طلای جهانی

فهرست مطالب

قیمت طلا در روز جمعه :

روند صعودی قیمت طلا در روزهای اخیر همچنان ادامه دارد و فلز زرد به بالاترین قیمت تاریخی خود نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود.

طبق اعلام کارشناسان، افت ارزش دلار آمریکا باعث شده فلز زرد هم‌اکنون در نزدیکی بالاترین سطح تاریخی خود معامله شود. دو عامل مهم دیگر در افزایش قیمت طلا، افزایش نگرانی‌ها نسبت به گسترده‌‌تر شدن جنگ اسرائیل و حماس و کاهش نرخ بهره در آمریکا در سال جدیدی میلادی است. فلز زرد روز جمعه با توجه به شرط بندی قوی کاهش نرخ بهره آمریکا در اوایل سال آینده و در شرایطی که جنگ در اوکراین و تنش‌ها در خاورمیانه باعث افزایش تقاضای پناهگاه امن شد، برای بهترین سال خود در سه سال اخیر تعیین شد.

قیمت نفت در روزهای پایانی 2023 تقریباً ثابت مانده است. طلا بهترین عملکرد خود را از 2020 در سال جاری میلادی تجربه کرد و بالاتر از 2000 دلار در هر اونس معامله می‌شود. امید به آسان‌تر شدن سیاست‌های پولی فدرال رزرو آمریکا و پایین آمدن نرخ بهره در اوایل 2024 از قیمت طلا حمایت کرده است. قیمت هر اونس طلا امروز در لحظه تنظیم این گزارش با 10 دلار کاهش نسبت به روز گذشته به 2062 دلار رسید. طلا 13 درصد طی یک سال گذشته افزایش قیمت داشته و بین پایین‌ترین رقم 1800 دلار تا اوج 2135 دلار و 40 سنت در نوسان بوده است.

تحلیلگران عقیده دارند طلا به ساحل آرامش رسیده و پایین آمدن نرخ بهره و به دنبال آن کاهش ارزش دلار شرایط را برای این فلز گرانبها بهتر خواهد کرد. سرمایه‌گذاران طلا انتظار دارند قیمت این فلز گرانبها در سال آینده میلادی رکوردهای جدیدی ثبت کند. تحلیلگران می‌گویند برای اینکه شاهد افزایش بیشتر قیمت طلا باشیم، باید تقاضا از سوی سرمایه‌گذاران افزایش یابد و این نیازمند اطلاعات اقتصادی ضعیف‌تر آمریکا و کاهش تورم است که رویکرد فدرال رزرو را آسان‌تر کند.

شاخص دلار 2 درصد در 2023 پایین آمده و سود اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری آمریکا هم به پایین‌ترین سطح از ماه ژوئیه رسیده است. پایین آمدن ارزش دلار خرید طلا را برای دارندگان سایر ارزهای دنیا ارزان‌تر کرده و تمایل برای آن را بالاتر می‌برد.

در میان سایر فلزات گرانبها، قیمت نقره با 1.17 درصد کاهش به 24 دلار و 9 سنت رسید و پلاتین با 1.53 درصد کاهش 991 دلار و 90 سنت معامله می‌شود.

داده‌ها نشان داد که واردات خالص طلای چین از طریق هنگ‌کنگ در ماه نوامبر نسبت به ماه قبل حدود ۳۷ درصد افزایش یافته است.

روث کراول – مدیر اجرایی شرکت LMBA – گفته: «سرمایه‌گذاران در سراسر جهان در جریان آشفتگی‌های اقتصادی و ژئوپولیتیک اخیر به طلا روی آورده‌اند که نشانه‌ای واضح‌ از نقش طلا در حفاظت از سرمایه‌ در بحبوحه‌ تنش‌ها است».

کونال شاه، تحلیلگر بازار طلا نیز معتقد است: «اگرها و اماها، جابه‌جایی‌ها و ترکیب‌های زیادی وجود دارد اما واقعیت این است که مهم نیست که چه اتفاقی بیفتد، فدرال رزرو دوباره نرخ‌ بهره را افزایش نخواهد داد، این سناریوی اصلی (برای طلا) است.»

 


طلا برای ورود به سال 2024 با مناظر ثبت شده در بالاترین رکورد
سرمایه‌گذاران طلا پیش‌بینی می‌کنند که قیمت‌های طلا در سال آینده بی‌سابقه باشد، زمانی که انتظار می‌رود عوامل بنیادی کاهش نرخ‌های بهره آمریکا، ادامه ریسک ژئوپلیتیکی و خرید بانک مرکزی از بازار پس از سال ۲۰۲۳ حمایت کند.

طلای نقطه ای در مسیر رشد سالانه 13 درصدی در سال 2023 قرار دارد که بهترین سال آن از سال 2020 است و حدود 2060 دلار در هر اونس معامله می شود.

به دنبال عملکرد شگفت‌آور قوی در سال 2023، شاهد افزایش قیمت‌های بیشتر در سال 2024 هستیم که ناشی از حرکت سه‌گانه در تعقیب صندوق‌های تامینی، ادامه خرید طلای فیزیکی توسط بانک‌های مرکزی با سرعت ثابت و افزایش تقاضا از سوی سرمایه‌گذاران ETF است. اوله هانسن از بانک ساکسو گفت.

در 4 دسامبر، طلا با شرط کاهش سیاست پولی ایالات متحده در اوایل سال 2024 به بالاترین سطح خود یعنی 2135.40 دلار رسید و از رکورد قبلی که در سال 2020 کاهش یافته بود، پیشی گرفت.

این فلز گرانبها در ماه مه امسال و با وقوع بحران بانکی منطقه ای ایالات متحده، تقریباً به قلمروی ناشناخته تبدیل شد. تا ماه اکتبر، نزدیک به 1800 دلار در هر اونس عقب نشینی کرد تا اینکه تقاضای پناهگاه امن ناشی از درگیری اسرائیل و حماس باعث تجمع دیگری شد.

سرمایه گذاران به صندوق محبوب بورس طلای SPDR (NYSE:GLD) بازگشتند که در ماه نوامبر جریان خالص بیش از یک میلیارد دلار را ثبت کرد. [GOL/ETF]

نظرسنجی رویترز در اکتبر پیش‌بینی کرد که قیمت‌ها در سال 2024 به طور میانگین 1986.50 دلار خواهد بود. آنها تا کنون در سال جاری به طور میانگین بالای 1950 دلار بوده‌اند که بالاتر از میانگین سالانه قبلی است. [PREC/POLL]

جی پی مورگان در اواسط سال 2024 شاهد افزایش قیمت طلا است و در کاهش نرخ بهره به اوج 2300 دلاری می رسد. UBS پیش‌بینی می‌کند در صورت تحقق کاهش‌ها، رکورد ۲۱۵۰ دلار تا پایان سال ۲۰۲۴ به ثبت برسد.

شورای جهانی طلا در چشم انداز سال 2024 خود پیش بینی کرد که کاهش حدود 40 تا 50 واحد پایه در بازدهی سررسید طولانی تر، پس از 75 تا 100 واحد کاهش نرخ، می تواند منجر به افزایش 4 درصدی طلا شود. [ایالات متحده/]

خطرات تورمی

تحلیلگران پیش بینی کردند که درگیری در خاورمیانه، عدم اطمینان ناشی از انتخابات در اقتصادهای بزرگ و خریدهای بانک مرکزی به رهبری چین نیز جذابیت شمش های امن را در سال آینده افزایش خواهد داد.

اما، هان تان، تحلیلگر ارشد بازار در Exinity، گفت: «اگر تورم دوباره فدرال رزرو را مجبور به کنار گذاشتن برنامه های خود برای تغییر سیاست در سال 2024 کند، ممکن است طلا مجبور شود برخی از سودهای امسال را کاهش دهد.

سرد شدن تورم سریعتر از نرخ های ترمیم فدرال رزرو نیز ممکن است اقتصاد را کند کند و خرید خرده فروشی را کاهش دهد.

Heraeus Metals انتظار دارد امسال تقاضای جواهرات طلا در چین پرمصرف بیشتر شود و در سال 2024 از اقدامات محرک حمایت بیشتری ممکن شود. [گل/عج]

در مقابل، به نظر می رسد که نقره در سال 2023 1 درصد کاهش یابد و کمتر از 24 دلار در هر اونس معامله شود. به گفته TD Securities، با بهره مندی از بهبود تقاضای صنعتی، در سال آینده به سمت 26 دلار در هر اونس حرکت خواهد کرد.

هرائوس تخمین می زند که در مسیر کاهش 6 درصدی در سال 2023، پلاتین در محدوده 800 تا 1100 دلار در هر اونس در سال 2024 باقی خواهد ماند.

تاثیر گذار انرژی با کاهش بیش از یک سوم پالادیوم وابسته به اتوکاتالیست در سال جاری نشان داده شد که بدترین عملکرد بازار از سال 2008 تاکنون است.

پالادیوم که در نوامبر – برای اولین بار در پنج سال گذشته – قبل از بهبودی به زیر 1000 دلار در هر اونس رسید، با محبوبیت بیشتر وسایل نقلیه الکتریکی با مازاد عرضه مواجه شد.

بانک آمریکا پیش بینی می کند پالادیوم در سال 2024 به طور متوسط به 750 دلار در هر اونس برسد که در صورت هرگونه کاهش عمده عرضه باشد.

 

تحلیل تکنیکالی انس جهانی طلا

احتمالا ما در اوایل هفته پیش رو شاهد ریزش طلا باشیم اما در ادامه شاید این ریزش متوقف شود.

در حال حاضر:

طلا در منطقه مقاومتید خود با ری اکشن منفی مواجه بوده است که این احتمال را بالا می برد که ما در اوایل هفته شاهد ریزش باشیم.

در این باره بیشتر بخوانید

مقالات اخیر

طلای جهانی

قیمت طلا در روز جمعه : روند صعودی قیمت طلا در روزهای اخیر همچنان ادامه دارد و فلز زرد به بالاترین قیمت تاریخی خود نزدیک

مشاهده مطلب

درخواست تماس