تحلیلی بر انس جهانی

فهرست مطالب

در این هفته انس جهانی با 69 دلار و 83 سنت رشد و 3.49% رشدی بسیار خوب را تجربه کرد، رشدی که عمده دلیل آن صحبت های پاول بود مبنی بر کاهش نرخ بهره اظهارات جروم پاول رئیس فدرال رزرو آمریکا قیمت طلا را به یک رکورد جدید رساند. برخی تحلیلگران عقیده دارند قیمت طلا تا پایان سال جاری میلادی رو به افزایش خواهد بود و یک رکورد جدید دیگر ثبت می‌کند.
امید به آسان شدن سیاست‌های پولی بانک مرکزی آمریکا و کاهش نرخ بهره تا پایان سه ماهه اول سال آینده میلادی و تاثیر آن بر ضعف دلار، قیمت طلا را در کوتاه مدت خوشبینانه نگه می‌دارد.
جروم پاول رئیس فدرال رزرو آمریکا تا حدی تاجران را نسبت به توقف روند افزایش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا و کاهش احتمالی آن از ماه مارس مطمئن کرد و قیمت طلا را به یک رکورد جدید رساند.
قیمت هر اونس طلا امروز در لحظه تنظیم این گزارش با 28 دلار افزایش به 2072 دلار رسید.

اما پاول تاکید کرد فدرال رزرو هنوز تصمیمی برای پایین آوردن نرخ بهره نگرفته است. بازارها انتظار دارند کاهش نرخ بهره از ماه مارس آغاز شود و تا پایان سال آینده میلادی به زیر 4 درصد برسد.
پایین آمدن نرخ بهره هزینه نگهداری طلا به عنوان یک سرمایه غیر سودده را کاهش داده و تمایل برای خرید آن را بالا می‌برد.
به دنبال بالا رفتن تمایل برای طلا، سود اوراق قرضه 10 ساله خزانه‌داری آمریکا به پایین‌ترین سطح طی 12 هفته گذشته رسیده و شاخص دلار هم 0.3 درصد کاهش یافته است.
برخی تحلیلگران عقیده دارند قیمت طلا تا پایان سال جاری میلادی رو به افزایش خواهد بود و یک رکورد جدید ثبت می‌کند.
میان سایر فلزات گرانبها قیمت نقره با 0.77 درصد افزایش به 25 دلار و 86 سنت رسید. پلاتین هم با یک افزایش 0.82 درصدی، 937 دلار و 15 سنت معامله می‌شود.
بررسی‌ها نشان می‌دهد که تنها در طول یک هفته گذشته اونس جهانی طلا، رشد ۶۹ دلاری را تجربه کرده است. این تغییر قیمت‌ها در طول یک ماه گذشته در حد ۸۶ دلار بوده است.

قیمت طلا در روز جمعه نزدیک به بالاترین حد هفت ماهه خود ثابت ماند و رشد اخیر خود را در بحبوحه پیش‌بینی نشانه‌های بیشتر درباره نرخ‌های بهره آمریکا از سوی جروم پاول، رئیس فدرال رزرو در اواخر روز متوقف کرد.

مجموعه‌ای از شاخص مدیران خرید متوسط (PMI) از سراسر آسیا نیز تقاضای پناهگاه امن برای فلز زرد را تا حد زیادی بالا نگه داشته است، در میان نگرانی‌های فزاینده در مورد رکود اقتصادی در حال وقوع.
طلا در ماه نوامبر با رشد قابل توجهی روبرو بود، زیرا بازارها متقاعد شدند که فدرال رزرو دیگر نرخ های بهره را افزایش نخواهد داد و کاهش نرخ بهره را در سال 2024 آغاز خواهد کرد. اما زمان بندی کاهش بالقوه نرخ بهره همچنان نقطه کلیدی عدم اطمینان برای بازارها بود.
پاول قرار است در روز جمعه در دو رویداد جداگانه سخنرانی کند. در حالی که رئیس فدرال رزرو تا حد زیادی موضع خود را مبنی بر اینکه نرخ‌ها برای مدت طولانی‌تری بالاتر باقی می‌مانند حفظ کرده است، بازارها به دنبال هرگونه تغییر در موضع او پس از سرنخ‌هایی از سوی تعدادی از مقامات فدرال رزرو در اوایل این هفته بودند.
آنها همچنین اذعان کردند که تورم ایالات متحده در ماه های اخیر به میزان قابل توجهی کاهش یافته است و کاهش بیشتر تورم احتمالاً باعث کاهش زودهنگام نرخ بهره توسط بانک مرکزی خواهد شد.
اما در حالی که تورم ایالات متحده در ماه‌های اخیر کاهش یافته است، همچنان بسیار بالاتر از هدف سالانه ۲ درصدی فدرال رزرو باقی مانده است. این در داده‌های شاخص قیمت PCE که در روز پنجشنبه منتشر شد، مشاهده شد که تا حدی به افزایش ارزش دلار کمک کرد.
یک نظرسنجی خصوصی در روز جمعه نشان داد که بخش تولید چین به طور غیرمنتظره ای در ماه نوامبر رشد کرد. اما این قرائت با نظرسنجی دولتی در اوایل این هفته که نشان می‌داد این بخش همچنان در حال انقباض است، در تضاد است. این قرائت‌ها نشانه‌های متفاوتی را در مورد بزرگترین واردکننده مس در جهان ارائه کرد که امسال با بهبود اقتصادی ضعیفی دست و پنجه نرم می‌کند.

با این حال، در زمینه عرضه، بسته شدن معادن در پرو و پاناما قرار است بازار مس را در ماه‌های آینده محدود کند.

حال می خواهیم تحلیلی از دیدگاه تکنیکال بر انس جهانی داشته باشیم:

طلای جهانی در حال حاضر با رشد بسیار عالی و قدرت روندی که دارد می توان انتظار شکستن سقف تاریخی آن را در همین هفته داشت، سقف تاریخی طلا 2081 دلار بوده که تقریبا راهی تا رسیدن به آن ندارد. بعد از آن احتمالا یک اصلاحی داشته باشیم و نهایتا ادامه روند رشد طلای جهانی

در این باره بیشتر بخوانید

مقالات اخیر

درخواست تماس