شناخت مهم‌ترین ریسک‌ها در سرمایه‌گذاری

7452572 2

فهرست مطالب

افراد ‌سرمایه‌گذاری می‌کنند تا بتوانند درآمد بیشتری کسب کنند. اما ‌سرمایه‌گذاری ذاتاً مخاطره‌آمیز است، به این معنی که هرگز نمی‌توان تضمینی برای کسب درآمد از ‌سرمایه‌گذاری خود داشت. به‌طور بالقوه ممکن است همه‌چیز، ازجمله کل مبلغ اولیه خود را از دست بدهید.

همه ‌سرمایه‌گذاری‌ها دارای یک سطح ریسک هستند. اما برخی از آنها ریسک کمتری نسبت به بقیه دارند. به همین دلیل است که انجام تحقیقات قبل از ‌سرمایه‌گذاری بسیار مهم است.

ازآنجایی‌که جهان به‌سرعت به سمت پیشرفت و دیجیتالی‌شدن در حال حرکت است. و راه را برای دسترسی به سرمایه‌گذاری برای همه هموار می‌کند، مهم است که در مورد تمام خطرات سرمایه‌گذاری اطلاعاتی کسب کنیم.

در این متن قصد داریم شمارا با بزرگ‌ترین ریسک‌های دنیای سرمایه‌گذاری و نحوه اجتناب از آنها آشنا کنیم.

لطفاً توجه داشته باشید که ریسک‌های خاص به دارایی انتخابی و نوع ابزار مالی که شخص می‌خواهد در آن سرمایه‌گذاری کند بستگی دارد. سایر ریسک‌های سرمایه‌گذاری مربوط به نرخ ارز، کمبود نقدینگی شرکت، عوامل سیاسی مانند قوانین حمایت گرایی، تمرکز جغرافیایی و غیره است.

درگذشته و به‌طور سنتی، سرمایه‌گذاری شخصی دارایی‌ها و دسترسی به سرمایه‌گذاری امتیازی برای افراد معدودی بود. سرمایه‌گذاران بالقوه نه‌تنها به مقدار زیادی وجوه نیاز داشتند، بلکه به دانش در مورد ‌سرمایه‌گذاری نیز نیاز داشتند.

چیزی که اوضاع راکمی پیچیده‌تر می‌کند این است که دارایی‌هایی با سطوح ریسک پایین‌تر اغلب سود کمتری را برمی‌گردانند. اگر روی یک محصول پرمخاطره ‌سرمایه‌گذاری کنید، درحالی‌که قمار کرده‌اید، می‌توانید درآمد بیشتری از آن کسب کنید. هیچ پاسخ قطعی وجود ندارد و هر ‌سرمایه‌گذاری متفاوت است، اما برخی از آنها ریسک بیشتری نسبت به بقیه دارند.

ریسک در سرمایه گذاری

ریسک در مقابل پاداش

این یک واقعیت است که ‌سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار مانند سهام، اوراق قرضه، ارزها، صندوق‌های ‌سرمایه‌گذاری و غیره تنها فرصت‌هایی را برای سود‌های بالا فراهم نمی‌کند. بلکه ‌سرمایه‌گذاری پول شما همچنین با خطر ازدست‌دادن بخشی از یا در بدترین حالت، تمام سرمایه‌ای است که ‌سرمایه‌گذاری کرده‌اید، همراه است.

این بدان معناست که قبل از شروع سرمایه‌گذاری، آگاهی از ریسک‌ها و پیامدهای آن باید بخشی از “مجموعه ابزاردانش” شما باشد. قبل از هر تصمیم ‌سرمایه‌گذاری باید ریسک‌های احتمالی را به‌خاطر بسپارید. کدام ریسک می‌تواند بر عملکرد ‌سرمایه‌گذاری شما تأثیر منفی بگذارد؟

رفتار شما به‌عنوان یک سرمایه‌گذار

رفتار شما می‌تواند یک خطر آشکار و مهم در سرمایه‌گذاری‌تان باشد. حتی اگر از یک ارائه‌دهنده خدمات مالی؛ مانند یک کارگزار یا یک بانک استفاده می‌کنید، ‌سرمایه‌گذاری پولتان به این معنی است که در درجه اول مسئولیت ‌سرمایه‌گذاری شما بر عهده خودتان است. قبل از سرمایه‌گذاری در یک محصول مالی، باید سنجش‌های لازم را انجام دهید.

عوامل فرهنگی در رفتار ‌سرمایه‌گذاری نقش بسزایی دارند. به‌عنوان‌مثال، اکثریت اروپایی‌ها هنوز وجوه خود را در حساب‌های پس‌انداز «برای زمان‌های سخت پیش رو» نگه می‌دارند، زیرا داشتن پس‌انداز همیشه یک عنصر برجسته در امور مالی شخصی بوده است و تا حدی به دلیل تاریخ پرفرازونشیب اروپا، به کم‌کردن ریسک کمک می‌کند.

تحمل ریسک، اهداف ‌سرمایه‌گذاری و تحمل ضرر و ظرفیت آن، نمایه ریسک شخصی شمارا تشکیل می‌دهد که به شما کمک می‌کند تا رابطه خود را با ریسک و بازده تعریف کنید.

خطرات بررسی دقیق

به‌طور خلاصه، “سنجش” به این معنی است که اگر قصد خرید سهامی را دارید. باید وضعیت مالی، اقتصادی، حقوقی و مالیاتی یک شرکت را به‌دقت تجزیه‌وتحلیل و بررسی کنید. اعمال دقت لازم اساساً برای هر محصول مالی که به‌عنوان ‌سرمایه‌گذاری در نظر می‌گیرید ضروری است. همچنین به این معنی است که شما تمام اطلاعات لازم را به دست می‌آورید و فرصت‌های مربوط به ‌سرمایه‌گذاری خود را در نظر می‌گیرید.

همه ی سرمایه‌گذاری‌ها در مقیاسی از ریسک قرار دارند. سرمایه‌گذاری در چیزی مانند اوراق قرضه دولتی به‌طور قابل‌توجهی کمتر از سرمایه‌گذاری در یک شرکت نوپا بدون سابقه است.

ریسک‌های هزینه ‌سرمایه‌گذاری

‌سرمایه‌گذاری رایگان نیست مؤسسات مالی برای خرید و مدیریت حساب‌های شما، سهام صندوق سرمایه‌گذاری و خدمات مختلف دیگر هزینه‌هایی دریافت می‌کنند. حتی اگر یک محصول مالی عملکرد خوبی داشته باشد، ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا از یک ‌سرمایه‌گذاری سود کسب کنید. به‌خاطر داشته باشید که قبل از دریافت هرگونه درآمدی باید بتوانید تمام هزینه‌ها را پوشش دهید. بنابراین مطمئن شوید که در مورد پیشنهادهای مختلف هزینه زیادی را بر اساس وضعیت شخصی خودپرداخت نمی‌کنید.

ریسک بازار

ترس از نوسانات قیمت ممکن است خطری باشد که بیشتر سرمایه‌گذاران بالقوه را از ‌سرمایه‌گذاری واقعی بازمی‌دارد. قیمت اوراق بهادار، کالاها و سهام صندوق‌های ‌سرمایه‌گذاری همگی تحت‌تأثیر نوسانات قیمتی هستند. این نوسانات به طیف وسیعی از عوامل مانند عرضه و تقاضای محصول مالی، عوامل مؤثر بر شرایط بازار، شرایط بازار سهام و بسیاری موارد دیگر بستگی دارد.

قیمت اوراق بهادار، کالاها و سهام صندوق‌های ‌سرمایه‌گذاری تحت‌تأثیر نوسانات قیمتی است.

“نوسان” درجه ریسک مرتبط با یک ‌سرمایه‌گذاری را نشان می‌دهد. معمولاً هر چه دارایی نوسان بیشتری داشته باشد، ریسک سرمایه‌گذار بیشتر است. از سوی دیگر، اوراق بهادار ناپایدار، مانند دارایی‌های دیجیتال، اغلب با بازدهی بالاتر از حد متوسط همراه هستند.

خطرات توسعه اقتصادی

نوسانات در یک چرخه تجاری نیز بر عملکرد ‌سرمایه‌گذاری‌ها تأثیر می‌گذارد. مشکل اینجاست که برخی از سرمایه‌گذاران این ریسک را نادیده می‌گیرند و در زمان “نادرست” یا در یک چرخه اقتصادی نامطلوب ‌سرمایه‌گذاری می‌کنند. در بدترین سناریو، ریسک‌های اقتصادی ممکن است منجر به ریسک‌های دیگری مانند ریسک‌های پیش‌فرض شرکت‌ها شود.

خطرات ناشی از تغییرات قانون مالیات

درنهایت، عامل تعیین‌کننده در انتخاب یک محصول مالی، درآمدی است که قرار است ایجاد کند. فراموش نکنید که سود ‌سرمایه‌گذاری شما مشمول مالیات خواهد بود. درنتیجه، شما باید همیشه رفتار مالیاتی یک ‌سرمایه‌گذاری را در محاسبات هزینه خود لحاظ کنید. همچنین، اطلاعات خود را در مورد قوانین مالیاتی فعلی بروز نگه‌دارید. تحولات مالیاتی نامطلوب در طول مدت ‌سرمایه‌گذاری ممکن است خطراتی ایجاد کند که بر سود شما تأثیر بگذارد.

ریسک‌های بازار سهام

سقوط بازار سهام چیزی است که شما به‌عنوان یک فرد نمی‌توانید اقدامات احتیاطی در برابر آن انجام دهید. سناریوهای بحران منفی سیاسی، مالی، جهانی یا ملی معمولاً مستقیماً بر بازارهای سهام و به‌ویژه عملکرد شاخص‌ها و صندوق‌های ‌سرمایه‌گذاری به‌صورت سیستماتیک تأثیر می‌گذارد. این بدان معنی است که برخی از پیشرفت‌ها بر عملکرد کل سیستم درگیر تأثیر می‌گذارد.

ریسک‌های روانی بازار نیز ممکن است بر تحولات قیمت در بورس اوراق بهادار تأثیر بگذارد. نظرات و شایعات مربوط به یک شرکت می‌تواند منجر به تغییرات قابل‌توجه قیمت بدون توجه به وضعیت درآمد واقعی یک شرکت شود.

در این باره بیشتر بخوانید

مقالات اخیر

درخواست تماس