تحلیل انس نقره

فهرست مطالب

نقره در مسیر دومین سود هفتگی متوالی
قیمت نقره در معاملات اروپا برای چهارمین جلسه متوالی افزایش یافت و به بالاترین حد در دو هفته اخیر رسید و با کاهش ارزش دلار در مسیر دومین سود هفتگی متوالی قرار گرفت.
این کاهش به دنبال آمار ضعیف رشد تولید ناخالص داخلی ایالات متحده است که راه را برای کاهش زودهنگام نرخ بهره توسط فدرال رزرو در نشست ماه مارس هموار می کند.

قیمت نقره امروز
قیمت نقره پس از افزایش 1.1 درصدی در روز پنج شنبه با 0.4 درصد افزایش به 24.50 دلار در هر اونس رسید که بالاترین رقم از 5 دسامبر بود.

معاملات هفتگی
نقره تا کنون در این هفته 1.46 درصد افزایش یافته است و دومین سود هفتگی متوالی است.

دلار
شاخص دلار در روز جمعه 0.1 درصد سقوط کرد، زیان را برای دومین جلسه تشدید کرد و در برابر سبدی از رقبای اصلی به سطح 101.73 رسید.
این کاهش پس از آن اتفاق افتاد که داده‌های دولت نشان داد که رشد تولید ناخالص داخلی ایالات متحده در سه ماهه سوم سالانه 4.9 درصد بوده است که نسبت به 5.2 درصد در قرائت قبلی کاهش یافته است، اما همچنان بسیار بالاتر از 2.1 درصد در سه ماهه دوم است.
چنین داده‌هایی قدرت اقتصاد را به نمایش می‌گذارد زیرا مقاومت آن را علیرغم نرخ‌های بهره بالا ثابت می‌کند.
به دنبال این داده ها، قیمت گذاری برای کاهش نرخ بهره ایالات متحده در نشست مارس فدرال رزرو به 83.5 افزایش یافت و قیمت برای چنین کاهشی در نشست ماه مه به 99.5٪ افزایش یافت.
اکنون سرمایه گذاران منتظر داده های مهم هزینه های شخصی ایالات متحده برای ماه نوامبر هستند که فدرال رزرو برای سنجش وضعیت تورم در این کشور به شدت به آن تکیه کرده است.

 نقره (XAG/USD) در روز پنج‌شنبه، برای سومین روز متوالی، برخی از خریداران را به سمت خود جذب می‌کند و راه عقب‌نشینی دیرهنگام روز قبل از حوالی سطح 24 دلار یا بالاترین قیمت دو هفته‌ای را می‌بندد.

گفتنی است داده‌های ماهانه‌ی شاخص قیمت اصلی PCE در برابر انتظارات و قرائت قبلی 0.2%، با سرعت کمتری در سطح 0.1% رشد کرد. در یک مقیاس سالانه، داده‌های تورم پایه در مقابل توافق نظر 3.3 درصدی و چاپ قبلی 3.5 درصدی، به 3.2 درصد کاهش یافت. به علاوه، در بیانیه‌ی سیاست پولی دسامبر، سیاستگذاران فدرال رزرو پیش‌بینی کردند که تورم PCE، که ابزار تورم ترجیحی فدرال رزرو است، تا پایان سال 2023 به 3.2 درصد کاهش خواهد یافت.

کاهش بیش از میزان پیش‌بینی‌شده در داده‌های اصلی PCE ممکن است انتظارات از کاهش نرخ بهره اولیه توسط فدرال رزرو را افزایش دهد. فعالان بازار بر این باورند که با توجه به بهبود قابل توجه در شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) به سمت هدف 2 درصدی، کاهش زودهنگام نرخ بهره توسط فدرال رزرو در راه است. ناگفته نماند داده‌های اصلی سالانه PCE ایالات متحده به 3.2٪ کاهش یافته است که خود گواهی برای بدون تغییرماندن نرخ بهره تلقی می‌شود.

از سوی دیگر، کاهش قابل توجه و فراتر از پیش‌بینی‌شده‌ی گزارش تورم اساسی، انتظارات مبنی بر یک سیاست محدودکننده طولانی‌تر را کمرنگ‌تر می‌کند و همچنین موضوع کاهش نرخ را در کانون توجه قرار می‌دهد.

در عین حال، سفارشات کالاهای بادوام ایالات متحده برای ماه نوامبر فراتر از انتظارات سرمایه گذاران بوده است. سفارشات تازه برای کالاهای بادوام، در مقابل انتظار 2.2 درصد، افزایش 5.4 درصدی را تجربه کرد. به علاوه، تعداد سفارشات کالاهای بادوام در ماه اکتبر، 5.1 درصد کاهش یافت.

در ادامه، BEA ایالات متحده نرخ رشد سه ماهه سوم را در برآورد تجدید نظر شده‌ی خود، در برابر انتظارات 5.2٪، به 4.9٪ کاهش داد که به نوبه‌ی خود بر دلار آمریکا تأثیر گذاشت.

تولید ناخالص داخلی اصلاح شده نیز که خبر از کاهش می‌دهد، نشان‌دهنده‌ی سردشدن بازار کار و فشار قیمت‌هاست. با این حال، رشد اقتصادی در ایالات متحده در مقایسه با سایر اقتصادهای گروه هفت همچنان بالاتر است.

و اما تصور سرمایه‌گذاران به این صورت است که فدرال رزرو پس از یک دوره کاهش نرخ بهره یک ساله، اولین کاهش نرخ خود را در ماه مارس اعلام خواهد کرد و مرحله‌ی بعدی در ماه مه انجام خواهد شد.

البته نباید فراموش کرد که اظهار نظرات جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، که بالا نگه‌داشتن نرخ‌های بهره را نادرست تلقی کرد، منجر به تقویت انتظارات برای کاهش نرخ بهره شد.

البته اکثریت سیاست‌گذاران فدرال رزرو بر ایده‌ی نگه‌داشتن نرخ‌های بهره در یک مسیر محدودکننده تا رسیدن به ثبات قیمت تاکید دارند. افزون بر آن، این سیاستگذاران مجدداً تأکید می‌کنند که انعطاف‌پذیری قوی در اقتصاد ایالات متحده می‌تواند ترس از تورم را پایدار نگه دارد.

اما در چشم‌انداز ارز ایالات متحده، پس از آنکه داده‌ها کاهش جزئی در برآورد تولید ناخالص داخلی (GDP) سه ماهه سوم را در روز پنج‌شنبه به تصویر کشید، دلار آمریکا تحت فشار قرار گرفت

تحلیل تکنیکالی نقره

نقره در مقاوم ترسیمی ما در مقاله قبلی ری اکشن بسیار خوبی نشان داد و از آنجا بازگشت

با توجه به جهش اخیر از سطح حمایتی چند ماهه‌ی صعودی، پذیرش بالاتر از میانگین متحرک ساده 200 روزه (200-SMA) و رقم گرد 24.00 دلار به نفع معامله‌گران صعودی است. علاوه بر این، نوسانگرهای نمودار روزانه به تازگی کشش مثبتی را به دست آورده‌اند که نشان می‌دهد مسیر کمترین مقاومت برای نقره XAG/USD به سمت صعود است.

برخی از خریدهای متعاقب فراتر از اوج نوسانی یک شبه، در حوالی منطقه 24.45 دلار، چشم‌انداز سازنده را مجدداً تأیید می‌کند و به گاوها اجازه می‌دهد تا مارک روانی 25.00 دلار را پس بگیرند. البته این حرکت می‌تواند در مسیری به سوی منطقه 25.45-25.50 دلار و منطقه‌ی 26.00 دلار یا بالاترین سطح از ماه می که در اوایل این ماه به آن رسید، به سمت مانع 25.25 دلاری امتداد یابد.

از طرف دیگر، به نظر می‌رسد که علامت 24.00 دلار اکنون از نزولی فوری محافظت می‌کند. هر کاهش بعدی احتمال بیشتری دارد که خریداران جدیدی را جذب کند و در نزدیکی SMA 200 روزه، در حدود منطقه 23.60 دلار، محدود باقی بماند. با این حال، شکست متقاعد‌کننده به پایین‌تر از سطح دوم، ممکن است باعث فروش فنی شود و نقره XAG/USD را به سمت پشتیبانی خط روند فوق‌الذکر بکشاند که در حال حاضر نزدیک به مرز 23.00 دلار است.

بدیهی است که مورد اخیر می‌تواند به عنوان یک نقطه‌ی محوری کلیدی عمل کند که اگر قاطعانه شکسته شود ممکن است سوگیری کوتاه‌مدت را به نفع معامله‌گران نزولی تغییر دهد. پس از آن نقره (XAG/USD) ممکن است روند نزولی را به سمت کف نوسانی ماهانه، در حدود اواسط 22.00 دلار تسریع بخشد و سپس به سطح حمایت متوسط 22.25 دلار و رقم گرد 22.00 دلار سقوط کند.

در این باره بیشتر بخوانید

مقالات اخیر

تحلیل انس نقره

نقره در مسیر دومین سود هفتگی متوالی قیمت نقره در معاملات اروپا برای چهارمین جلسه متوالی افزایش یافت و به بالاترین حد در دو هفته

مشاهده مطلب

درخواست تماس