تحلیل و بررسی ربع سکه

فهرست مطالب

در ابتدا توضیحی درباره وزن ربع سکه داشته باشیم:
وزن ربع سکه برابر با 2/03325 گرم و مقدار طلای خالص آن 1/8305955 گرم می باشد. قطر دایره‌ ربع سکه ها 16 میلیمتر و عیار این سکه ها 900 در 1000 است که در مقیاس 24 عیار، برابر با 21/6 محسوب می گردد.


همانطور که قبلا گفتیم یکی از حواشی مهم در قیمت طلای داخلی، اخبار طلای جهانی است، در مورد این موضوع داریم، بهای هر اونس طلا تا ساعت ۸ و ۳۶ دقیقه صبح به وقت شرقی با ۷.۷ درصد افزایش به ۲۰۴۸ دلار و ۲۰ سنت رسید و قیمت طلای آمریکا نیز با ۰.۳۸ درصد افزایش به ۲۰۴۹ دلار رسید.

کاهش ارزش دلار به پایین‌ترین حد در چهار ماه گذشته به نفع فلز زرد بود و همچنین کاهش بازدهی خزانه داری ایالات‌متحده نیز سودمند بود. نرخ ۱۰ ساله در تجارت آسیایی به پایین‌ترین حد در دو ماه گذشته رسید.

جیم ویکوف، تحلیلگر ارشد کیتکو متالز گفت: چشم‌انداز کوتاه‌مدت طلا همچنان صعودی است زیرا شاخص دلار در روند نزولی قرار دارد و امیدوار است فدرال رزرو نرخ‌های بهره را افزایش ندهد و حتی ممکن است تا بهار آنها را کاهش دهد.

ویکوف افزود: اگر اعداد تولید ناخالص داخلی ایالات‌متحده و شاخص‌های تورم قوی‌تر از حد انتظار باشد، شور و شوق معامله‌گران نسبت به طلا را کاهش می‌دهد.

کریستوفر والر، رئیس فدرال رزرو اظهار کرد که نرخ‌های بالا تورم را به اندازه کافی در سال جاری فروکش کرده است و کاهش بیشتر فشار قیمت‌ها، باعث می‌شود که بانک‌ها نرخ بهره را کاهش دهند. اظهارات او باعث شد که معامله‌گران با احتمال حداقل ۴۰ درصدی قیمت‌گذاری کنند که فدرال رزرو تا مارس ۲۰۲۴ نرخ‌های بهره را کاهش دهد.

به نظر می‌رسد سیاست‌گذاران فدرال رزرو با پایان‌دادن به نرخ‌های بهره و انتظار برای کاهش آن، سال را به راحتی به پایان برسانند. نرخ‌های پایین‌تر، هزینه فرصت نگهداری شمش‌های بدون بهره را کاهش می‌دهد.

اما امروز قیمت طلا در بازار داخلی ایران در مقایسه با روز قبل صعود را تجربه کرد.

قیمت سکه امامی در معاملات نقدی عصر روز گذشته باوجود اینکه قیمت طلای جهانی افزایش قابل‌توجهی را ثبت کرده بوده تقریباً ۵۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و با ۲۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به فروش رسید. و ربع سکه به قیمت 10 میلیون و 440 هزار تومان رسید.

آن طور که شواهد نشان می‌دهد شیب صعودی قیمت اونس طلا در بازار سه‌شنبه ۷ آذرماه به دلیل کاهش ارزش دلار آمریکا و انتظارات فدرال رزرو برای پایان افزایش نرخ بهره به بالاترین حد خود در بیش از ۶ ماه گذشته رسید. این فلز گران‌بهای جهانی عصر دیروز تا سطح ۲۰۴۰ دلار بالا رفته بود که در مقایسه با اولین روز آذر تقریباً ۵۰ دلار افزایش را نشان می‌دهد. البته در شب گذشته قیمت طلا دوباره اوج گرفت و به ۲۰۵۰ دلار رسید. برخی از سکه بازان امیدوارند که جهش خیره‌کننده قیمت طلای جهانی در روز جاری بتواند برروی نوسانات نرخ سکه امامی اثر بگذارد. به عقیده این دسته در شرایط کنونی سکه پتانسیل رشد دارد و حتی می‌تواند به کانال ۲۹ میلیون تومان ورود کند.

 

بااین‌حال برخی از معامله‌گران می‌گویند یکی از موانع رشد قیمت سکه؛ نرخ دلار است. درصورتی‌که دلار در بازار امروز مسیر صعود را دنبال کند سکه‌بازان با خیال راحت‌تری وارد بازار خواهند شد.

در شرایط کنونی فنی‌کارها می‌گویند که سکه امامی در بازار امروز چهارشنبه ۸ آذر، مرز مقاومتی ۲۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و پس از آن، مقاومت ۲۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان را پیش‌روی خود دارد. از سوی دیگر مرز حمایتی ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برای سکه‌بازان مهم است که اگر شکسته شود احتمال عقب‌نشینی تا نیمه کانال ۲۸ میلیون تومان محتمل خواهد بود. البته برخی از معامله‌گران پیش‌بینی می‌کنند که در روز جاری سکه بین خاکریز ۲۸ و ۲۹ میلیون تومان نوسان خواهد کرد.

حال می خواهیم تحلیلی بر ربع سکه داشته باشیم:


همانطور که مشاهده میکنید قیمت ربع سکه در یک رنج بلند مدتی است اما می توان گفت از دید تکنیکال شاید تارگت اول 10 میلیون و900 و تارگت دوم 11 میلیون و 600 هزار تومان باشد.


و نکته آخر حباب ربع سکه در حال حاضر 70.57 % است.

در این باره بیشتر بخوانید

مقالات اخیر

درخواست تماس