استراتژی‌های افزایش سرمایه در بازار بورس ایران

how can your business raise capital effectively 960x300 1

فهرست مطالب

اگر سرمایه‌گذاری یک بازی بود، راهی که می‌توانستید برنده شوید این بود که سهامی را با قیمت پایین بخرید و آن را با قیمتی بالاتر بفروشید. اگر صاحب‌خانه هستید، این مفهوم را به‌روشنی درک می‌کنید.

هر روز میلیاردها سهم خریدوفروش می‌شود و این خریدوفروش است که قیمت سهام را تعیین می‌کند. سهام، درست مانند محصولاتی که هر روز خریداری می‌کنید، هر از چند گاهی به فروش می‌رسد و ارزش آن بستگی به قیمت فروش آن دارد. این امر سودآوری را آسان‌تر می‌کند، زیرا سهم‌هایی که ارزش کمتری دارند (در فروش) فضای بیشتری برای رشد دارند. سهام موردعلاقه شما ممکن است برای این استراتژی کارایی نداشته باشد، زیرا باید سود سهام پرداخت کند، باید قیمتی داشته باشد که به‌اندازه کافی ارزان باشد تا بتوانید 100 سهم بخرید و همچنین باید هر روز تعداد زیادی سهام معامله شود.

حداقل 1 میلیون سهم از حجم روزانه ایدئال است. به یاد داشته باشید که ارزش یک شرکت بر اساس قیمت آن نیست. تعداد زیادی سهام باکیفیت بالا وجود دارد که زیر 30 دلار در هر سهم هستند و تعداد زیادی سهام باکیفیت پایین وجود دارند که بالای 100 دلار معامله می‌شوند. در نهایت، در نظر داشته باشید که شما سهام پرنوسانی نمی‌خواهید. اگر نوسانات شدید قیمت داشته باشد، مدیریت آن بسیار سخت‌تر خواهد بود.  

در ادامه متن قصد داریم به بررسی این که چیزهایی بر قیمت سهام تاثیر می گذارند و از چه استراتژی هایی می توان در این نوسان قیمت برای افزایش سرمایه بهره برد، بپردازیم.

افزایش قیمت سهام

چه چیزی بر قیمت سهام تأثیر می‌گذارد؟

تقاضای بالا برای یک سهام باعث افزایش قیمت سهام می‌شود، اما در وهله اول چه چیزی باعث این تقاضای بالا می‌شود؟ همه چیز مربوط به احساس سرمایه‌گذاران است:

  • احساسات بازار نسبت به سهام
  • تمایل بازار به صنعت
  • تمایل بازار به بازار
  • خرید سهام به‌واسطة اعتماد به اقتصاد

هر چه سرمایه‌گذاران در مورد چشم‌انداز یک شرکت یا پتانسیل تحولات مثبت آن اطمینان بیشتری داشته باشند، احتمال بیشتری وجود دارد که سهام آن را بخواهند. برعکس، ازدست‌دادن اعتماد می‌تواند سرمایه‌گذاران را به سمت فروش سوق دهد و قیمت سهام را پایین بیاورد. در کوتاه‌مدت، سهام به دلیل قانون عرضه و تقاضا بالا و پایین می‌شود.

اگر سرمایه‌گذاران نسبت به یک صنعت دلسرد شوند، هر سهام در آن صنعت ممکن است آسیب ببیند. اعتماد به بازار سهام همچنین می‌تواند تقاضا و قیمت سهام را افزایش دهد. اگر سرمایه‌گذاران بر این باور باشند که سهام موردنظرشان سرمایه‌گذاری خوبی است، یا به دلیل جذاب بودن ارزش‌گذاری‌ها و یا به دلیل روند صعودی بازار سهام، افزایش تقاضا برای سهام می‌تواند قیمت‌ها را در کل افزایش دهد.

سقوط بازار سهام می‌تواند اعتماد سرمایه‌گذاران را از بین ببرد و منجر به فروش بیشتر و کاهش قیمت سهام شود و ارزش‌گذاری‌های بالا می‌تواند برخی از سرمایه‌گذاران را به خرید سهام کمتر یا فروش دارایی‌های خود وادار کند.

چرا قیمت سهام هر ثانیه تغییر می‌کند؟

قیمت سهام در کوتاه‌مدت توسط عرضه و تقاضا بالا و پایین می‌رود و تعادل تقاضای عرضه نیز بر اساس احساسات بازار است. اما سرمایه‌گذاران نظرات خود را هر ثانیه تغییر نمی‌دهند. پس چرا قیمت سهام این‌قدر سریع تغییر می‌کند؟ قیمت فعلی سهام چیزی نیست جز قیمتی که آخرین معامله با آن انجام شده است. برای بسیاری از سهام، معاملات در هر ثانیه که بازار سهام فعال است، اتفاق می‌افتد.

هر بار که یک بلوک از سهام خریدوفروش می‌شود، قیمت سهام تغییر می‌کند تا آخرین قیمت معامله را منعکس کند. تعداد زیاد معاملات تضمین می‌کند که قیمت سهام در هر ثانیه نوسان می‌کند، حتی اگر تغییری در احساسات بازار وجود نداشته باشد.

به‌منظور کسب سود بیشتر در سرمایه‌گذاری و افزایش سرمایه خود، بهتر است از استراتژی‌های افزایش سرمایه در بازار بورس استفاده کنید.

برخی از استراتژی‌های افزایش سرمایه در بازار بورس

سرمایه‌گذاری در قیمت پایین

چه یک کارآفرین یا یک صاحب کسب‌وکار باسابقه باشید و یا یک استارتاپ، دانستن چگونگی افزایش سرمایه اغلب می‌تواند به معنای تفاوت بین موفقیت و شکست باشد.

این جایی است که شما مهارت‌های تحقیق و ارزیابی سهام خود را به کار می‌گیرید. هنگامی که سهام خود را پیدا کردید، با فرض اینکه می‌خواهید وارد یک سرمایه‌گذاری باارزش شوید و سرمایه خود را افزایش دهید، به دنبال این باشید که این نام در وسط یا پایین محدوده معاملاتی 52 هفته گذشته باشد. یا صبر کنید تا قیمتی که می‌خواهید به شما بدهد و یا شرکت دیگری پیدا کنید. نامزدهای شایسته زیادی برای این استراتژی وجود دارد.

استراتژی مومنتوم

معاملات مومنتوم

راه بعدی معاملات مومنتوم است. برخی از سرمایه‌گذاران بر این باورند که بهترین زمان برای خرید سهام زمانی است که سهام به بالاتر رفتن ادامه دهد، زیرا همان‌طور که در مقطع ابتدایی آموختیم، یک شیء در حال حرکت تمایل دارد در حرکت بماند. مشکل معاملات مومنتوم این است که برای سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت بهتر عمل می‌کند. اما توجه داشته باشید که هر چه سال‌های بیشتری سهام خود را نگه دارید، بازده بالقوه شما و افزایش سرمایه شما بهتر خواهد بود.

سرمایه‌گذاری برای سود سهام

در دنیای معاملات سهام با فناوری پیشرفته، سرمایه‌گذاری برای سود سهام ممکن است خسته‌کننده تلقی شود، اما سود سهام می‌تواند منبع درآمد بزرگی برای سرمایه‌گذاری بلندمدت باشد.

سود سهام دو مزیت به ما می‌دهد. اول اینکه درآمد پایداری برای ما ایجاد می‌کند. مطمئناً، یک شرکت می‌تواند انتخاب کند که سود سهام را پرداخت کند یا خیر، اما برای یک شرکت باکیفیت بالا و نسبت پرداخت پایین، شانس کمتری برای کاهش سود در پرداخت سه‌ماهه وجود دارد. ثانیاً، مبنای هزینه شما را برای سهامی که خریداری کرده‌اید کاهش می‌دهد.

سخن آخر

برای اکثر سرمایه‌گذاران، قراردادن پول در سهام باکیفیت بالا برای دوره‌های زمانی طولانی، درحالی‌که از درآمد سود سهام استفاده می‌شود، بهترین راه برای کسب درآمد در بازار است. اگرچه جنبه درآمد ثابت سرمایه‌گذاری چندان هیجان‌انگیز نیست، اما برای سرمایه‌گذاران با سرمایه کم مناسب‌ترین گزینه است. سرمایه‌گذاران بلندمدت، چندان به تحولات کوتاه‌مدتی که قیمت سهام را در هر روز معاملاتی بالا و پایین می‌کند، اهمیت نمی‌دهند. زمانی که شما سال‌ها یا حتی دهه‌ها فرصت دارید تا به پول خود اجازه رشد دهید، گزارش‌های تحلیلگران و ضربات درآمد اغلب زودگذر و بی‌ربط هستند. آنچه اهمیت دارد این است که یک شرکت پنج، ده یا بیست سال آینده کجا خواهد بود.

در این باره بیشتر بخوانید

مقالات اخیر

درخواست تماس