بررسی عملکرد طلا و نقره در سال 2023

فهرست مطالب

در آستانه سال 2024 می توانیم به درستی عملکرد طلا و نقره را در سالی که گذشت بررسی کنیم. در این بررسی میزان رشد نقره و طلا در ابتدا بررسی شده است.

ابتدا نقره:

همانطور که قابل مشاهده است نقره عمیلکردی تقریبا ثابت داشت و علی رغم تمام فراز و نشیب هایش سال را بدون تغییر سپری کرد.

اما برای طلا اتفاق دیگری رقم خورد:

طلا با 13.11% رشد، عملکرد خوبی را از خود به جای گذاشت، رشدی که باعث شد طلا چندین بار سقف تاریخی خود را بشکند ولی نهایتا با ناکامی از سقف تاریخی اش کندل سالانه خود را ببندد، این اتفاق باعث شده تا تحلیل گران طلا بسیار به این فلز گرانبها امیدوار باشند.

حال می خواهیم برای آینده این دو بازار بزرگ بررسی ای داشته باشیم؛

در بحبوحه تضعیف دلار آمریکا و پیش بینی صورتجلسه نشست آتی فدرال رزرو، قیمت طلا و نقره افزایش قابل توجهی داشته است. طلا در COMEX به 1993 دلار در هر اونس افزایش یافت، در حالی که در MCX، قیمت 330 روپیه افزایش یافت و به 61034 روپیه برای هر 10 گرم رسید. نقره نیز افزایش قابل توجهی را تجربه کرد و تقریباً 1 درصد در سطح بین المللی صعود کرد و به 23.82 دلار در هر اونس رسید و به 73200 روپیه در هر کیلوگرم در بازارهای داخلی جهش کرد.

رشد فلزات گرانبها همزمان با دلار آمریکا به پایین ترین سطح بیش از دو ماه اخیر و بازدهی خزانه داری نزدیک به پایین ترین حد دو ماه اخیر در هفته گذشته است. هر اونس طلا نقطه ای بین المللی به 1988.29 دلار افزایش یافت و قیمت معاملات آتی آمریکا با اندکی افزایش به 1990.10 دلار رسید. در همین حال، هر اونس نقره 23.64 دلار قیمت داشت. سایر فلزات گرانبها حرکات متفاوتی را نشان دادند، به طوری که پلاتین در 918.59 دلار در هر اونس ثابت ماند و پالادیوم با کاهش جزئی به 1076.26 دلار در هر اونس رسید.

تحلیلگران بازار سطوح حمایت و مقاومت کلیدی را برای طلا و نقره ارائه کردند زیرا سرمایه گذاران روی دقایق فدرال رزرو برای تغییرات احتمالی در سیاست های نرخ بهره تمرکز می کنند. بر اساس پیش‌بینی‌های FedWatch Tool، بازار بیش از پنجاه درصد احتمال کاهش نرخ در ماه مه را حدس می‌زند.

از قرار معلوم، چرخه‌ی انقباض بی‌سابقه‌ی فدرال رزرو به پایان رسیده است، اما از آنجا که سطح انتظارات بسیار بالاتر از آنچه بانک مرکزی اعلام کرده، باقی مانده است، برخی تحلیلگران بازار خاطرنشان می‌کنند که بازارها همچنان با یک پیش‌بینی احتمالی روبرو هستند.

فدرال رزرو در آخرین نشست سیاست پولی خود در سال 2023، در راستای پیش‌بینی‌های اقتصادی به روز شده‌ی خود، از پتانسیل کاهش سه نرخی در سال آینده‌ خبر داد. در عین حال، مطابق با ابزار CME نظارت بر نرخ فدرال، بازارها نه‌تنها انتظار دارند که بانک مرکزی از اوایل ماه مارس شروع به کاهش نرخ کند، بلکه حدود 200 واحد کاهش را در سال 2024 انتظار دارند.

چشم انداز اقتصادی 2024 از قرار معلوم، چرخه‌ی انقباض بی‌سابقه‌ی فدرال رزرو به پایان رسیده است، اما از آنجا که سطح انتظارات بسیار بالاتر از آنچه بانک مرکزی اعلام کرده، باقی مانده است، برخی تحلیلگران بازار خاطرنشان می‌کنند که بازارها همچنان با یک پیش‌بینی احتمالی روبرو هستند.

اما تاثیر مستقیم فدرال رزرو می تواند روند بازارهای مالی از جمله طلا و نقره را تعیین کند

می خواهیم بررسی داشته باشیم از نقره از نظر تکنیکالی

نقره که در حال حاضر تا سقف تاریخی خود فاصله زیادی دارد آیا می تواند در سال جدی رشد زیادی را تجربه کند؟

در حال حاضر نقره بین دو حمایت و مقاومت ترسیمی بین 22 دلار تا 26 دلار محصور است، احتمالا ما شاهد ریزش کمتر از 22 دلار را در نقره دور از ذهن بدانیم اما این که بتواند سقف اولیه خود را بشکند بسته به تصمیمات فدرال رزرو دارد.

 

اما دیدگاه افراد معتبر درمورد تصمیمات فدرال رزرو را می خواهیم بررسی کنیم:

کالین سیزینسکی، مدیر پورتفولیو و استراتژیست ارشد بازار در سیا ولت منیجمنت با اشاره به احتمال کاهش نرخ بهره در ماه مارس توسط فدرال رزرو، این امر را دلیلی واضح مبنی بر پیش‌رفتن اقتصاد ایالات متحده به سمت رکود دانست که البته بر این امر خاطرنشان کرد که این پیامی نیست که مقامات در صدد باشند اعلام کنند.

گرچه اقتصاددانان و تحلیلگران بازار انتظار دارند در سال آینده، شاهد کاهش تهاجمی از سوی فدرال رزرو باشیم، اما آنها این امر را ناشی از کند شدن رشد اقتصادی می‌دانند که البته با انتظارات بازار مغایرت دارد.

با وجود پیش‌بینی فعالیت اقتصادی پایدار برای سال آینده، انتظار بازارها این است که فدرال رزرو نرخ بهره را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. تحلیلگران بازار در ولز فارگو نیز در چشم‌انداز سال 2024، به این دیدگاه متضاد اشاره کردند.

سمیر سامانا، استراتژیست ارشد بازار جهانی در سخنرانی بانک با هشدار در مورد احتمال وجود فرود سخت، اظهار داشت: «یا این فرود نرم دوباره شتاب خواهد گرفت و ما دوباره با تورم روبرو خواهیم شد، یا این فرود نرم تنها مختص زمان کوتاهی است و رکود اقتصادی گسترده و عمیق‌تر خواهد شد و ما خود را در یک بحران می‌یابیم.»

اما ولز فارگو بر این باور است که فدرال رزرو در سال آینده تنها دو بار نرخ بهره را کاهش دهد. با این حال، تحلیلگران خطرات نزولی را برای چشم‌انداز اقتصادی تصور می‌کنند.

از سوی دیگر، تحلیلگران در تی‌دی سکیوریتیز انتظار دارند که فدرال رزرو در سال آینده با کاهش رشد، نرخ بهره را تا 250 واحد کاهش دهد. آنها همچنین شاهد اولین کاهش نرخ در ماه مه هستند.

تحلیلگران در تحلیل چشم‌انداز سال 2024 خود اظهار داشتند که با وجود اقتصاد کند، فدرال رزرو از اواسط سال 2024 نرخ بهره را 250 واحد کاهش می‌دهد و در نتیجه بازدهی 10 ساله باید به 3.15 درصد کاهش یابد.

در مقابل، تحلیلگران کامرزبنک پیش‌بینی می‌کنند که اولین کاهش در ماه می انجام شود و البته بر این باور نیز هستند که فدرال رزرو در سال آینده نرخ بهره را 200 واحد کاهش دهد. این تحلیلگران همچنین یک رکود خفیف در بهار/تابستان 2024 را پیش‌بینی کردند و با اشاره به انتظار کاهش شدیدتر نرخ بهره، به تصویر رشد نه‌چندان مطلوبی در آینده اشاره داشتند. با این حال، تحلیلگران انتظار ندارند که رشد ضعیف‌تر باعث کاهش نرخ بهره شود.

کریستینا هوپر، استراتژیست ارشد سرمایه گذاری در اینوسکو، در مصاحبه با کیتکو نیوز، بر موضوع افزایش شدید نرخ بهره در سال 2023 اشاره کرد که به بانک مرکزی، فضایی برای تسهیل بدون ایجاد هراس در بازارها می‌دهد. وی همچنین شش کاهش 25 واحدی را تنها معادل دو مورد از 75 واحد افزایشی فدرال رزرو نسبت به سال گذشته عنوان کرد.

این استراتژیست در چشم‌انداز سال 2024 با توجه به رشد کند و حرکت تورم به سمت نرخ‌های قابل قبول، به تظاهر تسهیل در اواخر نیمه‌ی اول سال 2024 تأکید کرد که این تسهیل نه‌تنها به بهبود رشد کمک می‌کند، بلکه اقتصاد جهانی را به سمت رشد روند در نیمه‌ی دوم سال 2024 بازمی‌گرداند.

 

اما نکته دیگری که می تواند برای روند طلا موثر باشد، خریدهای چین از طلاست.

داده‌ها نشان داد که واردات خالص طلای چین از طریق هنگ‌کنگ در نوامبر نسبت به ماه قبل حدود ۳۷ درصد افزایش یافته است زیرا بزرگترین مصرف‌کننده جهان برخی از محدودیت‌های واردات این فلز را کاهش داده است تا تقاضای مورد انتظار برای سال نو چینی را برآورده کند.
این داده‌ها نشان می‌دهد که واردات خالص در ماه نوامبر به ۳۶.۸۰۱ تن رسید در حالی که این رقم در اکتبر ۲۶.۷۹۳ تن بود و واردات نوامبر ۱۱۸.۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت.

کل واردات طلا از طریق هنگ کنگ نسبت به ماه گذشته ۳۷ درصد افزایش یافت و به ۴۶.۰۴۹ تن رسید و نسبت به سال گذشته ۱۲۰.۹ درصد افزایش داشت.

طبق گزارش رویترز، چین همچنین ماه گذشته، شاهد صادرات بالاتر طلا به صورت ماهانه از سوییس بود. ارزش ذخایر طلای چین در پایان نوامبر از ۱۴۲.۱۷ میلیارد دلار در پایان اکتبر به ۱۴۵.۷ میلیارد دلار افزایش یافت.

 

در این باره بیشتر بخوانید

مقالات اخیر

درخواست تماس