تحلیل سکه امامی

فهرست مطالب

سکه امروز تحت تاثیر رشد طلای جهانی مثبت شد

قیمت طلا در اولین روز معاملاتی سال 2024، با افزایش 14 درصدی در سال 2023 آغاز شد. جالب است که علیرغم افزایش بازدهی دلار آمریکا (USD) و بازده اوراق قرضه‌ی خزانه‌داری آمریکا، قیمت طلا در معاملات اولیه‌ی روز سه شنبه، توانست تقاضای جدیدی پیدا کند. طلا برای خلق انگیزه‌ی جدید به داده‌های مشاغل آمریکا نگاه می‌کند


با نگاهی به رویدادهای کلیدی، ریسک‌های ژئوپلیتیکی خاورمیانه، سرمایه‌گذاران را در آستانه‌ی آغاز سال جدید، در حاشیه نگه می‌دارد و احساسات را پیرامون طلای سنتی امن، زیربنایی می‌کند. گفتنی است بازارها همچنان نگران هستند که تعارضات خاورمیانه در کنار درگیری‌های جاری اسرائیل و غزه به یک اختلاف منطقه‌ای گسترده‌تر تبدیل شود و طبیعی است که تقاضا برای پناهگاه‌هایی مانند طلا، دلار آمریکا و غیره بالا می‌رود.

در عین حال، تمرکز سرمایه‌گذاران هم‌اکنون به سمت داده‌های اقتصادی ایالات متحده در این هفته است تا از میزان انتظارات برای کاهش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو ایالات متحده بکاهند و در این بین، بهبود طولانی‌مدت بازده اوراق قرضه‌ی خزانه‌داری ایالات متحده از دلار آمریکا حمایت می‌کند. بازارها با احتمال 72 درصدی کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه مارس را قیمت‌گذاری می‌کنند که البته برای نشست ماه می این احتمال، 84 درصد است.

علاوه بر این، آخرین داده‌های کارخانه از چین، حکایت از یک بهبود شکننده دارد و می‌تواند به طور بالقوه از احیای گسترده‌تر تقاضا در منطقه ممانعت کند. البته این داده‌ها گرچه نه‌تنها طلا را به صورت نوسانی نگه داشت، اما نتوانست احساس ریسک را القا کند. آمار رسمی منتشر شده توسط اداره ملی آمار چین (NBS) روز یکشنبه حاکی از آن بود که فعالیت تولیدی چین در ماه دسامبر برای سومین ماه متوالی کاهش یافت و بیش از حد انتظار ضعیف شد. به علاوه، در روز سه‌شنبه، شاخص PMI تولیدی Caixin چین بهبودی ملایمی را به 50.8 در ماه دسامبر نشان داد.

و اما با نگاهی رو به افق‌های آینده، داده‌های نهایی PMI تولید از اروپا و ایالات متحده در آغاز سال 2024 یک تقویم اقتصادی نسبتاً آرام را رقم می‌زند و همه‌ی چشم‌ها به داده‌های شغلی کلیدی ایالات متحده خواهد بود که قرار است در طول این هفته منتشر شود.

همچنین در چشم‌انداز گزارش‌های کلیدی، داده‌های فرصت‌های شغلی JOLTs در روز چهارشنبه، تغییرات اشتغال ADP و گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی به ترتیب در روزهای پنج‌شنبه و جمعه منتشر می‌شوند. افزون بر آن، صورتجلسه‌ی روز چهارشنبه فدرال رزرو در دسامبر نیز به دقت مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا بینش جدیدی در مورد چشم‌انداز نرخ بهره بانک مرکزی در سال جاری به دست آورد.

تحلیل تکنیکال قیمت طلای جهانی با استفاده از نمودار روزانه
همانطور که در نمودار روزانه مشاهده می‌شود، افزایش مقاومت خط روند که اکنون در 2090 دلار است، همچنان به منزله‌ی یک مرحله‌ی سخت برای شکستن قیمت طلا در روند صعودی، باقی خواهد ماند.

پذیرش بالاتر از دومی به صورت بسته‌شدن روزانه‌ی کندل، مانع 2100 دلاری را به چالش می‌کشد. در صورت تداوم روند صعودی، هدف بعدی خریداران طلا در سقف قیمت تاریخی 2144 دلار پیش‌بینی شده است.

از طرفی، اندیکاتور شاخص قدرت نسبی 14 روزه (RSI) در حالی که بالاتر از خط وسط است، کشش صعودی خود را امتداد داده که بیان می‌کند افزایش بیشتر در پیش است.

با افزودن اعتبار به چشم‌انداز صعودی، میانگین متحرک ساده 100 روزه (100-SMA) در آستانه‌ی کاهش SMA 200 از پایین است و یک تقاطع گاوی قریب‌الوقوع را به تصویر می‌کشد. با این حال، اگر فروشندگان طلا با کنترل خود مقابله کنند، حمایت اولیه در پایین‌ترین سطح روز جمعه 2058 دلار مشاهده می‌شود که رقم گرد 2050 دلاری در زیر آن، قابل بررسی است.

و در نهایت، آخرین خط دفاعی برای خریداران طلا در میانگین متحرک ساده 21 روزه (21-SMA) در 2037 دلار است.

اما در طلای داخلی امروز نائب رییس اتحادیه به دلیل رشد انس جهانی بازار طلا را مثبت دانستند؛ نایب رئیس اول اتحادیه طلا و جواهر تهران خاطر نشان ساخت اگر روند صعودی قیمت اونس جهانی فردا ادامه دار باشد طبیعتا بر قیمت طلا و سکه تاثیر گذار خواهد بود . نایب رئیس اول اتحادیه طلا و جواهر تهران در مصاحبه با سایت طلا گفت:قیمت اونس جهانی در معاملات امروز در شروع سال میلادی با 12 دلار افزایش به 2075 دلار رسید در ایران نیز قیمت طلا و سکه گران شد. شربیانی خاطر نشان ساخت اگر روند صعودی قیمت اونس جهانی فردا ادامه دار باشد طبیعتا بر قیمت طلا و سکه تاثیر گذار خواهد بود .

در بازار ایران امروز قیمت سکه طرح جدید با 200 هزار تومان افزایش ، قیمت سکه طرح قدیم با 150 هزار تومان افزایش،قیمت نیم سکه با 200هزار تومان افزایش، ربع سکه با 150هزار تومان افزایش و سکه های گرمی بانک مرکزی نیز با 150 هزار تومان افزایش و هر گرم طلای 18عیار نیز با 22 هزار تومان افزایش نسبت به روز گذشته داد و ستد می شود.

 

و نکته دیگر در بازار طلای داخلی، صحبت رییس اتحادیه اصفهان بوده است، رئیس اتحادیه طلا و جواهر اصفهان گفت:واقعیت این است که طلا فروشان مشکلی با سامانه مودیان ندارند و مرحله به مرحله کلاس های آموزشی برگزار خواهد شد و اجرایی می شود اما درباره سامانه جامع تجارت ایراداتی به تبصره 4 ماده 17مطرح شد و از وزارت صمت درخواست شد تا این مشکلات و ایرادات بررسی شود و نتیجه به فعالان صنعت طلا اعلام شود.

وی همچنین در پاسخ به خبرنگار گفت:ثبت کد ملی در سامانه مودیان لازم نیست و همان فاکتور سنتی اکنون باید به صورت سیستمی و سامانه ای ثبت شود و قرار است سازمان امور مالیاتی طی امروز یا فردا برنامه ای در موبایل فعال کند که همکاران نیازی به مراجعه نداشته باشند و با نصب آن برنامه در موبایل می توانند به راحتی فاکتور خود را ثبت کنند.

نیکخواه در مورد خرید و فروش طلای آب شده گفت:انشالله مشکلی با این داد و ستد نخواهیم داشت و مالیات بر ارزش افزوده ندارد و این موضوع روز گذشته عنوان شد اما فاکتور مصنوعات طلا باید مرحله به مرحله ثبت شود.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر اصفهان خاطر نشان ساخت:در جلسات متعدد اعلام کرده ایم افرادی هستند که صرفا برای استفاده اقتصادی و فرار مالیاتی خرید طلا انجام می دهند و بارها گفته ایم این افراد به هیچ عنوان جزو خانوداه طلا و جواهر نیستند.

وی در پایان گفت: انشاله خبرهای خوبی در آینده نزدیک به همکاران صنعت طلا خواهیم داد.

 

اما سکه از منظر تکنیکالی:

سکه در حال حاضر در نزدیکی 30 میلیون تومان است و درصورت شکست مقاومت 30 میلیونی میتوانیم تا 31 میلیون از سکه انتظار داشته باشیم

راندامن سکه در این مدت:

طلا در صورت رسیدن به 31 میلیون و 900 هزار تومان از ضرر 9 ماهه نیز بیرون می آید

در این باره بیشتر بخوانید

مقالات اخیر

درخواست تماس