برای کاهش تورم بالا نگه دارد. این دیدگاه تندبینانه فدرال رزرو باعث ایجاد اختلاف با انتظارات بازار برای کاهش نرخ شد و معامله گران در بازار XAU/USD را مردد کرد.

ادامه سرمایه گذاری سنگین بانک های مرکزی در طلا نقش آن را به عنوان یک دارایی ذخیره قابل اعتماد و یک سرمایه گذاری امن در زمان عدم اطمینان اقتصادی نشان می دهد. عملکرد طلا اغلب همبستگی معکوس با ارزش دلار آمریکا و حرکات بازار سهام دارد و به عنوان محافظ در برابر تورم عمل می کند.

در میان این عوامل مختلف، کامکس گلد در ساعات معاملات امروز آسیا راکد ماند. سرمایه گذاران در حال بررسی تعامل پیچیده بین شاخص های اقتصاد کلان و سیاست های بانک مرکزی برای ارزیابی مسیر آینده قیمت فلزات گرانبها هستند.
هر اونس طلا پیش از تعطیلی بازار به ۲۰۰۲ دلار و ۷۰ سنت رسید و تا این هفته بیش از یک درصد افزایش یافته است و طلای آمریکا نیز به ۲۰۰۳ دلار و ۷۰ سنت رسید.
فیلیپ استریبل، استراتژیست ارشد بازار در این باره گفت: شاخص دلار به دلیل داده‌های ضعیف‌تر نزول داشته است و این می‌تواند باد موافق برای طلا در سال ۲۰۲۴ باشد.
شاخص دلار ۰.۴ درصد سقوط کرد و در مسیر دومین افت هفتگی قرار گرفت زیرا فدرال رزرو می‌تواند تا ماه می سال آینده کاهش نرخ بهره را آغاز کند.

بانک آلمانی کومرتس‌بانک در یادداشتی عنوان کرد: «در هر حال، آخرین داده‌های اقتصادی نسبتاً ناامیدکننده بوده است.» کومرتس‌بانک انتظار دارد اولین کاهش نرخ بهره در اواسط سال آینده اجرا شود، بنابراین تنها در این صورت است که قیمت طلا به طور دائمی به بالای ۲۰۰۰ دلار خواهد رسید.
معامله‌گران به طور گسترده‌ای انتظار دارند که فدرال رزرو در ماه دسامبر نرخ‌های بهره را بدون تغییر باقی بگذارد، در حالی که بر اساس ابزار FedWatch، قیمت‌ها در اوایل ماه می به احتمال ۶۴ درصد کاهش می‌یابد.

بارت ملک، رئیس استراتژی های کالا در TD Securities گفت که ما در کوتاه‌مدت سال آینده هیچ حرکت قابل‌توجهی بالاتر یا پایین‌تر نمی‌بینیم و مطمئن‌تر می‌شود که بانک مرکزی ایالات‌متحده مایل است نرخ‌های بهره را کاهش دهد و احتمالاً قبل از رسیدن به هدف تورم ۲ درصدی، نرخ‌های بهره را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. نرخ‌های بهره پایین، هزینه فرصت نگهداری طلای بدون بهره را کاهش می‌دهد.

طبق گزارش رویترز، در بازار سایر فلزات ارزشمند، بهای هر اونس نقره با ۲.۷ درصد افزایش به ۲۴.۳ دلار به بالاترین سطح در ۱۲ هفته گذشته رسید. پلاتین ۱.۶ درصد افزایش یافت و به ۹۳۰ دلار و ۶۱ سنت رسید و پالادیوم با ۲.۲ درصد افزایش به ۱۰۶۸ دلار و ۸۳ سنت در هر اونس رسید که هر دو به دومین افزایش هفتگی خود می‌رسند.
در هفته پیش رو نیز چند شاخص اقتصادی مهم در ایالت متحده اعلام می گردد که می تواند به تصمیم گیری بانک مرکزی امریکا کمک کند. شاخص نرخ بیکار از جمله این اخبار خواهد بود.
قیمت طلا در تلاش است تا از داده های PMI مختلط ایالات متحده در معاملات جمعه سیاه آمریکا سرمایه گذاری کند. علیرغم بهبود بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده، به طور کلی ضعیف تر شدن شاخص دلار آمریکا همچنان به تقویت احساسات پیرامون قیمت طلا ادامه می دهد.


اما می خواهیم از منظر تکنیکالی به طلای جهانی نگاهی داشته باشیم

همانطور که مشاهده میکنید طلا به یک مقاومت مهم رسیده است، مقاومت حدود 2009 دلاری، در این جا دو سناریو مطرح می شود یکی عدم شکست این مقاومت و شکل گیری دو قلو سقف یا حتی برگشت دوباره به این مقاومت در آینده و تشکیل سه قلو سقف یا اینکه در سناریو بعدی شکست این خط و عبور از مقاومت 2009 دلاری است که در این صورت می توانیم انتظار یک روند صعودی دوباره و تارگت های بالاتری را از طلا داشته باشیم، هر دو سناریو به عملکرد شاخص دلار وابسته است و شاخص های اقتصادی اعلامی، در صورتی که این اخبار به نفع طلا اعلام شود می توانیم انتظار رشد را از طلا داشته باشیم.

اما از منظر تکنیکالی دیگر و از نظر تعداد خریداران و فروشندگان (آ«»هایی که پوزیشن خرید یا فروش دارند) افراد خریدار بیشتر است.

در این باره بیشتر بخوانید

مقالات اخیر

درخواست تماس